Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Grudzień 01 2020 02:56:04
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
MAGICZNE NOTATNIKI
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

 

MAGICZNE  NOTATNIKI

Zespół Szkół Samorządowych w Henrykowie gromadzi i naucza dzieci i młodzież z szesnastu miejscowości- w tym z naszego Krzelkowa i z Czerńczyc naszych.

Uczę tam religii w Gimnazjum. Kiedyś mówiło się o katechizowaniu, czyli o łączeniu wiedzy z duchowością, ale wtedy też sytuacja bardziej temu sprzyjała, bo starano się w szkole kłaść równomierny akcent na edukację i wychowanie- dziś system niemal pozbawił nauczycieli tej drugiej misji.

No, ale jest, jak jest- w ramach zajęć pt. „Kowalem być” mówimy sobie z Uczniami o tym, że trzeba się starać wykorzystywać wszelkie okoliczności życiowe, nawet te przeciwne, ku temu, aby się rozwijać. Bo szkoła, jak uczyli Pestalozzi i Korczak, niezależnie od wszystkiego, powinna budzić zapał i pomagać odkrywać  oraz uruchamiać talenty. By kształtować solidnych rzemieślników, ale i fantazyjnych artystów- a jedno z drugim się nie wyklucza, o czym z kolei zapewniał  Sted Wędrowny.

Próbujemy więc!

Starając się uaktywniać  twórczość młodzieży i swoją, zarządzam od lat, że sami tworzymy dla niej  podręczniki do religii. Oczywiście korzystamy z rozmaitych źródeł, ale wiedzy tej nie przejmujemy ot tak, ale ją przepracowujemy swoim umysłem i sercem. W związku z tym trzeba posiadać zeszyt większy i grubszy niż te, których się zwykle używa- B5, 165 kartek jest najbardziej optymalny..hehe! W notatniku tym zapisujemy stosunkowo krótkie teksty, będące podsumowaniem danych rozważań. Rodzą się one w głowie prowadzącego, a więc mają charakter autorski- długość notatki często zależy od zachowania danej klasy, cisza oczywiście sprzyja mojemu skupieniu, a to z kolei owocuje zapisem bardziej zwięzłym..hehe! 

Tematy staram się tak formułować (wymyślać), by ich brzmienie przyciągało uwagę, frapowało i pomagało zapamiętywać.

Dużą wagę przywiązujemy do kaligrafii, przyozdobień, ilustracji. Jestem przekonany, że młodzież ma ogromną potrzebę takich czynności manualnych- pomaga jej to też przekonać się, że ważna treść powinna mieć stosowną formę (Witkacy byłby zadowolony z takiego postawienia sprawy..hyhy). Poza tym człowiek współczesny jest człowiekiem obrazu, więc niech on będzie dla niego podstawowym środkiem wyrazu. Człowiek współczesny ma też przesyt informacji, więc niech się uczy wydobywać esencję z morza wiadomości, które go zalewa. Człowiek współczesny żyje w ciągłym pośpiechu, więc niech uczeń ma czas zrobić coś powoli i dobrze. Człowiek współczesny ma duże poczucie humoru, więc niech i na naszych zajęciach go nie brakuje.

Uwzględnienie tych potrzeb znajduje swoje odzwierciedlenie w podziale naszych zajęć i notatników na cztery rodzaje i części:  systematyczne, wtrącone, biblijne i spontaniczne. Te pierwsze to oczywiście usystematyzowana wiedza dotycząca podstaw naszej wiary. Te drugie wiążą się z bieżącymi wydarzeniami- np. liturgicznymi. Refleksje biblijne dotyczą niedzielnych ewangelii i mają nam pokazywać, jak przekładać nauczanie Chrystusa na nasze życie. Katechezy spontaniczne mają luźny charakter- bywają nagrodą za sympatyczną atmosferę pracy, albo odpoczynkiem po jakimś żmudnym wysiłku. Snuję wówczas rozmaite opowieści wspomnieniowe, albo oglądamy sobie jakiś żartobliwy film, albo coś tam..haha!

Jestem gotów założyć się o karton siedmiogwiazdkowej „Metaxy”, że takiego kompendium wiedzy religijnej, jak ta zawarta w naszych „PODRĘCZNIKACH” (nawet błędy ortograficzne mają tutaj swój urok..hyhy!)- ujętej i przedstawionej w sposób prosty, rzeczowy i ciekawy- nie znajdziecie na przestrzeni od Paczkowa po Ustkę (a będąc w Ustce, wsuńcie koniecznie gofry przy ul. Marynarki Polskiej!).

W tym roku mija dwadzieścia lat mojego nauczania. Uczniowie ciągle nie przestają mnie zadziwiać swoim zapałem i swoimi zdolnościami. Nierzadko wzruszają mnie swoim zaangażowaniem i staraniem. To nie znaczy oczywiście, że uczenie jest dla mnie błogą przygodą, pozbawioną przeciwności, zmęczenia  i smutków. Nie, ale jest przygodą. Ciągle! Nadal! Ten artykulik i skany Waszych zeszytów, nad którymi spędziłem sporo godzin, niech będą dowodem mojego uznania dla Was, Uczniowie moi Drodzy. Ci, których notatniki się tutaj nie znalazły, a kiedyś tam obdarzyli mnie nimi, niech mi wybaczą bez bicia (i tak nie daliby rady..hehe), bo to znaczy, że podarowałem je Przyjaciołom moim, by w świecie sławili Wasze talenty i chęci. Pozdrawiam wszystkich gorąco!

                                                                   Wasz XWOJTIX

P.s.

1. Przy okazji polecam film Petera Care  z Jodie Foster pt. „Ministranci”. Nie jest to opowieść religijna, jak mógłby sugerować tytuł. Mówi o szkole i o tym, że uczniowie mają potrzebę wyrażania tego, czym żyją, w sposób komiksowy.

2. By mogła powstać mozaika „MAGICZNE NOTATNIKI”, którą można oglądać i studiować w galerii zdjęć, swoich „PODRĘCZNIKÓW” użyczyli następujący Uczniowie:

Bartek „Bubu” Bubniewicz, Natalka Iskra, Ania Nastaga, Maciek Chrzanowski, Agata Marczyk, Ewela Michoń, Agata Mendyk, Asia Czyszczoń „Czyścioszek”, Asia Lorens „Lora”, Zuzek Jania, Asia „Środa” Piątek, Sebasek Pasek, Ania „Majka” Majkowska, Kamil „Camel” Dubaniowski, Karolina „Stanik” Staniszczak, Sylwia „Kuraś” Sziller, Kasia „Dzidzia” Idziak, Goszia Sury, Karla „Stróżu” Stróżewska, Olga „Mokasyn” Mokanek, Mateusz „Kyćson” Kycia, Martyna Mituła, „Dżastina” Nachajło, Angel Pusz, Patrycja „Mała” Smela, Monika „Rupuni” Szczepańska, Karola „Traczu” Tracz, Karolina Kocjan „Kocyk”, Ewa „Future” Stolarska, Wiktoria „Tori” Błasik, Agata „Jadzia” Stolarska, Ola (nie Oleńka!) Turzańska, Aneta „Cierheniori” Gwiazdowska, Michał „Mania” Mikulski, Michał „Michael” Kuszaj, Agnieszka „Szczepieszka” Szczepańska.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 614,196 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl