Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:46:55
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
JAK DZIECI
KAZANIE POD TYTUŁEM

JAK DZIECI

(13 grudnia 2015 roku)

Wielce sympatyczny serial. Trzynastoodcinkowy. Autorstwa twórców powszechnie lubianego „Rancza”. Film pt. „Siła Wyższa”. Klasztor franciszkanów na prowincji. Czterech mnichów. Na czele gwardian, grany doskonale przez Piotra Fronczewskiego. U ich boku siostra zakonna, Bazylia (Katarzyna Żak), która gotuje i porządkuje. Czasem też dowodzi…he he! Choć biednie, to jednak sielankowo. Do czasu. Do momentu, gdy w sąsiedztwie nie pojawi się ośrodek buddyjski „Mala”. Obcy świat. Wzajemna nieufność, a nawet wrogość. Do czasu. Bo z jego biegiem, w miarę wzajemnego poznawania swych myśli, zwyczajów i wierzeń, zaczyna pojawiać się coraz więcej zrozumienia i wzajemnej życzliwości. Jedną z ostatnich scen jest spotkanie u buddystów, na którym kursanci pytają mistrza Tashi Ga (Krzysztof Dracz) i księdza Roberta (Robert Majewski) o to, co mają robić, aby osiągnąć wewnętrzny spokój. I wówczas obaj mnisi wskazują zgodnie na trzy rzeczy:

- Uświadomienie sobie, że nie można mieć wszystkiego.

- Wybranie spośród rzeczy możliwych tych, które uważamy za ważne.

- Konsekwentne i odpowiedzialne trzymanie się swoich decyzji.

W ten sposób, ich zdaniem, osiąga się WEWNĘTRZNY SPOKÓJ. Dziś właśnie o nim chcemy chwilę podumać. Chcemy wykorzystać łaskę Adwentu, by kształtować w sobie serca sprawiedliwe, utwierdzone, wolne, radosne i SPOKOJNE.

Wiele wskazuje na to, że niepokój, który nam towarzyszy bierze się właśnie ze złudnego przekonania, iż można w życiu mieć wszystko. Z tego nierealnego dążenia. Albo też z naszego niezdecydowania, czyli braku wiedzy dotyczącej tego, czego właściwie chcemy. Lub też z naszego ciągłego zmieniania zdania i postaw. To nas wprawia w duchowy rezonans. To nas męczy. Żeby nie powiedzieć wykańcza.

Jest w Internecie taka strona prowadzona przez indianistów. Propagują oni i przybliżają kulturę indiańską, którą się fascynują. Zamieścili ostatnio artykuł na temat staro- indiańskich mądrości. Jedna z nich głosi- „Ludzie zapadają na choroby przez niespełnione pragnienia”. Czy nie ma w tym pewnej dozy racji?

Jesteśmy jak dzieci- chcemy mieć wszystko, co zobaczymy. Lub też czasem sami już nie wiemy, czego chcemy. Albo też łatwo się zniechęcamy, porzucamy i szukamy od nowa, bez końca. Jak dzieci!

Przedwczoraj w Ewangelii Jezus zastanawiał się- „Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili. Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: Zły duch go opętał. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije. a oni mówią: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników” (Mt).

I tak źle, i tak niedobrze. Wieczne niezadowolenie. Wieczne niespełnienie. Ciągły niepokój.

W odczytanym dziś fragmencie Ewangelii Łukasza widzieliśmy tłumy, które zwróciły się do Jana Chrzciciela z pytaniem- co mamy robić? Jak osiągnąć pokój serca? O dziwo może, odpowiedź nie była jakaś wyszukana, nie wskazywała na rzeczy karkołomne, czy spektakularne- a mogłoby się wydawać, że powinna, bo dotyczyła przecież sprawy tak trudnej do osiągnięcia.

- Dziel się posiadanymi dobrami!

- Nie wykorzystuj innych!

- Nie nadużywaj swojej pozycji!

Wszystko! Zwyczajność. Normalność. Prostota człowieka poczciwego, która rodzi „pokój Boży przewyższający wszelki umysł”. Z drugiego dzisiejszego czytania, z Listu św. Pawła do Filipian.

By jednak pokój ten mógł rządzić naszymi sercami, musimy wyzbyć się iluzji, dokonać wyboru tego, co najważniejsze i trwać w tym wyborze- amen!

xwojtix

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,785 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl