Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 01:06:28
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„KURS KIEROWANIA TŁUMEM”
KAZANIE POD TYTUŁEM

 

KURS KIEROWANIA TŁUMEM            (13 maja 2012)

       Eryk Westin spotkał Jima Warrena Jonesa w Kalifornii. Przeżywał wtedy głęboki duchowy kryzys. Odczuwał w sobie przerażającą pustkę. Był zupełnie zagubiony. Jim był charyzmatycznym kaznodzieją jednego z kościołów chrześcijańskich. Dużo i z przekonaniem mówił o Bogu. Właściwie sprawiał wrażenie, jakby sam był bogiem. Stał się lekarstwem na całe zło, które trapiło Eryka. Przystał więc do jego wspólnoty. W pewnym momencie Jones zaproponował swoim „owieczkom” wyjazd do Gujany, by w dżungli tamtego kraju założyć osadę i stworzyć w niej raj na ziemi. Pomysł przyjęto entuzjastycznie i podjęto jego realizację. Początkowo wydawało się, że życie może być taką błogą sielanką. Z czasem jednak Jim zaczął popadać w dziwne stany psychiczne. Żądał całkowitego oddania i posłuszeństwa. Zrobił się groźny. W końcu doprowadził do zbiorowego samobójstwa niemal całej społeczności. Jedynym, który przypadkowo ocalał był Eryk. Wtedy otworzyły mu się oczy i zrozumiał swoje zniewolenie. Po latach jednak historia zaczęła się powtarzać- on również zaczął gromadzić uczniów i prowadzić ich w podobną stronę..

Wydarzenia opisane w książce Henniga Mankella pt. „Nim nadejdzie mróz”. To kryminał, ale też i ciekawe studium psychologiczne manipulacji. Analiza poszczególnych etapów uzależniania drugiego człowieka. Najpierw zwykle ma miejsce „rozpoznanie”- jakie potrzeby i oczekiwania ma drugi człowiek, jakie ma też słabe punkty? Potem następuje „dopasowanie”- ukazuję mu taki swój obraz, który w pełni będzie odpowiadał jego pragnieniom. W ten sposób podbijam czyjś umysł i serc- wtedy może nastąpić t. zw. „przejęcie tożsamości”. Ten drugi nieświadomie będzie spełniał moją wolę, ukrytą w subtelnej, czasem pośredniej, sugestii, sądząc, że nadal sam o sobie decyduje.

       Pokusa posiadania drugiego człowieka na własność. Chęć sprawowania nad nim całkowitej władzy. Wykorzystywanie go do swoich celów. Dążenia, które od zawsze towarzyszą człowiekowi.

      W czasie stanu wojennego należał do grupki młodzieżowej, której zadaniem było malowanie na murach haseł wolnościowych. Liderzy opozycji zauważyli jego gorliwość i postanowili wysłać go na specjalistyczne szkolenie. Kurs kierowania tłumem w czasie spontanicznych demonstracji. Pojechał pociągiem do Łodzi. Pod pachą miał „Kraj Rad”, jako znak rozpoznawczy. Odebrano go nocą z dworca. Zawieziono do tajemniczej willi na obrzeżach miasta. Kurs trwał dwa tygodnie. Uczestników było kilkunastu. Z całego kraju. Wykładowców było kilku. Ciągle się zmieniali. Nie zmieniał się tylko główny motyw szkolenia- możliwość dysponowania ludzkimi emocjami. Mówiono o „pompowaniu nastrojów” i o tym, że wszystkim można pokierować według wcześniejszych założeń. Że tłum to bezwolna masa. Zrozumiał wtedy, że chodzi o zwyczajną manipulację- w szczytnych celach wprawdzie, ależ przecież o MANIPULACJĘ! Sfrustrowany wrócił do domu i już nigdy nie wrócił do polityki.

       Skąd w człowieku taka pokusa zawładnięcia drugim? Chęć dorównania Bogu?

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do swoich uczniów, że nie chce, aby byli Jego bezwolnymi sługami, którzy nie mają pojęcia, do czego są wykorzystywani. „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.” Oto ludzka godność- nawet sam Bóg nie chce mieć w nas bezwolnych narzędzi, ale partnerów, PRZYJACIÓŁ.

Na bazie takiego właśnie przekonania Kościół naucza na przykład, że autorami Biblii są i Bóg i człowiek. Że stworzyli tę Księgę razem.

Tak więc dążenie do zawładnięcia drugim człowiekiem nie jest naśladowaniem Boga. Jest Jego „prześcignięciem”, a właściwie wypaczeniem Jego Idei.

       Zjawisko to jednak nie miałoby racji bytu, gdyby nie trafiało na podatny grunt. Jest w nas bowiem taka naturalna potrzeba całkowitego oddania komuś, czemuś. W dzisiejszym pierwszym czytaniu z Księgi Dziejów Apostolskich, zobaczyliśmy rzymianina Korneliusza, który spotyka Piotra Apostoła. Z pewnością nasłuchał się o nim niesamowitych rzeczy. Że jest przywódcą wspólnot chrześcijańskich. Że dokonuje cudów. Że mądrze naucza. Na jego widok pada więc na kolana i chce mu oddać cześć niemal boską. Na szczęście Piotr reaguje zdrowo, ucinając krótko te zapędy: „ Wstań, ja też jestem człowiekiem.”

Podobna przygoda przydarzyła się Pawłowi i Barnabie w Listrze. Paweł uzdrowił tam chorego człowieka. „  Na widok tego, co uczynił Paweł, tłumy zaczęły wołać po likaońsku: „Bogowie przybrali postać ludzi i zstąpili do nas!” Barnabę nazywali Zeusem, a Pawła Hermesem, gdyż głównie on przemawiał. A kapłan Zeusa, który miał świątynię przed miastem, przywiódł przed bramę woły i przyniósł wieńce i chciał razem z tłumem złożyć ofiarę.
Na wieść o tym apostołowie Barnaba i Paweł rozdarli swe szaty i rzucili się w tłum, krzycząc: „Ludzie, dlaczego to robicie! My także jesteśmy ludźmi, podobnie jak wy podlegamy cierpieniom. Nauczamy was, abyście odwrócili się od tych marności do Boga żywego.”

Apostołowie nie ulegali więc pokusie „boskości”, choć z pewnością mogli wyciągnąć swoje ręce ,każąc je całować, rozkoszując się władzą nad tłumami.

       Reasumując: JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI BOGA. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy bogami. Ale  znaczy to, że nie jesteśmy  istotami bezwolnymi, które ktoś miałby prawo traktować, jak narzędzia. Amen!

 

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,914 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl