Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:19:24
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
HASŁO
BIEŻĄCE WYDARZENIA

HASŁO

(Boże Ciało 2015’, 4 czerwca)

Rzuciłem kiedyś w szkole hasło- a może zagralibyśmy mecz Krzelków na Czerńczyce (patrz artykuł „Nie bądź za cwany”!)? Wystarczyło słowo, by motyw ten zakotwiczył się w umysłach, by porwał, by doprowadził do skutku. Wystarczyło, bo…Chłopaki znają radość gry. Doświadczyli już mocy adrenaliny i nie raz poczuli smak zwycięstwa. Jeszcze nie skończyli grać tym razem, a już pytali, kiedy będzie następny.

Tak poczuć Mszę- by wystarczyło hasło! Wielka sztuka. Trudna. Ważna. Jak ją zdobywać? Czerpiąc z tradycji, z mądrości świętych przodków, z własnej głębi, z szans, jakie niesie współczesność, z jej otwartością i wiedzą. Na różne sposoby. Wszelako. Recepty chyba nie ma. To sztuka, która rodzi się ze świadomej praktyki. Bardziej z głębi serca, niż z zewnętrznych zaleceń i wskazań. By na nowo zachęcić siebie do podejmowania starań zmierzających w tym kierunku, spróbujmy raz kolejny przyjrzeć się potencjalnym owocom Eucharystii. Potencjalnym.

W drugim z dzisiejszych czytań słyszeliśmy zapewnienie Autora Listu do Hebrajczyków, że PAN chce „oczyszczać nasze sumienia z martwych uczynków”.

22, 2 kilometra od Krzelkowa znajduje się miejscowość Wojsławice (tuż obok Niemczy), a w niej filia Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Kto nie był, niech się schowa pod ławkę . Fantastyczne miejsce. Kilka hektarów ziemi obsadzonej rododendronami i azaliami. Właśnie teraz jest czas ich kwitnienia. Szał przyrody. Widoki i zapachy powalają wprost z nóg…he he! Trzeba nam jednak wiedzieć, że na ten efekt pracuje cały sztab ludzi. Pracownicy ci m.in. muszą czuwać, aby po okresie rozkwitu usunąć zwiędłe i uschnięte kwiaty, bo te obumarłe elementy hamują rozwój roślin i przyczyniają się do chorób grzybowych.

Słowo Pana jest zwierciadłem duszy. Msza może mi uświadomić, co we mnie obumarło. Co wymaga usunięcia. Z czego winienem się oczyścić, by moje życie kwitło, tętniło i się rozwijało. Abym był barwnym człowiekiem.

We fragmencie Ewangelii Markowej widzieliśmy uczniów, którzy przyszli do Jezusa z zapytaniem- „Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?”. Sami wyszli z inicjatywą. Nie czekali, aż ich poprosi, aż im zasugeruje. Wyobraźnia. Myślenie do przodu. Troska. Zaangażowanie. Eucharystia może budzić taką wrażliwość, może być jej źródłem.

„Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiecie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas”. Gdybyśmy dziś otrzymali takie polecenie, ile byśmy z niego zapamiętali? Co uchwyciłaby nasza uwaga? Śmiem twierdzić, że już po chwili dzwonilibyśmy na komórkę z zapytaniem- Co miał nieść ów napotkany człowiek? A chwilę później- Co mieliśmy powiedzieć gospodarzowi? I niedługo potem- A gdzie miała być ta sala i jak miała wyglądać? Dziś byłoby to normalne. Normalne? Tak funkcjonuje umysł współczesnego człowieka- przemęczony ilością przerabianych informacji, rozleniwiony urządzeniami typu GPS. Coraz gorzej z naszym skupieniem, utrzymywaniem i wysilaniem uwagi. A przecież wyraźnie i znacząco przekłada się to na jakość naszego życia…Nie uwierzycie, ale w Gimnazjum pierwsze piętnaście minut lekcji zajmuje mi efektowne przekazanie uczniom informacji, jaki charakter będą miały dane zajęcia- systematyczny, wtrącony, biblijny, czy spontaniczny. Ważne to, ponieważ notatka winna się w związku z tym znaleźć w określonej części zeszytu- by był porządek, by łatwiej było kiedyś powtarzać. Zbyt skomplikowane? Dzieciaki ciągle dopytują- to jakie dziś te katechezy? Nie robią tego złośliwie, bo przecież się lubimy- nie są w stanie nastawić uwagi, skupić jej, zakodować tego, co słyszą.

Msza Święta może być doświadczeniem koncentracji. Bóg jest Harmonią, Spokojem- jeśli autentycznie uda się nam zatopić w Nim, zyskamy wyciszenie, poczujemy władzę nad umysłem, nad uwagą.

Oczyszczenie, inicjatywa, skupienie- takie mogą być owoce Eucharystii. Mogą być, nie muszą. Wszystko zależy od naszego starania o to, by słowo, natchnienie, wrażenie przełożyć na czyn. Bez tej konsekwencji nie da się poczuć wartości Mszy Świętej. Ona jest warunkiem bezwzględnie koniecznym, by wystarczyło hasło- przyjdź!

Pierwsze dzisiejsze czytanie było ilustracją zejścia Mojżesza z Synaju i obwieszczenia ludowi woli Najwyższego. „Wszystkie słowa wypełnimy (…). Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy!”- zapewnili zgromadzeni. Od słów do praktyki. Dobra wola zamieniona w życie. Smak Eucharystii.

Przypomniało mi się ostatnio, że obiecałem tym wszystkim, którzy nie mają dostępu do Internetu, że zrobię kiedyś dla nich w kościele wystawę zdjęć z remontu więźby dachowej naszej świątyni- na niedzielę będzie, wiedzcie! By mowa nie była trawą, którą Wiesiu skosi i wyrzuci do kompostownika…

Proboszczu Wojtku

·         Zdjęcia z Uroczystości- Kasia Chrzanowska 


WIĘCEJ ZDJĘĆ

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,838 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl