Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Lipiec 28 2021 17:53:12
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
Witamy

Witaj na stronie o Krzelkowie. Tutaj dowiesz się co dzieje się w naszej pięknej miejscowości. Kliknij tutaj i zarejestruj się, aby dodawać komentarze, oceny, posty na forum, pisać w shoutboxie i wiele więcej...

GNIEW
KAZANIE POD TYTUŁEM

GNIEW

(Refleksja tematyczna na niedzielę, 25 października 2020 roku)

Na dwóch przykazaniach miłości, Boga i bliźniego, „zawisło całe Prawo i Prorocy”. Słyszeliśmy to stwierdzenie Jezusa w dzisiejszej Ewangelii. Piłat jednak, jak to polityk, mógłby zapytać pokrętnie - a cóż to jest miłość? Z odpowiedzią śpieszy aklamacja wyjęta z przekazu Janowego: „Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę.” A nauka ta wydaje się być jasną i konkretną – nawet dla potencjalnego Poncjusza.

Autor Księgi Wyjścia, której fragment słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, „cytuje” Pana, wzywającego nas do pochylenia się nad losem uciemiężonych. Potrzebujących. Znajdujących się w niedoli. Wymienia przybyszów z innych krajów, wdowy, sieroty, ubogich. Dziś śmiało moglibyśmy do tej listy dopisać na przykład nękanych z powodu orientacji lub zapatrywań. Bóg oczekuje od nas szacunku, troski i miłosierdzia. Nie będziesz gnębił, uciskał, krzywdził, poniżał!

W drugim czytaniu z Listu Pawła do Tesaloniczan mowa była o ich „wierze w Boga, która wszędzie dała się poznać”. Dała się poznać poprzez postawę. Postawę troski i szczodrości. Proboszcz z Ars (ponoć jedyny święty na tym urzędzie :) ), Jan Maria Vianney powiadał: „Nie mów ludziom o Bogu, kiedy nie pytają, ale żyj tak, aby zaczęli pytać.” Ileż mądrości w tych prostych słowach! Czytaj dalej...


TYŚ KAPŁANEM!
KAZANIE POD TYTUŁEM

TYŚ KAPŁANEM!

(22 MARCA 2020 ROKU)

Za tydzień mieliśmy rozpocząć nasze rekolekcje wielkopostne, ale rzeczywistość w to miejsce zafundowała nam swoje – głębsze i ostrzejsze, niż miecz obosieczny, jak powiedziałby autor Listu do Hebrajczyków. Wybiła nas tym z rytmu, do którego przywykliśmy. Zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa – także w wymiarze religijnym.
Biskup Grześ Ryś, szefujący diecezji łódzkiej, wzywa nas, byśmy w tym nietypowym czasie starali się być kapłanami domowego ogniska – bez wychodzenia z domu! Miejmy nadzieję, że nie na wieki, może niekoniecznie na wzór Melchizedeka, ale jednak. Jest to wyzwanie. Jak je podjąć?
Kapłaństwo to najpierw celebracja. Modlitwa (jej ważnym elementem tzw. „komunia duchowa”). Pielęgnowanie jej. Inicjowanie. Podtrzymywanie. W swej izdebce. W samotności lub z bliskimi. Liczne media na tej płaszczyźnie służą tutaj różnorodną pomocą. Nasz sołtys zasugerował nawet, byśmy transmitowali przez Internet i msze krzelkowskie. Nie palę się ku temu, bom mocno niemedialny, ale przekonuje mnie argument o swojskości. Nasz kościół, nasz ksiądz, nasze organy i nasz Michał na nich grający. Razem, choć oddzielnie, wspólnota! Zobaczymy, może się uda.
Drugi istotny wymiar to refleksja nad Bożym Słowem. Ta na bazie nauk wszelkich, wirtualnych, ale i samodzielna. Szukanie woli Boga na obecną chwilę. W drugim dzisiejszym czytaniu z Listu Pawła do Efezjan i do nas słyszeliśmy apel - „Badajcie, co jest miłe Panu!”. Pierwsze czytanie ukazało nam proroka Samuela, który w imieniu Boga ma znaleźć wśród synów Jessego Betlejemity nowego króla i potajemnie go namaścić, bo Saul, obecny władca, sprzeniewierzył się swej roli. Najpierw, jak widzimy, ten Mąż Boży kieruje się reakcją odruchową i idzie za głosem powierzchownych wrażeń, ale potem wyczuwa, że musi zejść głębiej, by poznać zdanie Pana. Tego właśnie nam trzeba. Wsłuchania się w głos Ducha w głębi naszej duszy. W głębi naszego serca i sumienia. Naszego jestestwa. Co tam słychać? Czytaj dalej...


GODZINA
KAZANIE POD TYTUŁEM

GODZINA

(15 MARCA 2020 ROKU)

Obecna sytuacja (pandemia COVID – 19) siłą rzeczy przywołuje temat Bożej Opatrzności. Co to znaczy, że wierzymy w Bożą Opiekę? Na czym polega ta nasza ufność? Czego dotyczy?
Niektórzy mniemają w związku z tym na przykład, że woda święcona ma moc odkażania. Inni sądzą, że tłumne liturgie mogłyby położyć kres koronowirusowi. Że takiej właśnie krucjaty nam trzeba. A zdarzają się i tacy, którzy helikopterem próbują wynieść swą wiarę na wyższy pułap, przybliżając tym samym Bogu odgórny punkt widzenia – czyżby aktualnie przesłaniały go czarne chmury?
Czy Wam się to wszystko nie kojarzy z jakąś magią (niechby i białą), z szamanizmem jakimś? I może wreszcie pojąłem, dlaczego zwolennicy tych opcji tak nie cierpią Harrego Pottera – pewnikiem widzą w nim konkurenta!
Wierzenia starotestamentalne też mocno były przesiąknięte takim wyobrażeniem Bożego działania. Dlatego tak zdziwieni byli ci, którzy donieśli Jezusowi „o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar”. Jak to możliwe? Przecież Ci ludzie przyszli modlić się z ufnością do Najwyższego, o Jego Opiekę, a oto wiara ta i praktyka nie uchroniły ich przed śmiercią. Dziwne, a nawet oburzające!
Rok przed przybyciem do Was, w lipcu 2007 - go, zapisał mi się w pamięci podobny wypadek. Autokar wiozący pielgrzymów z sanktuarium w La Salette runął z mostu w przepaść. Zginęło wówczas 26 osób. Wielu ludzi wiary stawiało sobie wówczas pytanie – jak to? Przecież pojechali szukać wstawiennictwa…
O co więc może chodzić w tej naszej ufności, którą pokładamy w Panu? Czym zatem jest ta „nadzieja, która zawieść nie może”, o jakiej słyszeliśmy w drugim dzisiejszym czytaniu z Listu do Rzymian? Święty Paweł zdaje się ją wcześniej definiować. „Na podstawie wiary uzyskaliśmy dostęp do łaski, dzięki której chlubimy się nadzieją chwały Bożej”. Niebo! Wymiar wieczny. Ostateczny. Oto przede wszystkim treść naszego przekonania. Oczywiście, ono trudniejsze (dla wielu za trudne!), bo nienamacalne, niesprawdzalne, ale przecież to istota chrześcijaństwa. Czytaj dalej...

BRAT ŁATA
DZIAŁANIA

BRAT ŁATA

(Podsumowanko gospodarcze, 12.02.2020)

Nasze kościoły i wspólnoty mają już wprawdzie swych patronów (Wniebowziętą i Jadwigę), ale myślę, że czuwa nad nami ktoś jeszcze, jakiś druh drugoplanowy. Anioł rezerwowy. Mniej oficjalny. Doraźny. Od spraw materialnych. Jakiś Brat Łata (być może spokrewniony duchowo z proboszczem o tym nazwisku, który niegdyś w sąsiednich Wigańcicach rezydował). On wie, jakie są nasze możliwości i środki (dwie społeczności trzystuosobowe muszą utrzymać swoje zabytkowe świątynie, no i plebana o niemałym apetycie) i na ich miarę pomaga nam funkcjonować. Nie jesteśmy w stanie poszaleć przy posiadanych zasobach, ale jakoś dajemy radę. Chlubimy się tym, bo to sztuka. Kto bowiem ubogiemu zabroni tworzyć z tego, co ma? Cośmy w związku z tym zdziałali w minionym roku i na początku nowego?

Wejście bramne na teren przykościelny w Czerńczycach zostało zabezpieczone przed rozpadem i przywrócone do prezencji godnej. Naprawiliśmy też bramę wjazdową na cmentarz, bo czas ją mocno podgryzł. Józek, Leszek, Adam, Heniu, Edek, Łukasz, Daniel , Mateusz i inni. To ich sprawka. Wzięliśmy się też w końcu za drzwi od zakrystii. Przed laty włamywacze jacyś oszołomni zniszczyli je łomem – żeby jeszcze coś sensownego ukradli, tumany! Ich łupem padły wino mszalne i krągły aniołek. Pożal się, Boże! Nasz sztukmistrz z „Czeczenii”, Wacenty, zrekonstruował je artystycznie. Wiesiu, „złota rączka” z Krzelkowa, naprawił zamek dawny i klucz doń wymodelował. Jest, zrobione, działa!
Ponieważ czas obecny jawi się jako Epoka Huraganowa, stosunkowo często obiekty nasze są nadszarpywane przez wiatry. W efekcie musieliśmy na kościele w Czerńczycach wymienić wszystkie rynny. Dzieła tego zmyślnego dokonał „Kapelusznik” z Ziębic, któremu ufamy. Któremu temat ten dobrze jest znany, a solidność ma Ci on za siostrę.
Tomek z Żoną sami zaproponowali remont chodnika przy kościele w Krzelkowie. On spec w tym zawodzie. Na sławetnym zakręcie, dedykowanym pani Marii, która na wystających płytach równowagę kiedyś straciła boleśnie. Z pomocą Silnej Grupy Pod Wezwaniem (Janek, Zeniu, Andrzej, Zyga, Zbyszek, Wiesiu…) podcięli korzenie świerków, które ten ambaras sprawiły, utwardzili podłoże i płyty z nowa (niektóre nowe) zgrabnie ułożyli. Zdążyli przed odpustem, więc procesja śmiało mogła przedefilować po gładkiej nawierzchni, bez patrzenia pod nogę. Czytaj dalej...

BORÓWKOWA GÓRA TCHNIENIA
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

BORÓWKOWA GÓRA TCHNIENIA

25 maja 2019 roku wyskoczyliśmy z młodzieżą, kilkoma rodzicami i osobami towarzyszącymi w pobliskie góry czeskie. Od lat kołatała się we mnie myśl, że przygotowania do bierzmowania mogłyby wiązać się z takim właśnie wypadem, z takim dniem skupienia. Dopiero jednak w tym roku udało się ten pomysł zrealizować – jak trudno jest pogodzić troskę o poszczególne grupy, równo rozkładać w niej akcenty, zwłaszcza gdy ma się męską, czyli kiepską przerzutność uwagi…he he!
Auta zaparkowaliśmy na Przełęczy Lądeckiej. ”Macho” zgłosił się do dźwigania gitary. Zielonym szlakiem ruszyliśmy w kierunku szczytu Góry Borówkowej. Mniej więcej w połowie drogi rozsiedliśmy się na polanie z widokiem na Śnieżnik. Słońce przyjemnie przypiekało – to jeszcze nie były te męczące upały! Usadowiliśmy się w kręgu. By się pomodlić i trochę pozastanawiać. Zaczęliśmy od śpiewu. W dłoniach Leszka zagrała gitara. Ćwiczyliśmy tę piosenkę od kilku tygodni, by teraz mogła zabrzmieć swobodą, lekkością, harmonią. „Zapach trawy wzmaga się, idzie wiosna, lepszy dzień. Pan przychodzi w burzy, aby zbawić ludzi, życie nieść…”. Potem chwila medytacji różańcowej z motywem zesłania Ducha Świętego w treści. Następnie wezwanie do kontaktu wzrokowego i moja przemowa. Takie słowo przyjazne, ojcowskie, wszak znamy się prawie całe ich młode życie. Czytaj dalej...

BYNAJMNIEJ
KAZANIE POD TYTUŁEM

BYNAJMNIEJ

(24 marca 2014 roku)

Dwaj fizjoterapeuci zjechali do Sobótki na Półmaraton Ślężański. Impreza ta otwiera cały cykl tego typu biegów, które będą trwały w naszym kraju aż do późnej jesieni. Rozmowa przed startem. O pracy. O pacjentach. O dzieciach pośród nich. O tych na przykład, którym przydarzyło się SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni):

- „Zobacz, jakie okrucieństwo losu, dzieci te mają świadomość tracenia możliwości ruchowych, przeczuwają też, że w niedalekiej przyszłości umrą, a na dodatek, jakby tego było jeszcze mało, towarzyszy im wciąż narastający i niewyobrażalny wprost ból…ZA CO TE NIEWINNE ISTOTY MUSZĄ TAK CIERPIEĆ?”

Pytanie zrodzone z mniemania, że cierpienie jest karą. Oczywiście za grzech. Cały Stary Testament żył takim przekonaniem. Czy wygasło? W dzisiejszej Ewangelii widzimy ludzi, którzy „donoszą Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar”. Odpowiedź Chrystusa sugeruje, że w ich informacji zawarte było pytanie o przyczynę. O związek pomiędzy ich śmiercią, a ewentualnym złem, którego mogli się dopuścić. Nauczyciel wspomina też o innej tragedii, o osiemnastu mieszkańcach Jerozolimy, na których zawaliła się wieża w Siloe. I w odniesieniu do nich podejmuje wspomnianą kwestię zależności pomiędzy ich domniemanym grzechem, a domniemaną karą. Strasznie dużo tu tego mniemania, swoją drogą!

W nurt tego myślenia judaistycznego wpisuje się też, o dziwo, Paweł Apostoł. Przemieniony wprawdzie przez Zbawiciela, ale przecież wychowany w takiej a nie innej tradycji, pośród takich a nie innych wierzeń. W drugim czytaniu słyszeliśmy fragment jego Pierwszego Listu do Koryntian. Wspominał w nim o Hebrajczykach, którzy wędrowali z niewoli egipskiej ku obiecanej wolności i obfitości. A pośród nich o tych, którzy „pragnęli zła, szemrali, więc zostali WYTRACENI przez dokonującego zagłady”.

Na te wszystkie stanowiska Jezus ma jedną, zdecydowaną odpowiedź – BYNAJMNIEJ! Czyli zdecydowanie NIE. To nie tak! Chrystus nie próbuje wyjaśniać dlaczego (wyczuwa się nawet, jakby sugerował cicho, że cóż, że po prostu, zdarzyło się…), ale podkreśla, że to nie ma związku z grzesznością. Nie musi mieć. „Czy sądzicie, że oni byli większymi grzesznikami, albo byli bardziej winni, niż inni, że ich to spotkało? Bynajmniej, powiadam wam!”. Czytaj dalej...

STUDNIA
KAZANIE POD TYTUŁEM

STUDNIA

(17 marca 2019 roku)

Haruki Murakami w książce „Kronika Ptaka Nakręcacza” opowiada historię Toru Okady, trzydziestolatka, który jest początkującym prawnikiem. Dość beztroskim. Od sześciu lat szczęśliwie żonatym z Kumiko. Mieszkającym wraz z nią w samodzielnym domu, tanio wynajmowanym od jego wuja. Wszystko toczy się błogo. Do dnia, w którym żona odchodzi bez słowa. Prawdopodobnie do innego mężczyzny. Jak to przeżyć? Jak poradzić sobie z zaskoczeniem, żalem, rozpaczą? Jak nie zwariować? Ciężko! Bardzo ciężko! Jak deski ratunkowej, Toru chwyta się myśli o wyschniętej studni na pobliskiej, opuszczonej posesji. Kupuje sznurkową drabinkę strażacką i z jej pomocą schodzi w głąb niej. Jak się potem okaże, na dwie doby. Początkowo będą mu doskwierać chłód, głód, ciemność i wilgoć, ale z czasem się przyzwyczai. Złapie dystans. Wyrwał się z rzeczywistości, która go przerosła. Myśli trochę się uspokoją. Emocje stonują nieco. Studnia przyniesie ocalenie!

Oderwać się, w wyobraźni lub rzeczywiście, jeśli jest taka możliwość, z biegu spraw codziennych. Z mechaniczności i rutyny. Z problemów, trosk, ale i uciech. Ku temu właśnie Wielki Post, który obecnie przeżywamy!

We fragmencie Księgi Wyjścia (pierwsze czytanie) słyszeliśmy, jak Bóg wzywa Abrama, by opuścił na chwilę swój namiot i popatrzył na gwiazdy. By na jakiś czas wyszedł ze swej bezpiecznej przestrzeni i rozejrzał się wokół, by zobaczył wszystko w nieco innym wymiarze i świetle. Zyskał nowe spojrzenie.

Podobny motyw zauważamy w dzisiejszej Ewangelii. Jezus zabiera ze sobą wybranych uczniów, Piotra, Jakuba i Jana, na wysoką górę (domyślamy się jej wielkości po zmęczeniu, które potem u nich zobaczymy). Wychodzi z nimi ponad codzienność, by zdobyli nową perspektywę.

Dlaczego to takie ważne, by raz na jakiś czas zejść w głąb, wyjść poza, wspiąć się na? Czy to rzeczywiście takie niezbędne, jak prawią praojcowie? Czytaj dalej...

KSZTAŁT SŁOWA
KAZANIE POD TYTUŁEM

KSZTAŁT SŁOWA

(3 marca 2019 roku)

Zajęcia w siódmej „B”. Takie spontaniczne, bo wywiązała się dyskusja, której nie można było zlekceważyć. „Cypis” stawia zarzut –„Szkoła uczy nas rzeczy niepotrzebnych, zamiast przygotowywać nas do życia!”. Myśl, która ciągle wraca – czy w czasach naszej edukacji nie mniemaliśmy podobnie? I trudno się z tym nie zgodzić, przynajmniej w jakimś tam stopniu. Jak bowiem zrozumieć na przykład wycofanie z programu zajęć praktyczno – technicznych? Tych wszystkich imadeł, młotków, szydełek. Zasadniczą rolą szkoły jest jednak nauka myślenia – logicznego i konsekwentnego. I wyrażania tych myśli, ubierania ich w słowa. Czy, i na ile ją spełnia, to już inna sprawa! Szkoła winna też wzbudzać ciekawość, zachęcać do osobistych poszukiwań i indywidulanego rozwoju. W dzisiejszej Ewangelii mowa jest o „nauczycielu i uczniu w pełni wykształconym”. Chwytamy się tych motywów. Podumajmy chwilę nad tym, dlaczego formacja intelektualna w tym wymiarze jest taka ważna.

W pierwszym czytaniu Syracydes przekonuje nas, że „sprawdzianem człowieka jest jego wypowiedź”, że „mowa świadczy o zamyśle naszego serca”. Jak nas słyszą (czytają), tak nas piszą! Chodzi więc o nasze dobro, byśmy nie rujnowali swojego wizerunku. Byśmy dbali o swój pozytywny obraz. Iluż z nas przynosi sobie wstyd formą i treścią wypowiedzi i komentarzy zamieszczanych w Internecie, na przykład na Facebooku. Ileż tam żenady pod tym względem. Zatroszczmy się o siebie, o kształt naszego słowa, które jest przecież naszym świadkiem! Czytaj dalej...

RADCA
KAZANIE POD TYTUŁEM

RADCA

(17 lutego 2019 roku)

Mamy z klasami siódmymi taki temat pt. „Beczka soli”. Mówimy wówczas o kwestii poznania. O wiedzy, od której zależą nasze wybory i nasze losy. O tym, że trzeba z kimś przejść sporo solnych szlaków, aby móc go naprawdę poznać. Jakże bowiem mylące bywają pozory, jakże złudne wrażenia. Napomykamy też wtedy o roli modlitwy. Jej znaczenie jest tutaj podwójne. Już samo bowiem skupienie, którego wymaga, pozwala bardziej racjonalnie oceniać rzeczywistość. No i jeszcze kwestia natchnienia, oddziaływania Bożego Ducha na naszą duszę. Ta subtelna komunikacja wiary. Ufamy bowiem, że Ten, Który jest Mądrością, chce i może dobrze nam radzić.
Chcemy dziś wsłuchać się w ten doradczy głos, chcemy się nań otworzyć, uwzględnić go. „Nastawię ucho me”, jak przejmująco śpiewa poetka i pieśniarka cygańska Teresa Mirga.

Wszystkie dzisiejsze czytania wskazują na pożytki płynące z takiego zasłuchania. Z takiej duchowej koncentracji pełnej zawierzenia. Jakie rady zdają się w nich pobrzmiewać?

Jeremiasz wspomina o umiejętności „dostrzegania szczęścia, kiedy przychodzi”. Niby rzecz oczywista. Pozornie. Najczęściej serce się nam rwie „do wspaniałych, wielkich rzeczy, bo nam pospolitość skrzeczy”. Nudzi nas codzienność. Męczy. Przeżywana miłość wydaje się nam czymś tak oczywistym, że aż mdłym. Nie widzimy i nie cenimy jej wartości. Wydaje się nam, że możemy ją lekceważyć, odreagowywać na niej swoje frustracje, nadużywać jej, bo ona przecież i tak zawsze będzie. I tak potencjalne szczęście, które mogłoby z niej na bieżąco płynąć, przepuszczamy przez palce. A Boży palec może nam pokazać – to jest twoje miejsce, twój czas i właśnie te osoby, nie przegap! Że tak znowu odwołam się do muzyki – Agnieszka Wilczyńska cudnie śpiewa o tym piosenkę Młynarskiego pt. „Tutaj mieszkam”.

Autor Psalmu Pierwszego podkreśla zaś, że słuchanie Boga pomaga unikać kłopotów. „Szczęśliwy człowiek, który nie idzie za radą występnych”. Iluż problemów uniknęlibyśmy w życiu, gdybyśmy trzymali się tej zasady. Jak mało się zastanawiamy nad tym, czyich rad słuchamy. Świat jest pełen doradców, przewodników, namawiaczy. Problem w tym, że konsekwencje pójścia za ich pomysłami najczęściej ponosimy potem sami. Jak ważne jest, by się upewniać, co kieruje danym człowiekiem i ku czemu on nas właściwie wzywa. By to „konsultować” z Bogiem na modlitwie. By to przemyśliwać i nad tym medytować. Czytaj dalej...

PRZEKAZ
KAZANIE POD TYTUŁEM

PRZEKAZ

(10 lutego 2019 roku)

W czasie ferii miałem okazję spotkać się z moimi wychowankami sprzed ponad dwudziestu lat. Pogawędziliśmy serdecznie. Zapytałem ich, co w życiu dorosłym okazało się dla nich najtrudniejsze? Odpowiedzieli zgodnie, że odpowiedzialność za dzieci. Troska o to, żeby je dobrze wychować. Żeby umiejętnie przekazać im to, co najważniejsze. O takim przekazie pisał dziś do nas św. Paweł – „Przekazałem wam to, co przejąłem – Ewangelię!”. Dopytywałem dalej – a w tej misji przekazu, co uznajecie za trud największy? Bycie autorytetem, orzekli jednogłośnie!

Bycie autorytetem! Jak, co, żeby mogło się udać?

Szperając po Necie, trafiłem ostatnio na taką myśl Einsteina: „Jesteśmy w sytuacji dziecka wchodzącego do olbrzymiej biblioteki wypełnionej książkami w wielu językach. Dziecko wie, że ktoś musiał napisać te książki, ale nie wie jak. Nie rozumie ono języków, w których owe książki zostały napisane. Dziecko niewyraźnie dostrzega tajemniczy porządek w układzie ksiąg, ale nie wie, co to jest. Taki, wydaje mi się, jest stosunek nawet najbardziej inteligentnej istoty ludzkiej do Boga”. Jakaż pokora! Umysł tak genialny, a jednak jakże skromny, świadom swych ograniczeń. Fascynujące!

Czasem wydaje się nam, że to przede wszystkim pewność siebie buduje naszą pozycję, ale moje doświadczenie pedagogiczne (27 lat) tego nie potwierdza. Spójrzmy na filary historii zbawienia, o których mowa w dzisiejszych czytaniach. Izajasz – „Jestem mężem o nieczystych wargach!”. Paweł – „Jestem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem!”. Piotr – „Jestem człowiekiem grzesznym!”. Wielkość pokornie skłania głowę. Wbrew pozorom świadomość słabości może być mocą. Może, uwierzcie!

Co jeszcze może budować autorytet, co jeszcze może go tworzyć? Czytaj dalej...

PUNKTY
KAZANIE POD TYTUŁEM

PUNKTY

(3 lutego 2019 roku)

Zobaczmy, jak daleko zaszedł Paweł od punktu, w którym niegdyś znajdował się Jeremiasz, do tego, wokół którego osnuta jest treść Listu do Koryntian! Ten drugi twierdził, że czuje się „twierdzą warowną, kolumną żelazną i murem ze spiżu PRZECIW CAŁEJ ZIEMI”. Charakterystyczna antynomia, to znane nam z historii biblijnej przeciwstawianie Boga światu, proroka ludziom. „A ja wam wskażę drogę doskonalszą”, powiada Apostoł Narodów. „Bo nawet gdybym miał dar prorokowania, i posiadał wszelką wiedzę, i wiarę taką, która góry przenosi, a miłości bym nie miał, byłbym niczym!”. Miłość jest cierpliwa, łaskawa, pokorna, skromna, łagodna, współczująca, wytrwała. NAJWIĘKSZA! To dla niej Jezus przyszedł na ziemię. Aby świat zbawić, a nie potępić!

Część ortodoksów katolickich zarzuca Soborowi Watykańskiemu II, że otwierając Kościół na świat, naraził na szwank jego dobro. Że wydał w ten sposób na podeptanie jego majestat i godność. Że rozmienił na drobne głoszone prawdy i zasady. Ależ oczywiście, miłość nie jest w stanie uniknąć takiego ryzyka, jeśli chce być sobą. Bo przecież nawet Bóg zdecydował się „grzechem uczynić Tego, Który nie znał grzechu”, aby pokazać, udowodnić, jak bardzo kocha. Nieuniknione poniżenie! Wpisane jednak w koszta, jeśli się wierzy, że miłość jest najważniejsza!Jeśli się wierzy i próbuje kochać! Czytaj dalej...

Strona 1 z 23 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 681,619 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl