Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:42:23
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
WBREW POZOROM
KAZANIE POD TYTUŁEM

WBREW POZOROM

(14 czerwca 2015 roku)

W dzisiejszej Ewangelii Jezus opowiada o zasiewie. Współczesnego rolnika może i powinien zdumiewać ten opis. Kiedyś bowiem, zgodnie z opowieścią Nauczyciela, wystarczyło wrzucić ziarno w ziemię i można było spać spokojnie aż do żniw. Dziś tak się nie da. Świat się zmienił. Ten obecny jest o wiele bardziej skomplikowany, złożony. Stawia o wiele większe wymagania. Dziś na przykład przy uprawie pszenicy trzeba pomyśleć o kilkukrotnym nawożeniu azotem- kiedy rusza wiosenna wegetacja, na początku tzw. strzelania w źdźbło i przed kłoszeniem. Trzeba pomyśleć o dolistnym dokarmianiu mocznikiem. O opryskach na choroby grzybowe i szkodniki. Tak więc łaska nieba, w postaci gleby, ziarna, słońca i deszczu, wymaga obecnie intensywnej bieżącej współpracy siewcy w formie wspomnianych zabiegów i trosk.

Podobnie rzecz się ma z człowiekiem. Kiedyś być może wystarczyło ochrzcić dziecko, posłać do komunii i bierzmowania, a życie duchowe jakoś tak samo się w nim rozwijało. Samoczynnie niemal. Dziś to już nie wystarcza. Mniemanie przeciwne to uleganie pozorowi automatyzmu.

Z nauczycielami w gimnazjum mamy czasem takie wrażenie, że niektórzy rodzice żyją w takiej iluzji. Sądzą, że wystarczy dziecko nakarmić, ubrać, posłać do szkoły i wyposażyć w laptopa, a wychowanie samo się wydarzy, przyjdzie skądś, spadnie z nieba.

Dbałość o rozwój człowieka, to dopiero sztuka! Sztuka szukania sposobów, dawania przykładu, troskliwego monitoringu, czułego wsparcia, mądrego wymagania. Ze szczególnym akcentem na tzw. „świadectwo życia”. Tego, jak i na ile czerpię od Boga moc konieczną do wzrostu. Jak korzystam z Jego mądrości, by unikać głupoty, zła i ich konsekwencji.

Kolejny pozór, na który chcemy dziś zwrócić uwagę, to wrażenie nieważności w odniesieniu do spraw małych. Skoro niewielkie, to znaczy bez znaczenia. Następna złuda. Jezus, by obalić to odruchowe myślenie, wskazuje na niezwykłość ziarenka gorczycy. W Jego czasach było ono najmniejszym ze znanych nasion. Wsiane jednak w ziemię rozrasta się do wielkich rozmiarów, dając na przykład schronienie ptactwu. Nie w wielkości więc rzeczy istota. W czym zatem?

W najbliższą środę wspominać będziemy w liturgii św. Brata Alberta. Zwykł był mawiać: „Wiem, że to co robię, robię na niewielkim tylko odcinku, ale wiem też, że robię to w sposób jedynie słuszny”. O tę słuszność więc chodzi. Nie o efektowność, wrażenie, rozmach, ale o to, czy coś jest właściwe, prawdziwe, potrzebne. Słuszne!

Trzeba nam w związku z tym nad tą słusznością się zastanawiać. Dążyć do jej odkrywania.

W minionym tygodniu mieliśmy z „Lesiakami” (Schola parafialna) spotkanie biesiadne na zakończenie sezonu duszpasterskiego. Przy remizie w Czerńczycach. Grill pod zadaszeniem, bo padało. Burza. Kiedy nieco ustała ulewa, dzieci wybiegły na boisko obok i zaczęły szaleć w kałużach. I wtedy powstał spór serdeczny, rodzicielski- pozwolić im na to, czy nie? Co ludzie powiedzą, widząc ich wariactwa? A może się poprzeziębiają? A przecież ta woda brudna…Zwyciężyła opcja- niech się wyszaleją! Przyroda potrzebuje rozładowywać napięcia, człowiek też. Nic im nie będzie. Oponować trzeba, kiedy zadają sobie ból, kiedy oszukują, są niesolidni. Kiedy dzieje się coś złego. Taplanie się błotku? Nic zdrożnego! Uznaliśmy to za słuszne i nawet delikatnie dołączyliśmy do tych „manewrów”…he he!

Trzeba poszukiwać słuszności. Trzeba też pielęgnować w sobie wiarę w jej owocność. Że warto. Że nawet jeśli niepozorna, to kiedyś musi przynieść wielkie i dobre owoce. Wróćmy do wspomnianego Świętego od Bezdomnych. Jego „niewielkie” dzieło rozrosło się z czasem do rozmiarów tak potężnych, że obecnie hasło „Brat Albert” utożsamiane jest z większością idei charytatywnych i dobroczynnych- i to nie tylko w Polsce. Ciekawe!

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,876 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl