Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:47:49
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„SERCE I ROZUM”
KAZANIE POD TYTUŁEM

SERCE I ROZUM

(Noc Zmartwychwstania 2013’)


Staruszeńcy wyznają często- ależ nam życie dało w kość! Doświadczyli strachu, bólu, wyczerpania, krzywdy. Odcisnęły się te doświadczenia na ich psychice. Zabrały wiele fizycznego zdrowia. Jeśli jednak te cierpienia udoskonaliły ich dusze, to cena za to- choćby była ogromna- schodzi jakby na plan dalszy. Efekt jest najważniejszy-  by na progu wieczności stanąć w jak najlepszej formie duchowej. By nasza dusza odnalazła się kiedyś w ciele uwielbionym, które mamy otrzymać przy powszechnym zmartwychwstaniu. By czuła się w tym ciele na swoim miejscu. By można było mówić o równowadze i szczęściu.


Wielbiąc dziś Boga za Zmartwychwstanie Chrystusa, i za nadzieję na nasze powstanie z martwych, chcemy podumać przez chwilę nad zmierzaniem ku pełni człowieczeństwa, nad naszym rozwojem duchowym. Znacie reklamę „Serce i Rozum”. Wydaje się być sympatyczna. Myślę, że lubimy ją także dlatego, iż czujemy, że oddaje coś z istoty naszych pragnień i dążeń- harmonijne połączenie w człowieku sfery emocjonalnej i intelektualnej. Weźmy pod uwagę ten właśnie motyw.


Dzisiejsza Ewangelia pełna jest uczuciowości i racjonalności. Ta pierwsza bardziej jest widoczna w zachowaniu biblijnych niewiast, a ta druga w postawie mężczyzn, ale oczywiście tak nie musi być- choć pewne prawidła, wynikające z różnego rozkładania przez nas akcentów, dają się zwykle zauważyć. Kobiety skoro świt pobiegły do grobu Jezusa, by spełnić wobec Niego ostatnią posługę- namaszczenie. Spontaniczna gorliwość. Nie znajdują Jego ciała. Przychodzi bezradność. Potem strach. Słyszą w końcu od tajemniczych Nieznajomych radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Pana. Biegną rozgorączkowane, by podzielić się swoim szczęściem z Apostołami. I tutaj następuje racjonalne wyhamowanie. Jedenastu przyjmuje te rewelacje z wielkim sceptycyzmem. „Słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary.” Niestety Dziesięciu z nich na tym poprzestało. Jakże wielu z nas zostaje w życiu w tym właśnie punkcie…Sama negacja jednak to nie jest wielka sztuka. Piotr o tym wie. Biegnie więc do grobu, by sprawdzić, jak się sprawy mają. Badawczość- kolejny krok rozumności. Zastaje wszystko tak, jak to usłyszał od kobiet, ale to go jeszcze nie przekonuje. Wraca jednak do domu zdziwiony. Zdziwienie to początek odkrywania prawdy. Spoglądając więc na ten fragment Ewangelii pod kątem ludzkich odczuć i przemyśleń, trzeba przyznać, że umiejętnie łączy on w sobie owo pójście za głosem serca, z pójściem za głosem rozumu. Do tego chcemy zmierzać. To cel naszych duchowych starań i zmagań.


W kontekście tych rozważań skierujmy teraz naszą uwagę na Papieża Franciszka. Między innymi jako ciekawe jawi się u niego to, że wydaje się łączyć w sobie żywiołowy (mimo wieku) temperament Argentyńczyka ze stanowczym zdecydowaniem hierarchy, pasterza. Jest jezuitą. Wiemy, że to zakon zdyscyplinowanych intelektualistów. Przybiera jednak imię Biedaczyny z Asyżu. Znamy styl franciszkański. Tę dobrotliwość, życzliwość i naturalność. Pokój i Dobro. W przeszłości te dwie ścieżki duchowe niejednokrotnie rozmijały się, a bywało, że wchodziły ze sobą w ostre konflikty. Wystarczy wspomnieć tzw. „spór akomodacyjny”, dotyczący ewangelizacji Chin w XVII wieku. Metody jezuickie, polegające na przyjaznym potraktowaniu zastanej kultury, przynosiły imponujące rezultaty. Niestety postawa przybyłych potem franciszkanów, zgoła odmienna, negująca wszelkie „pogaństwo”, doprowadziła do wypędzenia wszystkich misjonarzy i krwawych prześladowań chrześcijan. I oto Jorge Mario Bergoglio jednoczy w sobie ducha Towarzystwa Jezusowego z duchem Franciszka Bernardone. Czyżby serce i rozum znalazły w nim zgodną kwaterę? Oby!


Chcemy się doskonalić duchowo. Chcemy uczyć się bycia ludźmi wrażliwymi i mądrymi zarazem. Pragniemy, by nasza dusza pasowała kiedyś do ciała uwielbionego, które na wieczność przewidział dla nas Zmartwychwstały Pan.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,884 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl