Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:59:57
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
LISTY UWIERZYTELNIAJĄCE
KAZANIE POD TYTUŁEM

LISTY UWIERZYTELNIAJĄCE

(1 maja 2016 roku)

W pierwotnym Kościele w Antiochii powstał spór dotyczący zachowywania tradycji. Chrześcijanie wywodzący się z judaizmu twierdzili, że do zbawienia konieczne jest zachowywanie przepisów Prawa, np. zwyczaj tzw. obrzezania. Paweł i Barnaba mieli inne zdanie. Udali się w związku z tym do Jerozolimy, by prosić „Starszych” o rozstrzygniecie tej kwestii. Apostołowie pod wodzą Piotra orzekli, że chrześcijanie wywodzący się z nurtu zwanego „pogańskim” winni zachować jedynie to, co w życiu wiarą jest najistotniejsze. Zredagowali też w związku z tym stosowne pismo, które było wyrazem ich decyzji. Zawarli w nim ciekawe słowa, które przed chwilą słyszeliśmy- „postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my…”. Wielka śmiałość wiary takie ujęcie sprawy. Takie przekonanie. Taka ufność. Julian Tuwim, znany z przekory wobec Kościoła, mógłby na takie dictum rzec- ci, którzy powołują się na Boga, powinni pokazać listy uwierzytelniające!

Oto motyw przewodni naszej dzisiejszej refleksji- wiarygodność! Na mocy chrztu świętego każdy z nas zobowiązany jest do dawania świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii. Postawa ta jednak domaga się jakiegoś uwierzytelnienia. Co potwierdza prawdziwość naszych słów i zachowań? Co może i powinno je potwierdzać?

W pierwszym czytaniu z Księgi Apokalipsy słyszeliśmy dziś słowa świętego Jana- „Uniósł mnie anioł w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą”. Wrażliwość na piękno. Zdolność do zachwytu. Jeśli rzeczywiście zbliżamy się do Boga, Twórcy wszelkiego piękna, w Imieniu Którego chcemy występować, winniśmy coraz bardziej dostrzegać i doceniać niezwykłość Jego dzieł. Zjeżdżają ostatnio ludziska na „Majówkę” do Krzelkowa. Wszyscy jednomyślnie orzekają- mieszkacie tutaj na przepięknych terenach! Te wzniesienia. Ta przyroda. Widzę? Cenię? Podziwiam? Umiem zaśpiewać w duszy- „uniósł mnie anioł w zachwyceniu” między rzepaki ziemi tej?

Co jeszcze może mnie uwiarygadniać?

We fragmencie Ewangelii Jana, który został dziś odczytany, słyszeliśmy zapewnienie Jezusa, że ześle nam Ducha Świętego, Który „wszystkiego nas nauczy”. Chęć uczenia się. Otwartość. Nie ufa się tym, którzy zawsze i wszystko wiedzą! Pokora jest bardziej przekonująca. Wiarygodna. Oto SMS, będący wyrazem tego, o czym mówimy- ponieważ nie jesteście w stanie poznać jego źródła, spokojnie mogę go Wam zacytować: „Ja łapię to moje życie i ciągle złapać nie mogę. W każdym znaczeniu. Dużo dziwnych rzeczy się dzieje. Ale właśnie skończyłam półgodzinną rozmowę z bratem. Jak wiele się od niego nauczyłam…I uczę! Z jaką cichością i pokorą znosił wszelkie odrzucenia…A teraz tak po prostu mnie przyjmuje- bez wyrzutów, pretensji, z wdzięcznością…Wiele się uczę!”.

Co ponad to może być dla mnie uwierzytelnieniem?

Jezus składa w dłoniach i sercach uczniów dar, którego potrzebują. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”- słyszeliśmy dziś. Emanowanie pokojem potwierdza autentyczność naszej wiary. Naszego jej głoszenia. Życie w bliskości Boga, uprawniające do dawania o Nim świadectwa, wiąże się z nasiąkaniem Jego pokojem. Notoryczne rozedrganie raczej nie może być wyrazem Bożej harmonii. Jak pozyskiwać więc ten upragniony i zarazem uwiarygadniający pokój? Przypomnijmy raz jeszcze pierwsze czytanie z Księgi Dziejów Apostolskich. Zamęt w pierwotnym Kościele powstał w związku z tym, że niektórzy nie potrafili odróżnić i oddzielić spraw istotnych od małoważnych. Stąd niepokój- nie wiem, co jest najważniejsze, czego się trzymać, gubię się! Porządek w głowie sprzyja pokojowi serca- bez dwóch zdań! I kwestia bieżącego przepracowywania pojawiających się problemów. Podejmowanie wyzwań. Uciekanie przed nimi bowiem prowadzi na dłuższą metę do wyniszczających nerwic i agresji. Do lęków i niepokojów. Wcześniej czy później bowiem, tak czy inaczej, one narosną i wyjdą nam bokiem. Jest taka klasa Gimnazjum w naszej szkole, która właśnie kończy swoją edukację na tym poziomie. Wielu z nas, nauczycieli, ubolewa nad tym, bo takiej grupy jeszcze chyba nie mieliśmy i podobna może się nam już nie trafić. Co w nich takiego niezwykłego? Lubią siebie nawzajem. Są zróżnicowanym monolitem. Łączą bycie sympatycznymi i dowcipnymi, z zaangażowaniem i pracowitością. Są kulturalni. Mają do siebie zdrowy dystans. Fenomen, można powiedzieć. Kiedyś rozmawialiśmy o tym w pokoju nauczycielskim. I wówczas jedna z pań zauważyła- ale wiedzcie, że nie zawsze tak było! Kiedyś to była jedna z najgorszych klas. Złośliwości, prowokacje, szyderstwa, bójki. Wszystko o konkretnych podłożach, z takich, a nie innych przyczyn. Wychowawczyni podjęła wówczas rozmowy z nimi. Analizowali wspólnie sytuację. Doszukiwali się jej źródeł, powodów zachowań. Zrobili postanowienia. Podjęli pracę nad sobą. Mijały lata. Udało się!

Prob Wojko

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,807 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl