Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:28:47
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„POWRÓT”
KAZANIE POD TYTUŁEM

POWRÓT

(Środa Popielcowa 2013’)


       Dwa pierwsze czytania z dzisiejszej liturgii słowa rozbrzmiewają wezwaniem do nawrócenia, czyli do powrotu na ścieżkę Pana. Prorok Joel apeluje- „Zbierzcie lud, zwołajcie społeczność, zgromadźcie starców, zbierzcie dzieci…”. Niech się zastanowią nad tym, jak zbliżyć się do Boga i do siebie nawzajem. Niech pomyślą, co konkretnie zmienić w swoim życiu?


       Starsi.


       Niejednokrotnie ludzie starsi mówią do mnie- proszę księdza, jakie ja mogę mieć grzechy w moim wieku? O zaiste, różne!- odpowiadam. Pewnie nieco inne niż w wieku młodzieńczym, ale to nie znaczy wcale, że mniejsze. Starość nie musi znaczyć świętość. W każdym wieku trzeba nam starać się wracać na drogę Ewangelii. Przełamanie mniemania, że podeszły wiek gwarantuje bezgrzeszność, to może być konkret w pracy nad sobą w czasie tegorocznego Wielkiego Postu. Popatrzmy na Benedykta XVI- kiedy ogłosił swoją rezygnację, dodał zaraz, że przeprasza za swoje błędy. Świadomość grzeszności, poczucie, że zło dotyka nas niezależnie od wieku i pełnionych urzędów.


      Dzieci.


      W czasie ferii byliśmy z ministrantami na wycieczce we Wrocławiu. Obejrzeliśmy „Ralfa Demolkę” w multikinie „Arkady”, a potem zwiedziliśmy Stare Miasto. W rynku skoczyliśmy na obiad. Starsi poszli w swoją stronę, a my z młodszymi do „Piramidy”. Po posiłku chłopaki elegancko poskładali naczynia i grzecznie podziękowali kelnerce za smaczny posiłek i miłą obsługę. Byłem z nich dumny, że sami z siebie wykazali taką naturalną wdzięczność. Tego dziś dzieciom brakuje. Współcześnie nierzadko ulegają one jakiejś specyficznej manierze, że wszystko im się należy i za nic nie muszą dziękować- ich prawem jest żądanie i oczekiwanie. Mamy kolejny konkret- kształtowanie w dzieciach postawy dziękczynienia.


       Młodzież.


       Człowiek ma w sobie naturalną potrzebę dzielenia się z innymi tym, czym żyje. Młodzież realizuje ją na przykład na Facebooku. Zamieszcza zdjęcia, komentarze, opisy, linki. Czasem jednak w tym dzieleniu się przekracza granice wyczucia i dobrego smaku, afiszując się sprawami, które są bardzo osobiste, czasem niemal intymne. Ulega pokusie przeakcentowania zewnętrzności. Jezus w dzisiejszej Ewangelii wzywa nas do dyskrecji, do pielęgnowania tego, co ukryte w głębi naszej duszy. Kiedy dajesz jałmużnę, nie trąb o tym na lewo i prawo, by wszyscy widzieli jaki z ciebie szczodry gość!- zdaje się mówić Pan! Podobnie z innymi sprawami- nie wszyscy muszą wiedzieć, co ci w sercu gra. Zadbaj o życie wewnętrzne! I już masz postanowienie wielkopostne.


       Kapłani.


       Joel zachęca kapłanów, by sobie trochę popłakali. Nad czym? A, choćby nad grzesznością człowieka, którą księża doskonale znają- z konfesjonału i nie tylko. A także nad nadużyciami kościoła hierarchicznego, które ciągle wychodzą na światło dzienne i gorszą, bolą, smucą. Ale też i nad własną słabością, ułomnością, nad swoim indywidualnym grzechem. Mieliśmy wczoraj z naszym Fenomenalnym Chórem Parafialnym spotkanie ostatkowe, tzw. „Śledzika”. Cudownie było posiedzieć razem w przemiłej atmosferze, przy suto zastawionym stole, przy rozmowach, śpiewie, śmiechach. Pomyślałem wtedy- nasz Chór to jedna z najpiękniejszych spraw, jakie się nam tutaj wspólnie udały. Ale są i takie, które się nie udały. A wśród nich pewnie i takie, które nie udały się z mojej winy. Jakiej? Lenistwo? Brak wyczucia? Zniechęcenie? Mała wiara? Mam nad czym dumać u progu Okresu Przygotowania Paschalnego, by go jak najlepiej wykorzystać.


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,760 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl