Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Grudzień 01 2020 02:55:58
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„SŁOWO ADOPTOWANE”
KAZANIE POD TYTUŁEM

SŁOWO ADOPTOWANE

(Uroczystość NMP Królowej Polski, 3 maja 2012)

       Raz kolejny spoglądamy dziś z szacunkiem i miłością na naszą Matkę i Królową. Zanim jednak nią się stała, przyjęła najpierw rolę Matki Słowa. Słowa, które jest Bogiem. Stając się Matką Jezusa sprawiła, że Słowo mogło zamieszkać między nami. Dziś w Ewangelii Jana słyszeliśmy, iż Jezus powierza Ją naszej opiece, a nas oddaje Jej pieczy- tak Kościół interpretuje dialog Pana z Matką i Janem.  Wziąć Maryję do siebie, zgodnie z sugestią Jezusa, to w pewnym sensie wziąć sobie do serca Jego Słowo.

Jakie słowa Maryja nam dzisiaj przybliża, które poleca naszej kontemplacji i przemianie w czyn?

       ROLA ZNAKÓW.

       W historii naszej religijności znaki odgrywają ważną rolę. Przez nie Bóg objawiał człowiekowi kolejne istotne prawdy lub podkreślał ich znaczenie. Pierwszym stała się tęcza, znak symbolizujący przymierze Boga z Abrahamem, nieba z ziemią. Kolorowy pomost między różnymi światami. Wiele potem było tych znaków. Dzisiejsze czytanie z Księgi Apokalipsy przywołuje takie oto obrazy: „Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów - a na głowach jego siedem diademów - i ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba”. Znaki mające nam uzmysłowić potęgę i dostojeństwo Maryi, ale także siłę i niebezpieczność zła osobowego, szatana. 

       Zakładamy, że ludzkość na przestrzeni dziejów dokonała znaczących postępów w swoim rozwoju duchowym. W związku z tym chyba dziś mniej jest, jeśli w ogóle są, znaków dosłownych, oczywistych, spektakularnych. Obecnie wydaje się, że Bóg oczekuje od nas większego wysiłku. Być może teraz naszym zadaniem jest tak wnikliwe  obserwowanie rzeczywistości, by wychwycić w niej sytuacje, które mogą być bożym znakiem.  Przy takim ujęciu sprawy trzeba nam dane obrazy analizować, interpretować i wyciągać z nich wnioski. Wierzymy, że Bóg nieustannie do nas przemawia, choć inaczej niż kiedyś.

       Długi weekend. Siedząc z dziećmi i młodzieżą na skałkach w Skalicach (wcześniej wybiegali się po nich i nawspinali do woli), gaworzyliśmy o tym, jak cudnie jest wyskoczyć do lasu, na przyrody łono. Zapytałem ich wtedy, czy nie żałują, że mając do wyboru gry komputerowe i wypad na wycieczkę, wybrali to drugie. Kategorycznie stwierdzili, że komputer to fajna sprawa, ale nie mniej świetną jest wyrwanie się w plener- zwłaszcza ciepłą wiosną. Pomyślałem sobie- czy to nie znak, że młodym trzeba stwarzać możliwości obcowania z przyrodą, ruchu, zabaw na dworze? Czy czasem takim nieustannym zrzędzeniem, że oni poza komputerem świata nie widzą, nie usprawiedliwiamy po prostu swojego lenistwa?

       RADOSNE DZIĘKCZYNIENIE.

       „Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił”, słyszeliśmy w drugim dzisiejszym czytaniu z Listu Pawła do Kolosan. Oto kolejne słowo, które Maryja nam dziś przybliża, które nam ofiarowuje, oddaje pod opiekę, licząc, że się nim zajmiemy.

Radość płynąca z przekonania, że posiadam rozmaite talenty, które mogę i powinienem wykorzystać na chwałę Pana, pożytek ludzi i dla własnej satysfakcji, pomaga najpierw je odkrywać. Potem radość ta winna sprzyjać  budzeniu ich do życia i doskonaleniu. W końcu stanie się integralnym elementem naszej wdzięczności wobec Stwórcy. Oto teoria. W praktyce różnie bywa. Nasza Matka i Królowa, dobrze nas znając, poleca nam w związku z tym, abyśmy w najbliższym czasie zwrócili naszą uwagę na tę konkretną sprawę. Byśmy oderwali się od naszej ewentualnej powszedniej frustracji, od naszego zblazowania, od naszej zazdrości… Z radością dziękujcie Bogu za wasze zdolności, zdaje się nam mówić, i nie zasypujcie gruszek w popiele!

       „Wcinek” jest łobuziakiem. Powoli kończy karierę w Gimnazjum- czeka na miejsce w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym. Jest specjalistą od sztuczek magicznych. Szykował się w szkole apel, na którym poszczególne klasy miały zaprezentować swoje umiejętności. Wychowawczyni „Wcinka”, wiedząc o jego zdolnościach iluzjonistycznych, zaproponowała mu, by przygotował program i z nim wystąpił. Gdyby był cynikiem, z pewnością by się nie zgodził- bo cóż by go to w końcu mogło obchodzić..On jednak z radością przyjął propozycję i obiecał przyłożyć się do sprawy. Byście zobaczyli jego podekscytowanie- cały chodził długo przed występem, a w czasie prezentacji po prostu „płonął magicznym ogniem”. Zebrał gromkie brawa- udało mu się pokazać z dobrej strony. Był szczęśliwy. My też.

       Jezus poleca nam dziś wziąć Maryję do siebie. Maryja poleca nam dziś wziąć sobie do serca słowa Pisma. Niech tak się stanie, amen!

 

„SIĘ CHCE CHCIEĆ”
KAZANIE POD TYTUŁEM

SIĘ CHCE CHCIEĆ     (msza „strażacka” w Czerńczycach, 3 maja 2012)

       Zaraz po tym, jak Maryja doświadczyła dotyku Bożej mocy i miłości (Zwiastowanie), pobiegła z pośpiechem w góry do swojej krewnej Elżbiety, by okazać jej czułość i wsparcie. Duchowa prawidłowość- odczucie bliskości Boga rodzi potrzebę czynienia dobra. Mechanizm ten działa w dwie strony, bo i zetknięcie się z dobrem, pomaga zauważać kochającą obecność Najwyższego.

       W ostatnich dniach wielkie upały- dość nietypowe, jak na tę porę roku. Przy remizie strażackiej w Czerńczycach wre praca. Kilkunastu druhów w pocie czoła buduje metalową konstrukcję stałego zadaszenia sporej części placu- już nie będzie trzeba przy każdej okazji, na przykład festynu, rozkładać namiotów i parasoli, co zawsze pochłaniało wiele sił, czasu i wymagało ambarasu, by te sprzęty wypożyczyć. Zajęcie (te obecne działania znaczy się), które trzeba pogodzić z pracą w polu, przy t.zw. „obrządku” i z wieloma innymi czynnościami. „Gumówki”, szpadle, wiertarki, rury, spawarka, drabiny, łaty, blacha… Długie godziny, dni i tygodnie wysiłku i starania. Podziw zupełny dla tej inicjatywy, wszak to praca społeczna, spontaniczna, dobrowolna. I jakże użyteczna. Się Chłopakom chce chcieć! Niektórym przechodniom, mijającym ów plac budowy wyrywa się czasem: „Jest Bóg na niebie, skoro chce się ludziom bezinteresownie robić takie rzeczy…”.

       To, jak wiemy, kolejne dzieło naszej OSP. Pomysłów i zaangażowania jej nie brakuje. I tylko jeszcze, by i młodym tak się chciało, by przejęli pałeczkę w tej sztafecie, by podjęli kontynuację dobrych, strażackich tradycji.

Na portalach społecznościowych młodzież często pisze o swoich pasjach. Między innymi znajdziemy tam wpisy- „piłka nożna moim życiem; całe serce dla sportu” itp. Chodzi najczęściej o grę w klubach zewnętrznych. Popierając aktywność sportową, chciałbym jednak zachęcić, by część serca zostawić dla swojej wioski, dla lokalnych potrzeb i inicjatyw. Miejscowa jedność to ważna i opłacalna inwestycja. Wspólne szukanie rozwiązań, trud ramię w ramię, wspólna radość- tego nic nie zastąpi!

      Wracamy do punktu wyjścia- chcemy pielęgnować naszą więź z Chrystusem także dlatego, że wierzymy, iż On jest źródłem natchnienia i inspiracji. On pobudza człowieka do każdego dobrego czynu. On daje siłę do realizacji tych zamierzeń. Życie w bliskości Boga daje nadzieję na zapał, kontynuację i rozwój- czego Wam i sobie życzę, amen!

 

FESTYN MAJOWY 2012 „JEST JUŻ HISTORIĄ”
KRZELKOWSKIE WIADOMOŚCI

 

        Majówka w Krzelkowie 2012 jest już historią, było super uważam imprezę za udaną, ale po kolei. Dnia 01.05.2012 o godzinie 14:30 rozpoczęła się majówka, mała burza i deszcz troszkę nas przestraszyły, ale za to później pogoda była w sam raz. Rozpoczęliśmy od konkurencji dla najmłodszych pod przewodnictwem pani Agnieszki Żuraw nauczycielki z Krzelkowskiego przedszkola, wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Następnie odbyły się konkurencje dla starszych takie jak: rzut oponą, przeciąganie liny, przewracanie opony. Puchar ufundowany przez Starostę Ząbkowic Śl. Ryszarda Nowaka otrzymał „Strongman Krzelkowa” Adrian Torończak. Główną atrakcją był mecz piłki siatkowej Krzelków - Czerńczyce, mecz był bardzo emocjonujący, wynik 3:2 dla Krzelkowa, spowodował iż puchar „Sołtysa” został u nas. Po meczu odbyła się zabawa taneczna, na której przygrywał nam Michał. Koncert był przedni, ma naprawdę profesjonalny sprzęt. Jest to jego drugi tak poważny koncert i jestem dumny, że mamy taką osobę w naszej społeczności. Wielkie dzięki za granie, kto tak naprawdę chciał to się pobawił, zabawa była do późnych godzin wieczornych. W między czasie serwowaliśmy napoje chłodzące, kiełbaskę z grilla, pajdę ze smalcem sołtysa, grochówkę Krzelowską robioną przez panie z chóru krzelkowskiego pod przewodnictwem Alicji Galik, wielkie dzięki za pomoc.

 

        Dziękuje wszystkim chętnym za pomoc w organizacji festynu oraz sponsorom, firmie "LEWANDPOL" i bankowi spółdzielczemu z Ząbkowic Śl. za pomoc finansową. Do zobaczenia na następnych zabawach w Krzelkowie.

 

 

 

         Rada Sołecka                               Sołtys

 

     Alesander Mikulski                    Tomasz Wolanin

     Andrzej Makos

     Mateusz Mika

  

 WIĘCEJ ZDJĘĆ

„BO MI ZALEŻY”
KAZANIE POD TYTUŁEM

BO MI ZALEŻY      (29 kwietnia 2012 roku)

       Już od jakiegoś czasu planowaliśmy z ministrantami wyprawy rowerowe- najpierw z chłopakami z Krzelkowa, a potem z tymi z Czerńczyc. W minioną sobotę odbył się ten pierwszy wyjazd. Mateusz, który jest ministrantem w Czerńczycach, gdy się o nim dowiedział, zapragnął wziąć w nim udział. Najpierw przez kilka dni nagabywał Mamę, by mu na to pozwoliła. Gdy ona się zgodziła, przyszedł do mnie. Ja byłem przeciwny, bo przecież wkrótce z nimi, t.zn. „Czerńczyczakami”, też pojadę. Bo kolegom Mateusza może być przykro, że tylko jego zabraliśmy, a wszystkich wziąć nie dam rady, bo byłaby to grupa nie do ogarnięcia. No, i w końcu nie wiem, czy chłopaki krzelkowskie nie miałyby obiekcji..Wiele tych argumentów przeciwnych. Mateusz jednak nie ustąpił. Zrobił wywiad wśród jednych kolegów i drugich i triumfalnie oznajmił mi, że nikt nie ma żadnych zastrzeżeń. Pojechał więc z nami. Wrócił cały szczęśliwy. Osiągnął cel, zrealizował swoje pragnienie, BO MU ZALEŻAŁO!

       Świętujemy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza. W Ewangelii Jana słyszeliśmy, że dobrym pasterzem jest ten, KTÓREMU ZALEŻY. Najemnik, i ten kto nie jest pasterzem, w obliczu niebezpieczeństwa porzuca stado, BO MU NIE ZALEŻY. Przedmiotem naszej dzisiejszej refleksji jest więc owa pozytywna „ZALEŻNOŚĆ”.

       W naszej codzienności sporo obojętności. Wobec wielu planów, pomysłów, inicjatyw, zdarza się nam przyjmować postawę- „MNIE TO OBOJĘTNE!”. Ta obojętność wydaje się być czymś wygodnym. Dzięki niej nie musimy się angażować, nie musimy zajmować jednoznacznych stanowisk. Z drugiej strony jednak można przypuszczać, że to ona właśnie nie pozwala nam w pełni smakować życia, uniemożliwia nam doświadczanie głębszych doznań, które przewidział dla nas PAN. No, bo jeśli wszystko mi jedno, czym żyję, to przede wszystkim i zwłaszcza będę sięgał po namiastki, bo one są łatwiejsze do osiągnięcia. Nie chcemy żyć namiastkami, w związku z tym stawiamy pytanie- jak budzić w sobie owo „ZALEŻY MI”?

       Z pewnością najpierw potrzebna jest refleksja, zastanowienie się nad tym, czego właściwie w życiu pragnę- oczywiście w granicach realizmu. Co się tak naprawdę dla mnie liczy? Jak to osiągnąć? Konkretnie- co zrobić, by zrealizować swoje pragnienia? Kolejny, konsekwentny krok, to działanie. Podejmuję wysiłek, który może i powinien przybliżyć mnie do celu. Te zmagania- intelektualne i praktyczne- powinny sprawić, że ZACZNIE NAM ZALEŻEĆ.

       Dla wzmocnienia naszej motywacji i pogłębienia wytrwałości pozwolę sobie przypomnieć dwie historie biblijne ilustrujące osiąganie celu na zasadzie „ZALEŻY MI TAK BARDZO, ŻE NIE PODDAM SIĘ DOPÓKI NIE ZNAJDĘ SPEŁNIENIA!”. Pierwsza została opisana przez Mateusza Ewangelistę. Oto Jezus zbliżał się z uczniami do Tyru i Sydonu. Na ich drodze pojawiła się kobieta kananejska, która miała jakąś sprawę do Mistrza. Nie należała ona do Narodu Wybranego, więc próbowano ją zignorować. Nie ustępowała jednak. Próbowano ją poniżyć. Nie dała za wygraną. Wiedziała, czego chce. Jej córeczka cierpiała z powodu złego ducha. Jako matka pragnęła jej zdrowia i wolności. Jezus, widząc jak bardzo jej zależy, wysłuchał jej błagania- wróciła do domu cała szczęśliwa.

Drugą historię opowiedział sam PAN, a zrelacjonował ją Ewangelista Łukasz. Dotyczyła pewnej ubogiej, ale i nieustępliwej wdowy, która potrafiła przymusić do wzięcia ją w obronę sędziego, który „ani Boga się nie bał, ani z ludźmi się nie liczył”. Taki cwaniak i cynik, a jednak uległ jej perswazji. Okazał się bezradny wobec jej natarczywości. Miała jasno określony cel i nie zamierzała ustąpić przed jego osiągnięciem.

       Życzmy sobie jak najwięcej takiej pozytywnej „zależności”. Życzmy sobie smakowania pełni życia. Życzmy sobie pięknego długiego weekendu. Amen!

 

 

„KOŚCIÓŁ DOMEM - DIECEZJA RODZINĄ” WSPÓLNOTA Z KRZELKOWA
BIEŻĄCE WYDARZENIA

FRAGMENT Z TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”


„LESIAKI” CZERŃCZYCE 04.03.2012
DZIAŁANIA FILMY
„LESIAKI” CZERŃCZYCE 04.03.2012

„BEZ EGZALTACJI”
KAZANIE POD TYTUŁEM

                                      BEZ EGZALTACJI

                    (niedziela, 22 kwietnia 2012 roku)

       „Pasja” według Mela Gibsona. Poszedł do kina ze względu na swoich podopiecznych. Sam z siebie nie miał na to ochoty. Z recenzji wnosił, że dosłowność tego filmu ma zagrać przede wszystkim na emocjach widza, czego wyjątkowo nie lubił. W kolejce do kas wyczuwał podniecenie tłumu, z którym nijak nie mógł się utożsamić. I potem te wzdychania i zawodzenia w czasie projekcji. Co ja tu robię?- myślał. Czuł się zażenowany i wyobcowany. Historia z ekranu działa się gdzieś daleko- za daleko, by go wciągnąć i poruszyć. I nagle scena zaparcia się Piotra. Uderzyła go z taką siłą, że miał wrażenie, iż wciska go głębiej w fotel. Ta porażająca myśl- to mógłbym być ja! To czasem jestem ja.. Bolesna świadomość, prawda, która może zmienić serce.

       Podobne uświadomienie przynosi nam dzisiejsze pierwsze czytanie z Księgi Dziejów Apostolskich:
„Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy.” Autor dodaje, iż zdaje sobie sprawę, że działali oni w nieświadomości. Nie sądzi jednak, by ona ich w pełni usprawiedliwiała.

       W jaki więc sposób osiągać taki stan świadomości, który pomoże nam unikać krzywdy drugiego człowieka?

       W Ewangelii widzimy Jezusa Zmartwychwstałego, który staje nagle pośród swoich uczniów. Porywają ich emocje- trwoga, ale i zachwyt. Wpadają w egzaltację, sądząc, że „zobaczyli ducha”. Pan szybko sprowadza ich na ziemię, zwracając się z prozaiczną prośbą o coś do jedzenia. Oto konkret, który pomaga trzeźwo spojrzeć na życie. Egzaltacja zamydla oczy. Egzaltacja, czyli sztuczność i przesada w sprawach duchowych- wszystkie te „ochy” i „achy”, które człowieka rozmiękczają, ale tak naprawdę wcale nie przemieniają.

       W Wielki Piątek w Ziębicach miało miejsce Misterium Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa ulicami miasta. Część z nas miała możliwość wziąć w niej udział. Głębokie przeżycie, jak wynika z relacji uczestników. Zwykle jednak mowa o tym, że rola Jezusa świetnie zagrana. Że ksiądz Robert, który wcielił się w postać Mistrza, musiał nieźle zmarznąć, bo chłód był przejmujący, a on ledwo odziany. Moi uczniowie, młodzieżówka Ochotniczej Straży Pożarnej, opowiadali w szkole z przejęciem, jak to rozpędzali tłum, torując drogę Skazańcowi. Nikt jednak jakoś nie wspomniał ni słowem, że słysząc krzyk oskarżycieli „na krzyż z Nim”, poczuł, że mógłby on pochodzić od niego. A przecież pochodzi..Nieustannie dzieje się krzywda, w której maczamy palce. Ktoś nas zawiódł- nienawidzimy! Jesteśmy świadkami niesprawiedliwości- milczymy, bo nie chcemy się mieszać, bądź ulegamy lękowi! A ta cisza woła czasem głośniej, niż wrzask domagający się uwolnienia Barabasza.

„Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy.”

Niech ta bolesna świadomość bez egzaltacji przemienia nasze serca, amen!

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 28.03.2012
WYDARZENIA FILMY
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 28.03.2012
„JEDEN PROCENT”
KAZANIE POD TYTUŁEM

 

 

JEDEN PROCENT 

(Noc  Świętowania  Zmartwychwstania, 7/8 kwietnia 2012 roku)

       Richard Dawkins w swojej książce „Bóg urojony” stara się wykazać słabość argumentów, które miałyby przemawiać za wiarą. Robi to w sposób ciekawy i błyskotliwy. Można by nawet rzec - w dobrym kaznodziejskim stylu..hehe! Jest wielkim autorytetem dla środowisk ateistycznych. Podpadł im jednak, ponieważ we wspomnianym dziele zaznacza uczciwie, że jego zdaniem Boga nie ma tak na dziewięćdziesiąt dziewięć procent- pozostaje ten jeden!

       W pewnym sensie to właśnie on nas dzisiaj gromadzi- ten JEDEN PROCENT. Z jego powodu nie poszliśmy spać. Oczywiście z naszej perspektywy rzecz wygląda zupełnie inaczej- dla niektórych zupełnie odwrotnie niż dla Dawkinsa (no, bo jeśli ktoś ma stuprocentową pewność, to ja bym go nie traktował poważnie..). Postawmy jednak tezę, że nawet gdyby prawdopodobieństwo dotyczące istnienia Boga było zaledwie jednoprocentowe, to i tak warto by było uchwycić się tego przekonania.

       Miałem okazję rozmawiać ostatnio z Mamą pewnego chorego Krzysia z Ząbkowic. Twierdzi ona, że dzięki odpisom z podatków jest w stanie leczyć swoje dziecko, że właściwie ten JEDEN PROCENT, który możemy zadeklarować w zeznaniu, RATUJEjego ŻYCIE. Maleńki procent, który sumuje się  w dziesiątki, setki i tysiące.

       Przenieśmy ten motyw na sferę ducha. Spróbujmy zobaczyć, jak ten symbolicznyJEDEN PROCENT RATUJE różne ważne sprawy w naszym życiu.

Dziś więcej niż zwykle czytań liturgicznych. Kolejne fragmenty Świętego Pisma dotykają istotnych momentów w historii zbawienia. W pierwszym, z Księgi Rodzaju, usłyszeliśmy przypomnienie, iż Autorem wszystkiego co istnieje, jest Bóg. Nie przywiązujemy tutaj wagi do obrazów, które wyrażają tę prawdę wiary. Dziś być może posłużono by się określeniem „Wielki Informatyk”, „kod” itp. Nie ma to jednak większego znaczenia. Kosmologii pozostawiamy też kwestię badań dotyczących przebiegu procesów, w wyniku których pojawiła się materia, życie itd. Zakładamy, że u początku całej przygody z wszechświatem i człowiekiem stoi Bóg.WIARA, ŻE ON ISTNIEJE RATUJE SENS NASZEGO ŻYCIA. Nasz umysł (i nasza dusza) nie zadowala się bowiem twierdzeniem, że życie samo w sobie jest sensem- potrzebujemy ostatecznego odniesienia, które uzasadni wysiłek i da poczucie trwałości staraniom.  

       W drugim czytaniu Abraham odkrywa dobroć Boga, Który daje mu do zrozumienia, że nie oczekuje ofiary z jego syna. Prawda ta bardzo powoli będzie się przebijać do ludzkiej mentalności. Przez długi czas bliższe będzie człowiekowi przekonanie o surowości i bezwzględności Stwórcy- interpretacja potopu, uśmiercanie niewiernych u stóp Synaju, czy konkurujących z Eliaszem samozwańczych proroków..Jezus ostatecznie rozprawi się z herezją o Bogu Okrutnym, nazywając Go czule Tatusiem i „ubierając” Go w postać miłosiernego ojca. A jednak w niektórych z nas ciągle pokutuje odruch Abrahama sięgającego po nóż, nieustannie „bliższy” wydaje się nam Bóg Groźny.

Wiele hektarów kiełkującego zboża zgniło nam w wyniku dużych mrozów. Niektórzy powiadają- Bóg nas pokarał za lekceważenie spraw świętych. Chyba nie, bo oto w sąsiedniej wiosce los ten spotkał bodaj jednego z pobożniejszych jej mieszkańców, a pozostałym jakoś się upiekło..

WIARA, ŻE BÓG JEST DOBRY RATUJE RADOŚĆ NASZEGO ŻYCIA- gdyby taki nie był, pozostawałoby nam drżeć przed Nim i żyć w zasępieniu.

       Hebrajczycy odważyli się uciec z Egiptu, ponieważ uwierzyli w Boża Opiekę- zaufali, że Pan ich poprowadzi i wesprze. O tym traktuje następna biblijna opowieść, z Księgi Wyjścia. WIARA W BOŻĄ OPATRZNOŚĆ RATUJE NASZE PRAGNIENIE WOLNOŚCI.Z Nim dam radę! Bez tego przekonania nie sposób stawić czoła zniewoleniom, które nas tłamszą i poniżają. Z Nim sobie poradzę- połączenie mojego potencjału z bożą siłą to potęga!

       Po tych starotestamentalnych wątkach przechodzimy do Nowego Testamentu, który głośno woła- Jezus żyje! WIARA W JEGO ZMARTWYCHWSTANIE RATUJE NASZĄ NADZIEJĘ NA ŻYCIE WIECZNE.

W okresie okołoświątecznym często odwiedzamy groby naszych bliskich- uprzątamy je, palimy na nich znicze. Kieruje nami nieśmiała, ale mocna nadzieja, że te mogiły to jedynie próg pomiędzy rzeczywistością doczesną, a  nieziemską. „Tak wiele serc do Ciebie biegnie, że mógłbyś być”, ma napisane na grobie Haśka Poświatowska. To urywek jej wiersza. Niechby jej i nasze pragnienie znalazło swe spełnienie, amen!

 

 

 

 

ZAKUP KOSIARKI DLA PRZEDSZKOLA
DZIAŁANIA

         Niedawno, wspólnymi siłami  Sołectwa i Rady Rodziców, została zakupiona kosiarka dla przedszkola w Krzelkowie. Sprzęt zakupiono za 650 zł. Część pieniędzy na ten cel Sołtys i Rada Sołecka pozyskali z zabawy tanecznej, a pozostałą część Rada Rodziców przeznaczyła z środków zebranych podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Wielkie dzięki wszystkim.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

PRACE NAD PARKINGIEM OBOK SKLEPU
DZIAŁANIA

 

    Dnia 03.04.2012 rozpoczęły się prace nad parkingiem obok sklepu. Do tej pory zostały zrobione:

·      dokumentacja o wartości 10 000zł uzyskana dzięki staroście Ryszardowi Nowakowi i  pomocy Andrzej Makosa;

·      zakup kostki, krawężników, odwodnienia, podsypki;

·      zabezpieczenie pieniędzy na wykonanie robót ziemnych;

·      cała dokumentacja jest złożona w Urzędzie Gminy Ziębice

(obecnie czekamy na wyłonienie firmy)

 

Cały projekt wyniesie ok. 80 000 zł.

 

    Na załączonych zdjęciach widać pracę ziemną. Firma z Ziębic na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych w Ząbkowicach Śl.  wycięła dwa drzewa jesiony i z umową, że drewno zostaje na cel świetlicowy mieliśmy pociąć drzewo. Poprosiłem więc naszą OSP o pocięcie i sprzątnięcie drzewa. Szybko i sprawnie im to poszło, za co jestem bardzo wdzięczny. Ogromne dzięki.

 

                                                         Sołtys Tomasz Wolanin  

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Strona 20 z 23 << < 17 18 19 20 21 22 23 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 614,195 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl