Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:49:57
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
AUTOWIZYTACJA
KAZANIE POD TYTUŁEM

AUTOWIZYTACJA

(2 sierpnia 2015 roku)

Spotkali się po osiemnastu latach. Ze smutnej okazji- pogrzeb. Tworzyli niegdyś duszpasterską grupę młodzieżową. Odnaleźli siebie po tym czasie w rozmaitej kondycji duchowej. Niektórzy sprawiają wrażenie, jakby nic się nie zmienili- wieczne dzieci, z ich radością, prostotą, ale i infantylizmem. Inni zmienili się bardzo- utracili swobodę ducha na rzecz religijnej ideologii. Są jednak i tacy, w których widać wyraźnie cud rozwoju. Charyzmat normalności, która we współczesnym świecie wydaje się być towarem tak rzadkim, jak pożądanym, czyli bardzo. Duchowości wyważone, otwarte, życzliwe i spokojne. Z dystansem i humorem, ale i z odpowiedzialnością .

Chcemy być takimi- czyż nie? Pragniemy się rozwijać, dojrzewać. Święty Paweł wzywa nas, byśmy stawali się nowymi ludźmi (Ef). Nowy Człowiek. Człowiek Chrystusowy. Mający w sobie ducha Pana.

Na kartach historii biblijnej widać stopniowy rozwój Narodu Wybranego. W pierwszym czytaniu z Księgi Wyjścia „lud dawny” (1298 p.n.e.) coraz dobitniej zgłasza pretensje wobec Mojżesza i Aarona o to, że „wyprowadzili go na tę pustynię, aby głodem umorzyć całą tę rzeszę”. Złośliwe oskarżenia. Efekt zmęczenia i głodu, ale też zwątpienia w sens wskazanej i obranej drogi. Ostatecznie oczywiście Izraelici mają o to żal do samego Boga, ale wprost Mu tego nie powiedzą. Wolą tchórzowsko szemrać. W kuluarach, za plecami, półgębkiem. Siejąc tym paskudny ferment.

W pewnym sensie sytuacja ta powtarza się w odniesieniu do ”ludu nowego”, współczesnego Jezusowi. Ten lud też wątpi w Bożą opcję i w związku z tym żąda od Pana dowodów Jego wiarygodności. „Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni…” (J). Zwróćmy jednak uwagę na pewne novum, które ma tu miejsce- ten lud zwraca się do Nauczyciela wprost, bez szemrania. Z odwagą, bezpośrednio. Wyraźny rozwój. Wyraźny!

Ciągle jednak „człowiek dawny” daje nam o sobie znać. Czujemy to. Nieustannie odzywa się w nas to, co prymitywne. Chcemy to wychwytywać. Chcemy nad tym pracować. Chcemy, z pomocą Pana, wyzbywać się cech ludu wiecznie naburmuszonego, pretensjonalnego, szemrzącego coś pod nosem. Pragniemy się rozwijać.

Nina wyjechała z rodzicami do Irlandii, gdy miała zaledwie roczek. Udali się tam, by zarobić na budowę domu. Zarobili, dom stoi, imponująco się prezentuje, a oni przymierzają się do powrotu. Do stopniowego powrotu, bo minęło dziesięć lat i niełatwo jest, zwłaszcza dzieciom (mają ich już dwójkę), odnajdywać się w innej rzeczywistości. W polskiej rzeczywistości. Przyjeżdżają więc coraz częściej, by się aklimatyzowały. Dają sobie na to rok. Jedenastoletnia obecnie Nina stwierdziła ostatnio ze smutkiem, ale i stanowczością, że ona nie chce wracać. Zapytana o powód, odpowiedziała- tutaj ludzie prawie się nie uśmiechają i bardzo często są dla siebie niemili… Spostrzeżenia dziecka. Dotyczące cech ”ludu dawnego”. Mamy nad czym pracować!

Jezus zapewnia nas dziś, że pokarmem duchowym, który daje siłę do rozwoju jest Jego Ciało. Przyjmujemy je od lat. Czasem bardzo regularnie. Dlaczego efekty bywają tak mizerne? Święty Paweł wskazuje na to, że aby „przyoblec człowieka nowego, trzeba się nieustannie odnawiać duchem w swoim myśleniu” (Ef). Myślenie. Przyjmowanie komunii połączone z refleksją dotyczącą mojej kondycji duchowej. Nieustanne stawianie sobie pytania- co we mnie wymaga przemiany? Co jest najpilniejsze? Do zmagania z czym, i o co, potrzebuję tę siłę? Może to jest recepta na skuteczność?

Na wiosnę naszą parafię nawiedzi biskup z wizytacją. Będzie pytał o działania duszpasterskie, o remonty, księgi. W tej perspektywie zapytajmy dziś sami siebie o stan naszego ducha- czy rzeczywiście się rozwija? Czy autentycznie wzrasta, przemienia się i dojrzewa? A jeśli tak, to w czym konkretnie się to przejawia? Zróbmy sobie taką osobistą wizytację, taką auto- wizytację, by na jej podstawie strzelić w górę, jak kukurydza na plebanijnym polu!

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,789 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl