Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 22:54:07
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
OBIECANE
KAZANIE POD TYTUŁEM

OBIECANE

(15 listopada 2015 roku)

Dzisiejsze czytania pełne są katastroficznych wizji. „Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było” (Księga Proroka Daniela). „Po tym ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte (Ewangelia Marka). W ten mroczny klimat wpisuje się przedwczorajszy wieczór. Ataki terrorystyczne w Paryżu. Islamiści. Sto dwadzieścia dziewięć śmiertelnych ofiar.

Każdego z nas mogło to spotkać. Może… Przed nami pojutrze mecz Polska- Czechy na stadionie we Wrocławiu. Kto wie, czy ci bezwzględni szaleńcy tam i wówczas nie zaatakują? Albo za dziesięć dni na koncercie francuskiej piosenkarki Zaz w Hali „Orbita”? Czy możemy liczyć, my, ludzie wiary, że „wielki książę Michał, który jest opiekunem dzieci tego narodu”, uchroni nas przed takim nieszczęściem? W tym fragmencie Księgi Daniela, który dziś słyszeliśmy nie znajdujemy podstaw do takiej nadziei. A jednak wiąże się on z pewną obietnicą. Jaką? Dotyczącą „zbawienia i życia wiecznego”. Obejmującą więc inny wymiar. Słowo Boże obiecuje, że „mądrzy będą świecić wtedy jak blask sklepienia, a ci którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze”. W tych sprawach więc możemy liczyć na pomoc „wielkiego księcia”. W tych możemy jej oczekiwać i szukać.

ZDOBYWANIE MĄDROŚCI. Książka pt. „Niezbędnik ateisty”. Zapis rozmów Piotra Szumlewicza z ludźmi niewierzącymi. Ich przemyślenia, argumenty. Ich zarzuty też wobec religijności i wiary. Powracającym jest oskarżanie nas o to, że „religia zwalnia nas z myślenia”. Czy jest to zarzut bezpodstawny? Niech każdy odpowie sobie sam za siebie…

Wiara rozumna. Szukanie takiej. Zdobywanie. Lektura. Sensowny udział w katechezie. Prowadzenie wewnętrznego dialogu z kaznodzieją. Cieszy mnie bardzo, gdy słyszę, że pod sklepem czasem, lub na rowerach, dyskutujecie żywo o niedzielnych kazaniach. Cel wówczas osiągnięty- myślenie pobudzone, refleksja ożywiona!

Kiedy pracowałem we Wrocławiu, planowaliśmy z kumplem wikariuszem głoszenie kazań- dysput. Takich po części przygotowanych, a po części spontanicznych. Jeden przy ambonce, drugi na ambonie. Jeden miał prezentować stanowisko Kościoła w danej sprawie i je uzasadniać, a drugi przeciwnie- miał je racjonalnie podważać. By pokazywać racje, by mobilizować do myślenia. Nie doszło to jednak do skutku. Szkoda!

UCZENIE INNYCH SPRAWIEDLIWOŚCI. Prawości. Uczciwości. Solidności. Maciek jest studentem medycyny. Na czwartym roku. W Katowicach. W tym miesiącu ma zajęcia fakultatywne z komunikowania się z pacjentem. Ważna sprawa. Przyszły lekarz i jego stosunek do chorych. Jego umiejętność odnajdywania się w rozmaitych sytuacjach. Z doświadczenia wiemy, że czasem poświęcona uwaga, uśmiech i słowo otuchy, więcej znaczą niż terapie i leki- a przynajmniej mają też ogromne znaczenie. Maciej ubolewa jednak, bo zarówno ci, którzy te ćwiczenia prowadzą, jak i ci którzy z nich korzystają, czekają tylko na zbliżający się weekend i nie w głowach im przyszli pacjenci i ich problemy…Zajęcia odbywają się więc „po łebkach”. Uczciwe uczenie solidności wydaje być w takiej sytuacji nieistotne. No, wobec takiego stawiania sprawy, to i „wielki książę Michał” nie pomoże…

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,716 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl