Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:18:27
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
JESTEŚ LUBIANY!
KAZANIE POD TYTUŁEM

JESTEŚ LUBIANY!

(9 sierpnia 2015 roku)

Księża z dekanatu lubranieckiego (diecezja włocławska) spotkali się niedawno na odpuście w związku z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej. Przy uroczystym obiedzie rozmawiali o suszy, która dotyka Kujawy, o nowym prezydencie, o spadku liczby wiernych w Kościele. Największe wrażenie zrobiły jednak słowa księdza Tadeusza, który powiedział- „Wiecie, konfratrzy, kiedy w pierwszy piątek miesiąca wracam od chorych, czuję się lepszym człowiekiem. Jestem lepszym człowiekiem! Dlaczego? Bo oni, bardziej niż inni, okazują mi, że mnie lubią. Że na mnie czekają. Że jestem dla nich ważny. Że jestem im potrzebny. Dzięki temu mam więcej zapału do czynienia dobra”.

Siła płynąca z odczuwania miłości. Z akceptacji, zrozumienia, sympatii.

W pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Królewskiej widzimy Eliasza. Przybitego. Smutnego. Załamanego samym sobą- „nie jestem lepszy od moich przodków”! Ta depresja odebrała mu chęć życia. Chce umrzeć. I wtedy Anioł Pana, trącając go w bok, nakazuje mu posilić się wodą i podpłomykiem, bo droga przed nim daleka. Sytuacja ta powtarza się. Eliasz odzyskuje siły. Nabiera mocy, dzięki której da potem radę iść czterdzieści dni i nocy do Bożej góry Horeb. Dzięki dwóm podpłomykom i wodzie? Starsi z nas wiedzą, że podpłomyk to jedynie odrobina mąki, soli i wody. Mizerny posiłek. Marny pokarm. Skąd więc ta siła? No oczywiście z odczucia, że jest kochany i potrzebny. Możemy sobie wyobrazić, jak Anioł szturcha go w bok i mówi do niego- Eliaszu, chłopie, Bóg cię lubi, nie smutuj się!

Z braku tego odczucia rodzą się nieszczęścia. Rodzi się cierpienie. Na przykład apatia i przygnębienie, które widzimy początkowo u Eliasza. Czuję się słaby, zły, do niczego. „Wielki już czas, o Panie! Odbierz mi życie” (1Krl). Ale stąd też wydają się brać „gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość i znieważanie”, o których wspomina św. Paweł w Liście do Efezjan- słyszeliśmy ten fragment w drugim czytaniu.

Odczucia, że jesteśmy lubiani, kochani, potrzebujemy jak powszedniego chleba. Sycąc się nim, stajemy się silniejsi i lepsi. „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. Słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii.

Eucharystia- oto pokarm miłości! Doświadczanie bliskości i czułości Boga. Możliwość zaspokajania najgłębszego głodu. Kwestia doceniania tego Sakramentu. Korzystania z niego.

A co z tymi, którzy nie mogą przystępować do komunii świętej, bo mają jakieś przeszkody w tym względzie?

Tydzień temu na chrzcinach Olusia byli też goście z Irlandii. Opowiadali między innymi o pewnym pięknym zwyczaju, który ma miejsce w tamtejszym kościele. Polega on na tym, że w czasie komunii do celebransa podchodzą także ci, którzy nie mogą jej przyjmować- dają mu o tym znać umówionym gestem- i otrzymują błogosławieństwo poprzez nałożenie ręki lub znak krzyża uczyniony kciukiem na czole. By nie czuli się gorsi. By nie czuli się odrzuceni. By mieli odczuwalny znak tego, że są lubiani, rozumiani i akceptowani.

xwojtix


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,747 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl