Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:58:26
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
STOLICA MĄDROŚCI
KAZANIE POD TYTUŁEM

STOLICA MĄDROŚCI

(3 maja 2017 roku)

Druga klasa Gimnazjum wybrała się ze swoją wychowawczynią do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Na przedstawienie pt. „Liżę Twoje Serce”. Tak się składa, że też je widziałem. Rozmawiam więc potem o nim z uczniami:

- I jak Wam się podobało?

- Nie podobało się- NIKOMU!

- Nic Was nie zaciekawiło w tej opowieści?

- A o czym ona właściwie była?

- No jak to…O naszej historii, o powojennym Wrocławiu, o miłości (cygański romans; fantastyczny śpiew Justyny Szafran, wykonującej pieśń Papuszy „Nie przyszłam do was po wasze pieniążki”), o zdradzie, nienawiści, o uprzedzeniach, rasizmie…

- A co nas to wszystko obchodzi?

W Noc Paschalną mówiliśmy o znaczeniu historii (zwłaszcza biblijnej)- że określa naszą tożsamość. Dziś spróbujmy zwrócić naszą uwagę na kolejny jej wymiar- może być nauczycielką życiowej mądrości! Z rozrzewnieniem wspominam tutaj mojego wykładowcę z czasów seminaryjnych, ks. Józefa Swastka. Jego podejście do historii i sposób jej nauczania. Bez automatycznego przyswajania sobie dat, ale za to z analizą wydarzeń i z wyciąganiem wniosków. Dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się dane sprawy? Co do tego doprowadziło? Co z tego wyniknęło? Jakie tory mentalne, i jakie wybory (lub ich brak), wpłynęły na kształt danej rzeczywistości? Rozkoszą intelektualną było snucie takich przypuszczeń, odnoszenie ich do naszej codzienności.

Dziś, niestety, stosunkowo często spotykamy się z zupełnie innym podejściem do historii- z obojętnością, lub z uproszczeniami! Ulegamy złudzeniu, że przeszłość nie ma wpływu na nasze „teraz”, że się z nim nie wiąże, że możemy ją ignorować. Albo też okrawamy ją na potrzeby ideologiczne, odbierając jej zdolność wychowawczą. Przykład? Choćby obraz tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Dla komunistów byli to ewidentni zbrodniarze. Dla obecnych władz to święci bohaterowie. A w rzeczywistości prawda o nich (przynajmniej o niektórych) skrywa się pewnie gdzieś tak „pomiędzy”…Przy okazji polecam świetną książkę Marka Harnego pt. „Urodzony z wiatru”! Powieść osnutą wokół legend Podhala (chlubnych i nie) na temat działalności Józefa Kurasia, partyzanta antykomunistycznego podziemia o pseudonimie „Ogień”.

Na dzisiejszą Uroczystość składają się w Polsce dwa święta. Wspomnienie uchwalenia pierwszej Konstytucji, a także oddanie czci Najświętszej Marii Pannie, Królowej. Spójrzmy na naszą Matkę i Panią, na jej postawę, na jej duchowość i podejście do życia! Święty Łukasz napisze o Niej, że „zachowywała wszystkie te sprawy w swoim sercu, a potem je rozważała”. Pamięć i refleksja! Mówiąc inaczej, pielęgnowanie wiedzy historycznej, rozważanie jej i formułowanie praktycznych wniosków. W bieżącym miesiącu będziemy się modlić słowami „Litanii Loretańskiej”. Wśród wezwań tam zawartych, dotyczących Matki Bożej, są słowa „Stolica Mądrości”. Maryjo, ufamy, że jesteś taką Stolicą, że dzięki Twemu przykładowi i wstawiennictwu jesteśmy w stanie uczyć się od Boga życiowej mądrości, zyskiwać roztropność i twórczo wpływać na nasze losy- Królowo nasza, módl się za nami!

Proboszczu Wojtku

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,902 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl