Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:09:24
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„ZAĆMA”
KAZANIE POD TYTUŁEM

ZAĆMA

(Wielki Piątek 2013’)


Ostatnio częstym tematem naszych rozmów z ludźmi starszymi są ich problemy ze wzrokiem. Zaćma, czyli katarakta. Jaskra. To zmętnienie soczewki lub uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki, które nieuchronnie zmierzają do ślepoty. Dramat.


Jezus w swoim nauczaniu niejednokrotnie zauważał podobieństwo między sferą materii i ducha. Podobne jest Królestwo Boże do ziarna lub zaczynu- mówił na przykład. Widać te analogie także we wspomnianej właśnie kwestii- nierzadko dotyka człowieka dramat duchowego zaślepienia. Izajaszowa wizja, dotycząca tego, jak zostanie potraktowany Mesjasz, gdy nadejdzie, dobitnie to pokazuje. Została właśnie roztoczona przed oczyma naszej wyobraźni. Oto przychodzi Ten, „Który nikomu nie wyrządzi krzywdy, w ustach Którego kłamstwo nigdy nie postanie”, a jednak zarzuci Mu się, że działa mocą Belzebuba i obraża Boga. Przyjdzie Najświętszy ze Świętych, a „policzony zostanie pomiędzy przestępców.” On się pochyli nad naszą słabością, ale my Nim wzgardzimy, odepchniemy Go i uznamy za nic. „Wszyscy pobłądzimy jak owce.” Nie dostrzeżemy w Nim Zbawiciela. Czy można sobie wyobrazić większe zaślepienie, większą pomyłkę?


Jakaż to przedziwna skłonność ludzkiej natury do przeinaczania spraw, do widzenia ich opacznie. Jakaż to tendencja do zakłamania i postrzegania rzeczy zupełnie inaczej niż się mają naprawdę.


Popularny i ceniony rysownik Marek Raczkowski w książce, która jest wywiadem rzeką z nim, opowiada o swoim oburzeniu faktem, że niektóre współczesne obrazy (nierzadko tak naprawdę bohomazy) osiągają oszałamiające ceny. Że zastanawia się, co to będzie, gdy przeciętny robotnik uświadomi sobie, że to „dzieło”, zdobiące ścianę jakiegoś snoba, jest warte więcej niż dorobek życia jego samego, jego ojca i dziadka. Czy gniew takiego prostego człowieka nie doprowadzi kiedyś do jakiejś rewolucji? Zgadzamy się z nim, nieprawdaż? W innym miejscu jednak, ten lubiany przez nas satyryk, wspomina o tym, że zdarza mu się za jakąś okolicznościową laurkę zainkasować dziesięć tysięcy i w błyskawicznym tempie roztrwonić te pieniądze z prostytutkami, urozmaicając sobie ową frajdę drogimi „dragami”. Ciekawe, że w tym wypadku nie obawia się on złości robotnika, który na takie pieniądze musi ciężko pracować, powiedzmy, przez osiem miesięcy (?).


Ze mną jest tak samo. I z tobą. Każdy tak ma- widzimy drzazgę w oku brata, ale belki we własnym nie dostrzegamy. Ta przedziwna ułomność naszej natury. Zaślepienie, które nieuchronnie prowadzi do krzywdy. Dramat, który nierzadko nabiera rangi tragedii.


I oto dziś, za chwilę, przewodniczący liturgii na nowo odsłoni przed nami wizerunek krzyża, obraz umierającego Jezusa. Przez dwa minione tygodnie zniknął on z naszych oczu, został okryty fioletową zasłoną. Widok ten ma ponownie nami wstrząsnąć. Zabiliśmy Niewinnego- dlatego, że ulegamy zaślepieniu, że bywamy zakłamani. Każdy z nas. Ta trudna świadomość ma nam pomóc zachować ostrość widzenia. Wyraźne postrzeganie spraw jest bowiem konieczne, by nie zabłądzić na drodze zbawienia, by ujrzeć kiedyś Syna Bożego zasiadającego po prawicy Ojca!

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,733 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl