Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:20:45
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
REFERENDUM
KAZANIE POD TYTUŁEM

REFERENDUM

(23 sierpnia 2015 roku)

Modny ostatnio temat. Obecny w ofertach politycznych, w dysputach licznych- telewizyjnych, domowych, pracowych i ulicznych. W pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Jozuego widzimy, że jest to temat stary jak świat. Około tysiąca trzystu lat przed narodzeniem Chrystusa Jozue zwołał w Sychem wszystkie pokolenia Izraela, aby przeprowadzić swoiste referendum. „ Rozstrzygnijcie dziś, komu służyć chcecie, czy bóstwom, którym służyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki, czy też bóstwom Amorytów, w których kraju zamieszkaliście. Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu” (Joz). Zapytał o to cały naród. Za czym chce pójść. Za Słowem Boga, czy- w domyśle- za namiastkami? Wasza decyzja. Wasz wybór. Wolny. Demokratyczny.

Andrzej Stasiuk w rozmowie z Dorotą Wodecką (książka „Życie to jednak strata jest”) opowiada: „W Hamburgu poszedłem raz po południu na spacer do parku i myślałem, że mnie, (wulgaryzm!), stratują. Nie było ani jednego spacerującego! Wszyscy w tych strojach, wszyscy chudzi jak kościotrupy. Atak szkieletorów! Obsesja zdrowia i chudości! (…) To nieznośne uczucie, kiedy biegnie na ciebie tłum obsesjonatów, przekonanych, że będą nieśmiertelni! Że śmierć zabiegają. Ohydne. Gatunek ludzki całkiem stracił godność. Z własną śmiercią sobie nie potrafi poradzić. Zabiegać ją chce. Koniec człowieczeństwa! Ta cywilizacja zdrowia oraz nieśmiertelności jest cywilizacją śmierci. Bo nie potrafi podjąć wyzwania, nie potrafi podjąć ludzkiego wysiłku i spotkać się z prawdziwym przeznaczeniem”.

I przecież nie chodzi o to, by negować sport, diety, czy ich suplementy. Nie chodzi o to, by nie doceniać troski o zdrowie. Chodzi o to, by sprawy te nie stały się naszymi bóstwami. Zastępczymi bogami. Byśmy nie ulegli złudzeniu, że są one w stanie odpowiedzieć na nasze ostateczne pytania i zaspokoić nasze najgłębsze głody. Byśmy nie uznali ich za cel naszego po ziemi chodzenia- biegania!

„Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i życiem!”- mówi dziś do nas Jezus (J). Jakież to są te „Słowa Życia”? Co stanowi istotę Ewangelii?

W miniony piątek w liturgii czytany był fragment Ewangelii Mateusza. O uczonym w prawie, który przychodzi do Nauczyciela i pyta- co w przepisach religijnych jest najważniejsze? Najważniejsze jest tzw. podwójne Prawo Miłości. Naszym powołaniem jest kochać!

An jest terapeutką. Ma własną działalność. Dobiega czterdziestki. Skarżyła się ostatnio, że ilekroć odwiedza rodzinę słyszy w drzwiach na powitanie- aleś przytyła! Wcale nie przytyła- a już na pewno nie od ostatniej wizyty u nich. Ma po prostu kilka uroczych kilogramów więcej. Mogłabym skupić się na zabiegach o smukłość mojej sylwetki- powiada- ale sporo moich pacjentów, którzy nie mieszczą się w godzinach przyjęć, musiałabym wtedy odsyłać z kwitkiem. By mieć czas na fitnessy i esy floresy. Musiałabym też w związku z tym zabrać ileś tam godzin z tej puli czasu, który mam do dyspozycji dla moich małych córeczek i męża- a przecież i tak jest go za mało. Dokonuję więc wyboru. Decyduję się na to, co ważniejsze.

Drugim „Słowem Życia”, które Jezus do nas kieruje, jest zapewnienie z dzisiejszej Ewangelii- tego, który stara się kochać, „Ja wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Nasza wiara w zmartwychwstanie. Nasza nadzieja. Nasz sens ostateczny.

Słysząc jednak te słowa, wielu uczniów doszło do wniosku, że „trudna jest ta mowa” i nie są w stanie jej słuchać. Opuścili Nauczyciela. Poszli w swoją stronę. A właściwie w stronę- w domyśle- namiastek.

„Czy i wy chcecie odejść?”- pytanie z mini- referendum, jakie Mistrz robi swoim apostołom. Kieruje je też do nas- czy chcecie odejść od waszego dotychczasowego sposobu myślenia? Od waszej wiary w miłość i wieczność? Od tego, co najistotniejsze? Rozstrzygnijcie dziś, komu chcecie służyć!

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,840 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl