Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:06:56
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„SIŁA SPOKOJU”
KAZANIE POD TYTUŁEM

SIŁA SPOKOJU

17 marca 2013 roku

Nasze przekonania i postawy bywają krytykowane. Czasem w sposób uzasadniony, i wtedy, jeśli umiemy wyciągać wnioski, może to być krytyka twórcza. Niekiedy jednak podlegamy ocenom złośliwym, mającym na celu negację naszej osoby, naszego myślenia i zachowania. Wobec tych ataków złości reagujemy zwykle dwojako.

Czujemy się zgaszeni. Chowamy uszy po sobie. Jesteśmy, jak „zdmuchnięty knotek”, o czym słyszeliśmy dziś w pierwszym czytaniu z Księgi Izajasza. W to graj naszym przeciwnikom- mają nas wtedy z głowy.

Lub też odpowiadamy agresją, ubraną w ideologię walki o słuszność. Ekscytujemy się, denerwujemy, negujemy wszystko, co nie jest po naszej myśli. Dajemy się wpędzać w emocjonalny i intelektualny rezonans. Czujemy się rozedrgani. W tym stanie ducha łatwo popełnić jakieś głupstwo, dając wrogom dodatkowe argumenty przeciwko sobie.

Zobaczmy na Jezusa w dzisiejszej Ewangelii. Uczeni w Piśmie i faryzeusze planują na Niego dyskursywny atak. Sądzą, że znaleźli stosownego „haka”. Oto przyłapali kobietę na cudzołóstwie. Wiadomo, w myśl Prawa Mojżeszowego powinna zostać ukamienowana. Czy jednak Nauczyciel, słynący z miłosiernych postaw, zaakceptuje takie okrucieństwo? Jeśli tak, zarzuci Mu się niekonsekwencję, bo jakże to pogodzić z ideą miłości Boga, którą głosi? Jeśli nie, oskarży się Go o lekceważenie zasad religijnych sięgających przecież Synaju. Ślepa uliczka. Niech się wije, boi, kluczy- wyjścia nie ma! Już pewnie w duchu zacierali ręce, bo zobaczyć Mistrza zakłopotanego, to niezła gratka. Rozpoczyna się akcja. Możemy sobie wyobrazić. Szarpanina, krzyki, płacz, i gorączkowe pytanie do Jezusa o Jego stanowisko. Nie reaguje. Nie sądzi, by musiał się ustosunkowywać do czegokolwiek- jest wolnym człowiekiem. Spokojnie pisze sobie palcem po ziemi. Ach, ależ musiało rosnąć napięcie tej sytuacji…Oskarżyciele ponawiają próbę uzyskania odpowiedzi na postawioną kwestię. Niecierpliwią się. I wtedy słyszą sławetne zdanie: „Kto z was jest bez grzechu…”. Koniec. Po walce. Jedno spokojne zdanie rozpędziło wszystkich do domów. Genialne. Cóż za siła ducha! Jakaż mądrość!

Jak i skąd brać taki spokój?

Prorok Izajasz poleca nam dziś w Imieniu Pana: „Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy!”. Siła człowieka, także siła jego spokoju, bierze się ze stawiania czoła bieżącym wyzwaniom. Wspominanie przeszłości też ma swoje znaczenie, ale nie może być sposobem na życie. Zbytnie roztkliwianie się nad tym, co było, czyni nas sentymentalnymi słabeuszami. „Kiedyś to były piękne czasy; dawniej w Kościele dobrze się działo; takiego papieża, jak Jan Paweł II, to już nigdy nie będzie; niegdyś młodzież była po prostu super”. Znamy te slogany. Często je powtarzamy, usprawiedliwiając w ten sposób nasze odwracanie wzroku od spraw aktualnych, ucieczkę przed nimi. Spójrzmy śmiało na to, co dziś i „carpe diem”, a hart naszego ducha z pewnością wzrośnie!

„Poznanie Chrystusa uznajcie za najwyższą wartość!” To słowa Pawła z Listu do Filipian. Przed chwilą rozbrzmiały. Kolejna rada dotycząca budowania naszej wewnętrznej mocy. Wiedza. Jej brak tak często czyni nas zalęknionymi w dyskusji, konfrontacji. To dlatego tak łatwo zbić nas z pantałyku i zapędzić w kozi róg. Tak łatwo nas wystraszyć i nami manipulować. Wiedza religijna. Znajomość podstaw wiary, ale i ich rozumienie. Postrzeganie ich w całym kontekście rzeczywistości. A także duchowe doświadczenie, osobiste „poznanie mocy Jezusa”. Te nasze indywidualne przeżycia- nasza ufność, biorąca górę nad rozterkami, nasza pewność niepewności, jak powie Poeta. 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,818 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl