Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:37:01
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
BEZMIERNE SZCZĘŚCIE
KAZANIE POD TYTUŁEM

BEZMIERNE SZCZĘŚCIE

(Zesłanie Ducha 2016’)

W minioną środę słyszeliśmy fragment Ewangelii Jana, w którym Jezus modlił się do Ojca o dary potrzebne Jego uczniom do zbawienia. „Aby swoją radość mieli w sobie w całej pełni; aby tak jak My stanowili jedno; aby uświęcali się w prawdzie”. W dzisiejszej Liturgii Słowa te motywy są też obecne. Przed chwilą wyśpiewaliśmy Sekwencję, hymn do Ducha Świętego, która kończyła się słowami- daj nam szczęście bez miary! Radość pełna. Głęboka. Trwała. Czysta. Przedwczoraj kino plebanijne nawiedziły przedszkolaki. Kiedy zbliżały się parami do mojego domu, Julka i Oliwka zobaczyły mnie w ogrodzie i podbiegły z pytaniem- czy możemy coś księdzu zaśpiewać? Poproszone o to, chwyciły się za rączki i zaczęły pląsać po podwórku, śpiewając ze śmiechem pocieszną dziecięcą pioseneczkę. Patrząc na te brzdące w kółko biegające, pomyślałem- oto radość czysta, niewinna, nie wynikająca z szyderstwa czy zajadłej rywalizacji! Takiej nam trzeba, Duchu Święty, o taką prosimy!

Kto poczuł kiedy z drugim prawdziwą bratniość ducha, wie że źródłem wspomnianej radości może być jedność. To dlatego Jezus tak gorąco modlił się o nią dla swoich uczniów, bo pragnął ich dobra, ich szczęścia, bo wiedział, w czym ono tkwi. „Znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu”, słyszeliśmy o Apostołach w drugim z dzisiejszych czytań, z Księgi ich Dziejów. Jednota! Wracałem wczoraj z Czerńczyc. Sprzątaliśmy tam wieżę kościoła, bo pękł nam zabytkowy dzwon i spodziewamy się różnych komisji, które będą oceniać stan rzeczy i radzić, co z tym fantem zrobić. Zauważyłem, że nasza krzelkowska remiza jest otwarta. Zatrzymałem się, by zajrzeć. Chłopaki na rusztowaniach malowali metalowe legary. Druh przy druhu. Ramię w ramię. Z radością. Zapałem. Kolejny dzień. Wiem! Kończenie gruntownego remontu tego budynku- by służył społeczności i strażakom! Dobrze było pobyć z nimi, poczuć jednotę!

Niełatwo jednak dążyć do zjednoczenia. Niektórzy z nas w budowanie takiej jedności w ogóle nie wierzą. Uważają ją za mrzonkę- to też wiem! Jezus podpowiada nam, że „uświęcanie się w prawdzie” może być sposobem na urealnianie owej idei. Na czym miałoby ono polegać? Miała wczoraj miejsce w naszym kościele spowiedź przed rocznicą Pierwszej Komunii. Zrobiliśmy sobie na początek z dziećmi i rodzicami takie uproszczone nabożeństwo pokutne- by pomyśleć o swoich słabościach, grzechach, wyrządzonych krzywdach, by pożałować, postanowić…Myślę, że niektórzy z nas poczuli, jak wielkie znaczenie może mieć taka refleksja. Stawanie w prawdzie! Przed Bogiem. Przed sobą. W konfrontacji z Jego Słowem, Przykazaniami, sugestiami. Zastanawianie się, analizowanie, wyciąganie wniosków, wcielanie ich w życie- oto pierwsza odsłona owego „uświęcania się”, o którym mówimy. Druga, to zabieganie o to, by być prawdziwym w relacjach z innymi- bez udawania, rozgrywania jakichś swoich ustawień i dyplomatycznych kombinacji. Jest taka ciekawa sytuacja opisana przez Pawła w Liście do Galatów. Opowiada on o tym, jak Kefas (Piotr) przybył do Antiochii, by zająć stanowisko w sprawie sporu dotyczącego zachowywania zwyczajów żydowskich przez chrześcijan tzw. pochodzenia pogańskiego. Kiedy przebywał wśród tychże, spożywał z nimi zakazane Prawem potrawy, a gdy nadeszli bracia wywodzący się z judaizmu, odsunął się i zaczął udawać, że tego nie robił. „Wtedy otwarcie mu się sprzeciwiłem”, pisze Paweł, ponieważ przez to udawanie uczniowie już sami nie wiedzieli, co właściwie jest istotą ich wiary i czego powinni się trzymać. Otóż, otóż- udawanie wprowadza w błąd, powoduje zamęt, burzy jedność. Autentyzm w relacjach międzyosobowych to warunek budowania jedności- tak się wydaje, czyż nie?

Oto dary Ducha Świętego, których potrzebujemy, o które trzeba nam zabiegać i modlić się! Prawdziwość, jedność, radość. Łączą się one ze sobą i wzajemnie z siebie wynikają- niech będą naszym udziałem! Duchu Boży, wspomóż!

Prob Wojko

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,866 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl