Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:34:17
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
PRAWO SUMIENIA
KAZANIE POD TYTUŁEM

PRAWO SUMIENIA

(3 maja 2016 roku)

Dzisiejsza Uroczystość Matki Bożej zbiega się ze wspomnieniem uchwalenia Konstytucji zwanej „Trzeciomajową”. Rok 1791. Regulacja prawna. Kodeks praw i obowiązków obywatelskich. Jasne zasady. Konstytucja druga na świecie i pierwsza w Europie. Coś ważnego! Przy okazji świętowania tego wydarzenia chcemy sobie jednak powiedzieć, że tzw. litera prawa to jednak dopiero stan wyjściowy do porządkowania rzeczywistości. Chodzi bowiem również o formę jej realizacji, a także o świadomość, że są sprawy, których swoją jurysdykcją nigdy nie obejmie, które musimy podejmować sami z siebie.

Najpierw trochę o sposobie wcielania prawa w życie. W pierwszym z dzisiejszych czytań słyszeliśmy o wizji świętego Jana, który ujrzał Syna Człowieczego „pasącego narody rózgą żelazną” (Ap). Stanowczość. Nieustępliwość. Natura ludzka ma wielkie skłonności do kombinowania- a już natura polska w szczególności…he he!- więc czasem nieugiętość w egzekwowaniu prawa wydaje się być czymś bezwzględnie koniecznym. Ta „rózga żelazna”, bez której nie jesteśmy w stanie utrzymać się w ryzach i karbach.

Bywają jednak sytuacje, w których miłosierdzie winno brać górę. Wspomnijmy choćby „proces” kobiety pochwyconej na cudzołóstwie. „W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować”- stwierdzą uczeni i faryzeusze. Jezus jednak okaże jej serce. Swoją wyrozumiałość poprze genialnym wywodem adwokackim („kto z was jest bez grzechu”), po którym nikt już nie będzie w stanie z nim deliberować- „Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić…”.

I jeszcze kwestia uzupełniania prawa własną inicjatywą. Wychodzenia z nią tam, gdzie przepisy nie sięgają i nie regulują. W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa konającego na krzyżu. W ostatnich słowach prosi on Jana, aby zaopiekował się Jego Matką. By wziął ją do siebie. Czuł się za nią odpowiedzialny. Bo przecież jest jego przyjacielem, najbliższym uczniem. Serdeczność! To ona dyktuje takie sprawy. Podpowiada. Wzywa. Przepisy bowiem nie są w stanie niektórych rzeczy ogarnąć ani rozwiązać.

Żeby jednak umieć decydować, kiedy w realizacji prawa powinno się być nieustępliwym, a kiedy łagodnym, żeby wiedzieć, w jakich sytuacjach i w jaki sposób dopełniać procedury, potrzebne jest wyczucie. Wyczucie bazujące na sumieniu. Wierzymy, że jest ono głosem Boga zakodowanym w naszej naturze. Wiemy jednak, że dar ten wymaga kształtowania. Zaangażowania rozumu i serca. Dla podkreślenia konieczności formowania sumienia dwa obrazy z naszego życia. Oto ktoś jeden potrafi zakatować małego, bezbronnego psiaka tylko dlatego, że ten jako obcy „wtargnął” na teren jego posesji. I nie widzi w tym okrucieństwie niczego złego, bo przecież „bronił” swego terytorium przed intruzem. Ktoś inny zaś ma wyrzuty sumienia, bo zapomniał, że piątek, dzień postny, i dał kotu kawałek kiełbasy. Dwie skrajności. Sumienie nieczułe i przewrażliwione. Nie jest więc czymś gotowym i pewnym- trzeba je kształtować i nad nim czuwać. Na bazie Ewangelii. Wtedy zyskiwać będziemy wyczucie, czucie, które będzie nam sugerowało jak, co i gdzie, jeśli chodzi o prawo i ducha. Prawo sumienia. Sumienie prawe. Amen!

Prob Wojko

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,767 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl