Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:31:43
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„DUCH PRZYPOMNIENIA”
KAZANIE POD TYTUŁEM

DUCH PRZYPOMNIENIA

(19 maja 2013 roku, Zesłanie Ducha Świętego, I Komunia)


       Obiegło ostatnio świat zdjęcie papieża Franciszka, który wypuszcza białego gołębia. Sympatycznie współgra na nim biel papieskiej sutanny z upierzeniem ptaka. Kolor ten jakby łączył w jedno te dwie postacie. Pytam dzieci- kogo lub czego symbolem jest biały gołąb? Piotrek odpowiada bystrze, że pokoju- racja, w tym wypadku na przykład dokładnie takim miał być znakiem. Ale na tym nie poprzestajemy, proszę dzieci o dalsze skojarzenia. Hania dzieli się swoją wiedzą teologiczną- biała gołębica jest symbolem Ducha Świętego! Otóż to- dziś świętujemy Jego zesłanie, chcemy odnowić w sobie wiarę, że Duch Boży przenika naszą rzeczywistość, że chce nas prowadzić i wspierać. Pan Jezus obiecał, że przyśle Go na ziemię także po to, aby nam przypominał o rzeczach najważniejszych. Ufamy, że z Jego natchnienia wybrany został nasz papież. Wierzymy, że przez jego posługę Bóg chce nas uczyć miłości, że chce dawać nam ją odczuć.  


O czym Duch Święty chce nam przypomnieć poprzez papieża? Co w nauczaniu i postępowaniu Jorge Mario Bergoglio wydaje się być najistotniejsze?


RADOŚĆ


"Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi: chrześcijanin nigdy nie może nim być! Nie poddawajcie się zniechęceniu!"- wzywa Franciszek. Uczeń Jezusa powinien tętnić życiem. Nie możemy zaakceptować w sobie zgaszenia. Oczywiście rozumiemy, że przychodzą chwile trudne, które tłamszą człowieka, odbierając mu radość, ale wierzymy też, że Święty Duch chce i może przywracać nam zapał- jeśli będziemy na Niego otwarci. Nasza radość wynika z przekonania, że Pan Bóg jest blisko, że nas kocha, że nas nigdy nie zostawi, że z Nim damy sobie w życiu radę. Najprostszym i jakże zaraźliwym wyrazem Bożej radości w nas jest uśmiech. Popatrzcie na przykład na Kubę- przecież kiedy on się uśmiecha, to jakby świat stawał się lepszy, bardziej pogodny i przyjazny J.


DUCHOWOŚĆ


„Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi”- ostrzega ostatnio papież. Myślę, że ta obawa dotyczy nas wszystkich- źle będzie z człowiekiem, jeśli pogoń za pieniędzmi stanie się celem jego życia. Jest sprawą oczywistą, że środki materialne są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania, więc trzeba je wypracowywać, ale nie możemy pozwolić, by stały się one naszym bogiem. O wartości człowieka bowiem nie stanowi posiadana przez niego majętność, ale jego duchowość, jego bogactwo wewnętrzne.


Przedwczoraj w szkole byłem mimowolnym świadkiem takiego oto zdarzenia. W czasie przerwy, w ramach dyżuru, spacerowałem po boisku. W pewnym momencie usłyszałem zza krzewów odgłosy sprzeczki. Dzieci mnie nie widziały, więc zupełnie się nie krępowały w tej kłótni. Rzecz szła o to, kto z nich jest bogatszy. Ostre padały słowa. W końcu jeden z tych małych rozmówców rzucił adwersarzowi w twarz taki oto tekst- mój ojciec przez miesiąc zarabia więcej niż twój przez cały rok! Zaczęły się przekleństwa i wtedy wkroczyłem.


Okrutnym staje się świat, w którym pieniądz staje się bożkiem. Duchu Święty, przypominaj nam o znaczeniu duchowości, prosimy!


 


CZUŁOŚĆ


„Kościół powinien okazywać więcej czułości”- apeluje Ojciec Święty. Miłość Boga względem nas jest właśnie tak- ciepła, troskliwa, wzruszająca- więc dzieląc się nią z innymi, winniśmy emanować czułością. Jezus zwracał się do Boga określeniem „Abba”, co po aramejsku znaczy Tatuś. Do swoich uczniów zaś, dorosłych i twardych mężczyzn, mówił z tkliwością- „dzieci!”. Nasza pobożność powinna więc przekładać się na serdeczność. Nie możemy pozwolić, by pochłonęła nas rutyna, procedury, formalizmy i „poprawności”- byśmy stali się chłodni i automatyczni. Spontaniczna życzliwość- oto owoc Ducha Świętego, o który chcemy zabiegać.


Któregoś wieczoru ostatnio siedziałem sobie z mamą na ganku. Ciepło, zielono, ćwierkająco. Przyszła pani Agata omówić jeszcze jakieś szczegóły związane z komunią Krzysia. Przybyły z nią maluchy- Adaś i Grześ. Kiedy rozmawialiśmy, brzdące biegały żwawo po moim podwórku. Zmęczone w końcu tymi galopadami, podeszły do swojej mamy i przytuliły się do jej nóg-  jak pisklęta. Ponieważ pogawędka nasza trwała jeszcze kilkanaście minut, one trwały w takim przylgnięciu do niej. Wzruszający obrazek. Pomyślałem sobie- czyż nie o to właśnie chodzi? 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,856 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl