Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:26:22
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
SZUKANIE
KAZANIE POD TYTUŁEM

SZUKANIE

(Niedziela Wielkanocna, 16 kwietnia 2017 roku)

Pękł nam zabytkowy dzwon w kościele w Czerńczycach. Bił ponad czterysta lat, więc miał prawo! Po wielu konsultacjach i naradach podjęliśmy decyzję o kupnie urządzenia elektronicznego, które go go zastąpi. Namiastka, ale dźwięk czysty, donośny, no i drgania nie będą już pogłębiać pęknięć na ścianach. Przemek i Leszek zamontowali tę nowość na wieży. Śpieszyli się, by zdążyć przed procesją rezurekcyjną, bo jakżeż by ona miała się odbyć bez niego. Nikola, córka Przemka, przysłała mi potem zdjęcia z tej operacji montażowej. Są też między nimi fotki przedstawiające widok z góry. Nie sądziłem iż jest on tak uroczy. Pola, krzewy, drzewa, zabudowania, wzniesienia. Piękna ta nasza okolica! W dole tak się tego nie czuje, tutaj jest inna perspektywa. Tutaj czasem jakieś ruiny przesłaniają resztę.

„Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze!” (Kol).

Szukam, szukania mi trzeba! By widzieć lepiej i dalej. By dostrzegać i cieszyć się. Niech dzisiejsze czytania doprecyzują nam cel tych poszukiwań. Niech pokażą, co jest ową „górą”, z której lepiej widać!

Święty Piotr mówił dziś do nas o ludziach miłych Bogu- niezależnie od ich narodowości! Trzeba nam szukać kontaktu z nimi. Nie po to, by się wzajemnie adorować, jak to się czasem mówi o różnych wspólnotach i relacjach, ale po to, by umacniać się w wierze, by znajdować zrozumienie i wsparcie, by odczuwać bliskość i podobieństwo! Korespondencja, spotkania, rozmowy, pomilczenia. To istotne razem. Ta obecność, bez której tak ciężko, tak źle. Pielęgnuj ją, czerp z niej, bo to sakrament miłości!

Święty Paweł wspomniał natomiast, że „nasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu”. Szukajmy więc pozytywnej skrytości. Dyskrecji. Cichości. „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli. Kiedy dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili”. Kiedy chcesz się pomodlić, schowaj się w swej izdebce. Nie bądź duchowym ekshibicjonistą! Zachowaj w sobie jakąś tajemnicę. Nie wszyscy muszą wszystko o Tobie wiedzieć. Na przykład, że boli cię prawa górna szóstka, albo że szef krzywo spojrzał na ciebie w pracy. My, ludzie Ery Facebooka, wiemy, o czym mowa! Chęć dzielenia się z innymi tym, co przeżywamy, jest naturalna, ale starajmy się unikać przesady. Dbajmy też o jakąś swoją prywatność, intymność. O swoje życie wewnętrzne- z uwzględnieniem tego, co ta nazwa oznacza!

Maria Magdalena, Szymon Piotr i Jan szukają zaś wprost Jezusa. O tym dzisiejsza Ewangelia. W tych poszukiwaniach zwróćmy uwagę na ich specyfikę. „Pobiegła, pobiegli”, pisze św. Jan, podkreślając dynamizm tych działań. Zaangażowanie. Żywość reakcji. Zauważyliście pewnie w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek, że czytanie Męki Pańskiej z podziałem na role odbyło się w tym roku z większym udziałem ministrantów. Przełożyło się to korzystnie na efekt, pomogło odczuć dramatyzm tamtych chwil. Zwłaszcza jeśli chodzi o wypowiedzi chóralne. Nie musiałem ich specjalnie do tego namawiać. Wspomniałem tylko. Podjęli temat ochoczo, przygotowali się, słyszeliście! O taką właśnie gorliwość chodzi! „Wszedł do wnętrza”- to Jan o Piotrze. Szukanie głębi. Głębi Bożego Orędzia, głębi przekonań, głębi uczynków miłości. Z trzecimi klasami Gimnazjum staramy się tak właśnie zgłębiać Dekalog- by nie poprzestawać na rozumieniu dziecięcym, infantylnym! Na przykład w odniesieniu do Drugiego Przykazania próbujemy spojrzeć na nie przez pryzmat znaczenia Imienia Boga, które wyraża Jego bliskość względem nas. I wtedy uświadamiamy sobie, że mogłoby ono brzmieć: Nie będziesz lekceważył bliskości Pana! W ogóle będziesz bliskość szanował i doceniał! „Ujrzał i uwierzył”, to Jan o sobie samym. Na podstawie czego? Co go przekonało? Nie spotkał przecież Jezusa twarzą w twarz, oko w oko. Poszlaki skłoniły go do wiary! Chusta i płótna. Kiedy je zobaczył, uznał, że Chrystus zmartwychwstał. Docenianie znaczenia poszlak. Nie zasklepianie się w przekonaniu, że bez dowodów wprost nie jestem w stanie niczego uznać. Kiedy pracowałem jako kapelan w więzieniu, nie raz miałem do czynienia z procesami poszlakowymi i zdarzało się, że tego typu argumenty wystarczały Wymiarowi Sprawiedliwości, by się jednoznacznie określił w swoim osądzie. Próbujmy gromadzić jak największą liczbę argumentów wiary, bo ich ilość może się przekładać na jej siłę.

Szukam, szukania mi trzeba, by widzieć lepiej i dalej- by dostrzec perspektywę wieczności!

Proboszczu Wojtku

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,757 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl