Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Kwiecień 22 2021 00:49:09
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„ZMIANA SZYKU”
KAZANIE POD TYTUŁEM


                        ZMIANA SZYKU (30 września 2012)


       W miniony piątek wspominaliśmy w liturgii świętego Wacława, męczennika, patrona Czech. Żył w dziesiątym wieku. Był synem księcia czeskiego Wratysława I. Został wychowany po chrześcijańsku przez swoją babkę Ludmiłę- późniejszą świętą. Po śmierci ojca, mając zaledwie osiemnaście lat, objął rządy. Sprawując władzę, zabiegał o rozwój chrześcijaństwa, wspierał misje. Zasłynął hojnością wobec ubogich i tym, że brał w obronę prosty lud. Jego postawa budziła sprzeciw możnowładców, którzy zawiązali przeciwko niemu opozycję. Na jej czele stanął jego młodszy brat, Bolesław. To on zaprosił księcia na ucztę i zamordował. Nie trzymał Wacław z elitą, do której należał, więc został wyeliminowany. Kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam.


       Przejawy takiego widzenia spraw odnajdujemy w sytuacjach biblijnych, o których słyszeliśmy w dzisiejszych czytaniach. Księga Liczb opowiedziała nam o spotkaniu Mojżesza z jego współpracownikami, w czasie którego podzielił się on z nimi duchem prorockim otrzymanym od Boga. I wtedy przybiegł ktoś z obozu z informacją, że oto Eldad i Medad, którzy nie brali udziału w walnym zgromadzeniu, wpadli również w uniesienie prorockie. Jozue zażądał wówczas ostro, by im tego zabronić,  bo jak wiadomo, kto nie z nami, ten wróg. Mojżesz jednak był innego zdania.


       Dzisiejsza Ewangelia ukazuje bardzo podobną historię. Jan przychodzi do Nauczyciela, by Go poinformować, że Apostołowie spotkali kogoś, kto nie chodzi z nimi, a w imieniu Jezusa dokonuje cudów. Dodał też, że oczywiście zakazali mu takich praktyk, bo przecież, kto nie z nami, temu nie wolno. Jezus nie akceptuje jednak ich zachowania. W powszechnie znanej i stosowanej zasadzie „Kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam” zmienia szyk wyrazów, a przez to cały jej sens. Teraz brzmi ona: KTO NIE JEST PRZECIWKO NAM, TEN JEST Z NAMI. Subtelne przeszeregowanie, a wydźwięk zupełnie inny. Jeśli ktoś czyni dobro, to nam z nim po drodze, niezależnie od tego, czy chadzamy tymi samymi ścieżkami.


       Zaczęliśmy od motywu czeskiego, takim też zakończmy. Od dwóch lat premierem Republiki Czeskiej jest Petr Nečas, zdeklarowany i praktykujący katolik. Można zapytać, jak to możliwe, że wybrało go społeczeństwo, które uważa siebie za najbardziej ateistyczne na świecie? Może dlatego, że zobaczyło w nim człowieka kompetentnego i uczciwego, i doszło do wniosku, że niezależnie od tego, iż różni ich światopogląd, to przecież, „kto nie jest przeciwko nam, ten może nami kierować.”


 


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 651,887 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl