Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:13:17
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„W TROSCE O UMYSŁ”
KAZANIE POD TYTUŁEM

W TROSCE O UMYSŁ

(Kazanie na niedzielę, 31 sierpnia 2014 roku)

W Lublinie przy ul. Lwowskiej znajduje się tzw. Zespół Ośrodków Wsparcia. Jest tutaj coś w rodzaju świetlicy, do której bliscy przyprowadzają ludzi starszych, chorych na Alzheimera. Wiola prowadzi z nimi m. in. ćwiczenia intelektualne. Zajęcia mają na celu stymulowanie funkcji poznawczych- tak to się mądrze nazywa. Budzenie pamięci. Próba jej podtrzymania. Chęć przyhamowania tej bezwzględnej choroby. Poleca im np. wymieniać dni tygodnia lub wyliczać groźne zwierzęta. Troszczy się po prostu o ich ginący umysł.

Do podobnej aktywności zachęca nas dziś św. Paweł- „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu”! I może nie tyle chodzi tutaj o trenowanie sprawności intelektualnej, ile o kształtowanie i pielęgnowanie pewnej wrażliwości duchowej- czegoś, co moglibyśmy nazwać mądrością Bożą. „Abyście umieli rozpoznać, co jest dobre” - dodaje Apostoł.

Co należałoby uwzględnić w takim duchowym treningu?

Swathi i Niki mieszkają w Arklow, w Irlandii. Są hinduskami- z pochodzenia i wyznania. Przedwczoraj przeżywały swoje święto religijne zwane „Vinayaka Chaviti”. W związku z tym można je było spotkać w świątyni. Katolickiej! Napotkani znajomi pytali, skąd one tam? Szukamy wyciszenia- - odpowiadały- a ponieważ w Arklow nie ma świątyni hinduistycznej, więc.. Więc mimo to znalazły sposób, by uspokoić swoje umysły i dusze- znalazły kościół i skorzystały z jego klimatu.

Szukanie uspokojenia umysłu. Pierwsza ważna sprawa w ramach troski o niego i o jego funkcjonowanie. O to, by właściwie rozpoznawał, co jest dobre i słuszne, bo w obecnym gąszczu spraw i współczesnym rozedrganiu tak łatwo mu się pomylić, pogubić.

Kolejna kwestia to dbałość o to, by nasze dialogi- z Panem i ludźmi- były żywe, autentyczne, a nie sztuczne, rutynowe i nijakie. W pierwszym czytaniu widzieliśmy Proroka Jeremiasza, jak wyrzuca Bogu swoje żale. Mówi prosto z mostu- „uwiodłeś mnie Panie, ujarzmiłeś i przemogłeś” . Niemal zmusiłeś do pełnienia prorockiej misji, w której wcale się nie odnajduję- „Stałem się codziennym pośmiewiskiem, wszyscy mi urągają” . Szczerość i otwartość. Żywa rozmowa- bez unikania trudnych tematów. Prawdziwy dialog. Taka postawa budzi aktywność umysłu, podtrzymuje jego wrażliwość.

I rozmowa Piotra z Jezusem pod Cezareą Filipową, o której słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Chrystus zapowiada swoje cierpienie i śmierć. Piotr bierze Go na bok, by Mu powiedzieć, co o tym myśli- serdecznie, szczerze, z troską! „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Martwi się o swojego Mistrza i jest przekonany, że skoro Ten wie, o czekających Go kłopotach, to powinien postarać się ich uniknąć. I w pewnym sensie to nieważne, że otrzyma od Jezusa ostrą reprymendę za te słowa. Ona przecież w żaden sposób nie wpłynie potem na dalsze losy Piotra- Pan go wybrał i decyzję tę podtrzyma do końca. Możemy nawet założyć, że lubił tę piotrową szczerość i prostolinijność. Żywy dialog- warunek żywego umysłu, jego żywej pracy.

„Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu”- by wskazywał Wam drogę ku temu, co słuszne i dobre! Amen!

XWOJTIX

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,828 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl