Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 21 2021 23:49:12
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„PROBLEMY Z KRĘGOSŁUPEM”
KAZANIE POD TYTUŁEM

 

PROBLEMY Z KRĘGOSŁUPEM

              Kłopoty z kręgosłupem to problem społeczno- cywilizacyjny. Jedną z przyczyn jest niewłaściwe obciążanie go. Zupełnie podobnie z kręgosłupem moralnym, duchowym- złe rozkładanie akcentów wypacza go i rujnuje. Dzisiejsza Liturgia Słowa sygnalizuje nam następujące deformacje:

      1.    POSTAWA ROSZCZENIOWA.

W drugim dzisiejszym czytaniu z Listu Pawła do Koryntian (1Kor 1,22-25) słyszeliśmy, że „ŻYDZI ŻĄDAJĄ ZNAKÓW”. Tu i teraz, zaraz, natychmiast mam otrzymać to, czego chcę.

- Kiedyś na mszy ministrant Kacper szepcze mi na ucho podczas czytań, że na stoliku nie ma ampułek z wodą i winem. O, mamma mia, rzeczywiście! Posyłam go więc z Wojtkiem na plebanię, by poszukali tam ampułek, wina, wody i szybko przynieśli do kościoła. Sprawili się migiem, bo to sprytne chłopaki- nawet nie musiałem przedłużać Modlitwy Wiernych, by mogli zdążyć..hehe! Zapomniałem przygotować i zabrać! Kiedy szykowałem się do mszy, przybyli interesanci, którzy mieli sprawę kancelaryjną- potrzebowali pewnego zaświadczenia. Próbowałem im wytłumaczyć, że teraz już nie zdążę. Upewniłem się, że nie są z daleka, że są zmotoryzowani. Zaproponowałem im, by się z nami pomodlili, to po liturgii wypiszę im ten potrzebny papier, albo niech sobie zapiszą numer mojego telefonu, który widnieje na ganku i niech się umówią telefonicznie na załatwienie tej sprawy. „Pięć minut księdza nie zbawi!”- podsumowali moje wynurzenia. Poszliśmy do kancelarii. Z tym, że potem pośpiech, nerwówka, zapomnienie… Oczywiście sprawa tak naprawdę błaha i nie ma o co robić rwetesu, ale chodzi o nasze nastawienie w tym względzie, o tę postawę roszczeniową, żądającą- też ją w sobie mam i też chcę nad nią popracować…

      2.    SKRAJNY PRAGMATYZM.

               We wspomnianym czytaniu Paweł mówi też o „GREKACH SZUKAJĄCYCH MĄDROŚCI”. Nie chodzi tutaj jednak o mądrość w rozumieniu biblijnym, ale o tę zredukowaną do przynoszącej wymierne korzyści- ona oczywiście też jest ważna, ale, jak się zdaje, nie wyczerpuje tematu.

- Pyta mnie ostatnio jeden z uczniów: „Po co my się w ogóle tej religii uczymy?”. Starym żydowskim zwyczajem odpowiadam pytaniem- a jak myślisz, po co? „No, właśnie nie wiem- wydaje mi się, że to przedmiot zupełnie zbędny.” A które uważasz za potrzebne?- pytam dalej. „Matematykę i angielski.” Dlaczego akurat te? „Bo one bezpośrednio wiążą się z informatyką, a dziś tylko ona się liczy…”.

      3.    ŚWIĘTOKUPSTWO.

            W dzisiejszej Ewangelii  (J 2,13-25) obraz, który dobrze znamy- wypędzenie kupców ze świątyni. Jezus wpada w gniew, a nawet w agresję, z powodu kupczenia sprawami świętymi. Odwieczny problem religijny. W Średniowieczu np. przybrał formę handlowania godnościami kościelnymi (t. zw. symonia). Wykorzystywanie spraw religijnych do robienia biznesu.

- Obecny Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl Pierwszy nazywany jest Miliarderem. Na ręku obok różańca nosi zegarek za trzydzieści tysięcy euro. Jego majątek szacuje się na cztery miliardy dolarów…

Wszyscy dobrze wiemy, że materializm duchowieństwa to nie tylko problem Kościoła Prawosławnego…

 

           W pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Wyjścia (Wj 20,1-17) słyszeliśmy przypomnienie DZIESIĘCIU PRZYKAZAŃ- Dziesięć Słów Boga, Deka Logos. „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz…”.

Może czas przypomnieć sobie te RAMY, które jedynie są w stanie utrzymać człowieka „w pionie”, dzięki którym będzie on umiał dbać o swoją postawę, o swój duchowy kręgosłup. Może czas na nowo zagłębić się w Mądrość Boga i poszukać w niej nowych znaczeń- ważnych i aktualnych dla nas współczesnych?

 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,788 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl