Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 01:05:50
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„CZYSTA GRA”
KAZANIE POD TYTUŁEM

CZYSTA GRA

(11 maja 2014 roku)

Niedziela Dobrego Pasterza. Dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Czas refleksji nad powołaniem- także tym ogólnym, powszechnym. W drugim czytaniu z Listu Piotra słyszeliśmy dziś: „To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia. Do tego bowiem JESTEŚCIE POWOŁANI”. Oto nasza droga. Zew ducha. Niełatwy. Czasem wydaje się, że wręcz nierealny…


Film polski „Układ zamknięty”. Z Januszem Gajosem i Kazimierzem Kaczorem w rolach głównych. Historia oparta na faktach. O trzech biznesmenach z Gdańska (w rzeczywistości z Krakowa), którzy w krótkim czasie energicznie rozkręcają działalność firmy produkującej podzespoły elektroniczne. Przedsiębiorcze chłopaki robią duże pieniądze. Tak duże, że wzbudzają one apetyt społecznych i politycznych rekinów. Zmowa trzech- ministra, prokuratora i naczelnika Skarbówki- doprowadza do ich brutalnego aresztowania oraz bezpardonowego przejęcia ich majątku. Film smutny. Przygnębiający. Niestety wydaje się być prawdziwy.


W imię czego starać się przetrzymywać cierpienia na  drodze czynienia dobra? Warto? Możliwe to? Jak się nie poddać, nie ulec zniechęceniu? Po co?


W dzisiejszej Ewangelii Jezus opowiada o owczarni i pasterzu. Mówi o tym, że jedyną sensowną dla niego drogą jest wchodzenie przez bramę- bez kombinowania, oszukiwania, wymuszania, zwodzenia i wdzierania się opłotkami. Wprost, uczciwie! Dodaje też, że jedynie taka postawa jest w stanie dać człowiekowi poczucie prawdziwości życia („by owce miały życie i miały je w obfitości”) i uzasadnić jego nadzieję na szczęśliwe życie wieczne („Jeżeli ktoś wejdzie przez tę bramę, będzie zbawiony”). Uczciwość to brama do autentycznego życia. Oto motywacja! Oto sens! Oto źródło nadziei i siły!


Na rynku czytelniczym rzecz nie do przegapienia- „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” Mariusza Urbanka. Poeta Władysław mojemu pokoleniu dobrze (tak nam się wydawało) znany- „Kiedy przyjdą podpalić dom…”. Biografia, o której mowa, stara się zgłębić prawdę o tym człowieku. Dziwnym człowieku. Złożonym. Zagubionym. Odważnym. Uzależnionym od alkoholu. Uzdolnionym. Pełnym sprzeczności. Ideowy komunista więziony przez bolszewików. Piłsudczyk chwalący Rewolucję Październikową. Autor wiersza o Stalinie, który stanowczo odmówił Bierutowi napisania nowego hymnu Polski („Bo to tak, jakbym orłowi polskiemu urwał głowę”). Urbanek odkrywa w swej pracy wizerunek Broniewskiego, którego nie znamy. Obraz osoby niezwykłej. Osobowości ciekawej. Kogoś, mimo słabości, wielkiego. W czym tkwi istota tej jego wielkości? Z pewnością to kwestia nieprzeciętnego talentu. Myślę jednak, że też, a może przede wszystkim, to sprawa jego swoistej uczciwości. Jego wierności swemu sumieniu, swym przekonaniom. Mariusz Urbanek opisuje taką oto sytuację, kiedy Broniewski był już ciężko chory:


„W dniu imienin- był na przepustce w domu- odwiedził go Stefan Świerzewski, historyk, biograf Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zastał poetę na werandzie. Siedział w słońcu, przyglądając się długiemu cieniowi, jaki w popołudniowym słońcu rzucały młode jeszcze topole. Powiedział, że będzie żył tak długo, aż cień rosnących topoli sięgnie miejsca, w którym siedzi.


- Przecież możesz odsunąć krzesło- poradził Świerzewski.


- Tego nie zrobię- usłyszał. – Nawet ze śmiercią prowadzę czystą grę”.                                                                                   

                                                                                                                                     xwoj

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,913 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl