Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:20:06
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„WYJŚCIE Z DŻUNGLI”
KAZANIE POD TYTUŁEM

WYJŚCIE Z DŻUNGLI

(3 maja 2013 roku)


       Ma czternaście lat i pseudonim „Batman”. Wśród swoich rówieśników, tych wysportowanych, uchodzi za fajtłapę. Rzadko wpuszczają go na boisko, pozwalając mu grać z nimi. Kiedy już tak się stanie, naigrawają się z niego. Paraliżują go okrutną kpiną. Widok ten budzi głębokie współczucie, rodzi pragnienie okazania mu wsparcia. Zaczekajmy jednak chwilkę…Oto „Batman” w szerszym gronie. Są tutaj także ci, którzy mają w sobie jeszcze większą nieporadność niż on- może po prostu są bardziej wrażliwi, delikatni, nieśmiali. W ich obecności „Batman” zamienia się w dzikiego drapieżnika, który szydzi, gnębi, dokucza i kąsa- z zapałem proporcjonalnym do poniżeń, których doświadcza wśród silniejszych. Oto życiowa dżungla. Prawa, którymi niejednokrotnie rządzi się nasza codzienność.


Dzisiejszy splot wątków- rocznica uchwalenia Konstytucji 3- go Maja i wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej Polski- ukazuje nam wyjście z tej dżungli. Budowanie życiowej polityki (na każdym poziomie- domu, wioski, parafii, gminy, powiatu, czy kraju)powinno bazować  na sferze ducha. Wtedy można mówić o zmierzaniu ku cywilizacji miłości.


Modlimy się dziś- Panie, pokaż jak! Co trzeba nam uwzględnić w sposób szczególny? Kolejne czytania niech będą nam podpowiedzią i radą.


Pierwsze-


WIZJA


Święty Jan opowiada nam o swojej apokaliptycznej wizji. Niewiasta obleczona w księżyc i gwiazdy. Ucieka na pustynię przed smokiem, który chce zniszczyć ją i jej dziecko. Bóg, przychodzący jej z pomocą. Z czytania tego zaczerpnijmy motyw „wizji”. Wyobrażenie, zamysł, plan. Pomysł. Jaką mam wizję swojego życia? Co właściwie chciałbym osiągnąć? Jaki jest mój życiowy plan? Wydaje się to być ważne w sprawach istotnych, ale i tych zwyczajnych.


Przygotowania do mszy świętej „strażackiej” w Czerńczycach. Druhowie interesują się, jakie będą czytania, psalm, bo chcą je rozdzielić między sobą, przećwiczyć. Sugerują też, byśmy wcześniej ułożyli modlitwę wiernych, która będzie adekwatna do czekającej nas uroczystości. Leszek z „Lesiakami” wyszukują w Internecie nowe piosenki, które swoją treścią będą pasowały do floriańskiego wspomnienia. Uczą się z zapałem nowych tekstów, poznają nowe melodie. Cała liturgia przemyślana jest krok po kroku. Wszystko jest zaplanowane. Po to, by ceremonia wypadła jak najpiękniej, by forma była godna treści, byśmy z tej niebiańskiej liturgii zaczerpnęli jak najobfitsze owoce duchowe. Mamy nadzieję, że się udało. Furorę zrobiła piosenka „Duchu Ogniu, Duchu Żarze, Duchu Wichrze i Pożarze”. Pan Bóg otrzymał chwałę, a „Lesiaki” zebrały oklaski.


Drugie czytanie-


ODNIESIENIE DO BOGA


„Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości”. Słowa świętego Pawła z Listu do Kolosan, którego fragment został przed momentem odczytany. Wdzięczność wobec Boga za naszą zdolność do dobra i miłości. To On „ jest w nas sprawcą i chcenia, i działania”. On jest Źródłem naszych dobrych pomysłów i siły do ich realizacji. Pamięć o tym pozwala zachować właściwą życiową perspektywę. Chroni człowieka przed butą, która zwykle prowadzi do czyjejś krzywdy. Pomaga wychodzić z dżungli.


Nasi bracia protestanci mają w tym względzie taki wymowny zwyczaj. Kiedy ktoś ich za coś chwali, wskazujący palec prawej ręki kierują ku niebu i wołają- To Jego zasługa, niech będzie Bóg uwielbiony!


Czytanie trzecie, fragment Ewangelii wg świętego Jana-


TROSKA O SŁABYCH


Maryja pod krzyżem Jezusa. Prawdopodobnie czeka ją totalna samotność. Jej opiekun Józef zniknął już z kart tej historii. Nie wiemy, gdzie się podział- pewnie już nie żył. Syn za chwilę umrze. Ma więc Ona w perspektywie całkowitą bezradność- biedę, głód, poniżenie. Ratunek przychodzi ze strony Jana- „od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”. Pomoc natychmiastowa. Konkretna.


Ania i Zyga to było udane małżeństwo. Mieli dwójkę dzieci. Kupili we Wrocławiu mieszkanie do remontu. Niedługo potem Zyga zginął w niezawinionym przez siebie wypadku. Ania została sama z dziećmi- jedno małe, a drugie maleńkie. W domu plac budowy. Czarna rozpacz. I tutaj sprawa aż trudna do wyobrażenia sobie- jej firma, producent zaworów grzejnikowych, w której odpowiadała za kontakty z klientami, odstąpiła na pół roku od „obowiązku świadczenia przez nią pracy”. Otrzymywała normalne wynagrodzenie, a czas i siły mogła poświęcić na pozbieranie się w sobie, na troskę o dzieci. Co więcej, jej pracodawca pomógł dokończyć wspomniany remont, a nawet  przysłał ekipę, która posprzątała cały rozgardiasz. Kapitalizm może więc mieć ludzką twarz. Nie musi być dziką i bezwzględną dżunglą.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,749 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl