Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:38:58
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
ŚWIADECTWO
KAZANIE POD TYTUŁEM

ŚWIADECTWO

(22 listopada 2015 roku, Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata)

Prorok Daniel roztacza dziś przed nami swoją wizję królowania Mesjasza. Towarzyszy mu w niej „panowanie, chwała, władza, a wszystkie narody Mu służą”. Typowe wyobrażenie, można by rzec. Rzeczywistość jednak rozbiegła się z ową typowością. Jezus dał wówczas takie sprostowanie- „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć…” (Ewangelia Marka).

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jana, Jezus mówiąc o swoim królowaniu, zwraca uwagę na jeszcze inny jego aspekt- „Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie!”. Prawda jako przewodni motyw władania w ujęciu Chrystusa. Nasz udział w królowaniu Pana więc, na mocy przyjętego chrztu, to dążenie do prawdziwości. Istota naszej duchowości- w założeniu.

AUTENTYZM. W minionym tygodniu czytaliśmy w liturgii fragmenty Drugiej Księgi Machabejskiej. O zdobyciu Jerozolimy przez Seleucydów, pod wodzą Epifanesa. Najeźdźcy starali się wówczas łamać ducha podbitego narodu poprzez narzucanie mu swoich zwyczajów, niszczenie jego tradycji i świętych praw. Zmuszając na przykład, pod groźbą śmierci, do publicznego spożywania wieprzowiny. Między przymuszanymi znalazł się starzec Eleazar, któremu przyjaciele Helleniści radzili na boku, by tylko udawał, że je, a ocali w ten sposób swoje życie. Odpowiedział im stanowczo: „Udawanie bowiem nie przystoi naszemu wiekowi”. Bycie sobą. Prawdziwość. Nie pozuję na kogoś, kim nie jestem!

SŁUSZNOŚĆ. Nieustanne dociekanie prawdy o rzeczywistości. Świadomość, że moje poglądy przekładają się na moje postawy, a od tych zależy moje funkcjonowanie w społeczeństwie.

Sporą sensację wzbudził ostatnio pewien nauczyciel fizyki z Białegostoku, który wymyślił dla uczniów zadanie- „Ilu uchodźców z Syrii trzeba by zepchnąć z przepełnionej tratwy, by mogła ona dotrzeć do brzegu?”. Jego myślenie. Jego władza w kształtowaniu umysłów młodych ludzi i budzeniu ich emocji. Jego odpowiedzialność?

Inny obrazek minionych dni. W ubiegłą środę na wrocławskim rynku demonstracja ONR, w ramach której dokonano spalenia kukły Żyda. To nie marzanna, to bardzo konkretne wyobrażenie ludzkiej postaci. Prowokacja? Pooglądajcie sobie wpisy i filmiki na Facebooku tej frakcji i jej zwolenników, a zobaczycie jak nakręca się spirala nienawiści, agresji, uproszczeń, chorego nacjonalizmu- i to czasem pod troskliwą opieką duszpasterzy…

ODWAGA. Dzisiejsza Ewangelia. Jezus przed Piłatem. Oskarżony. Przesłuchiwany. A jednak spokojny, pewny siebie, śmiały. Starym, żydowskim zwyczajem odpowiadający przekornie pytaniem na pytanie. Nie pozwolił się zastraszyć, stłamsić- choć przecież miał świadomość tragizmu swojej sytuacji.

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,869 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl