Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Grudzień 01 2020 02:40:15
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
NOWE MEBLE DO PRZEDSZKOLA
DZIAŁANIA

Dnia 19.01.2012 do naszego przedszkola zostały dostarczone meble, które zakupiono za pieniądze pozyskane z wycinki drzew. Koszt mebli wyniósł 3200zł.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

PRACE NA BOISKU
DZIAŁANIA

W dniach 03 - 04.04.2011 na boisku została przeprowadzona wycinka drzew. Wszystkim zaangażowanym serdecznie DZIĘKUJEMY. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

DZIEŃ KOBIET W KRZELKOWIE
KRZELKOWSKIE WIADOMOŚCI

8 marca 2012 w świetlicy wiejskiej w Krzelkowie sołtys Tomasz Wolanin i Rada Sołecka: Aleksander Mikulski i Andrzej Makos zorganizowali Dzień Kobiet. Licznie przybyłe Panie mogły raczyć się chlebem ze smalcem i ogórkiem, kawą, herbatą i przepysznym ciastem. Tomek, Olek i wicestarosta Ryszard Nowak złożyli Paniom serdeczne życzenia z okazji ich święta wręczając im kwiaty i wznosząc toast szampanem.

Program artystyczny rozpoczęły dzieci z krzelkowskiego Przedszkola pod przewodnictwem nauczycielki Agnieszki Żuraw i pomocą Eli Mika. Obecna również była dyrektor Przedszkola Publicznego w Henrykowie- Pani Marta Peglau.

Atrakcją uroczystości był zespół ludowy „Wiolinek” wraz KGW z Brzeźnicy, który umilał czas swoim śpiewem, ciesząc oczy kolorowymi pięknymi strojami.

Po zakończeniu występu p. Ryszard Nowak w ramach podziękowania wręczył bukiet kwiatów na ręce p. Magdaleny Topolanek

W trakcie występu odbył się konkurs pt. „Słodkie inspiracje Krzelkowa”, w którym jury w składzie: ks. proboszcz Wojtek Kubisiak, Olek Mikulski i przewodniczący Ryszard Nowak, oceniali ciasta i ciasteczka upieczone przez gospodynie z Krzelkowa.

Z 19 ciast wybrano 3 szczególne, które zostały nagrodzone:

I miejsce (ex aequo): Pani Łucja Galik

Pani Teresa Sanocka

II miejsce: Pani Jolanta Korol

Kolejną atrakcją był fantastyczny premierowy występ krzelkowskiego chóru. Panie przygotowały bardzo bogaty repertuar i profesjonalnie się zaprezentowały. Publiczność była mile zaskoczona nagradzając zespół gromkimi brawami.

Po występie chórów zaprezentował swój talent muzyczny nasz organista Michał Mikulski wykonując kilka utworów. Młodzież krzelkowska bardzo entuzjastycznie reagowała podczas koncertu.

Całe spotkanie przebiegało w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze, gdzie tym razem to mężczyźni mogli się wykazać organizacją i obsługą uroczystości dla swoich Pań.

Sołtys i Rada Sołecka serdecznie dziękuje za przybycie wszystkim miłym Paniom i zaproszonym gościom. Miejmy nadzieję spotkać się z tej okazji za rok.

                                              Tomasz Wolanin - sołtys Krzelkowa

 


WIĘCEJ ZDJĘĆ

MAGICZNE NOTATNIKI
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

 

MAGICZNE  NOTATNIKI

Zespół Szkół Samorządowych w Henrykowie gromadzi i naucza dzieci i młodzież z szesnastu miejscowości- w tym z naszego Krzelkowa i z Czerńczyc naszych.

Uczę tam religii w Gimnazjum. Kiedyś mówiło się o katechizowaniu, czyli o łączeniu wiedzy z duchowością, ale wtedy też sytuacja bardziej temu sprzyjała, bo starano się w szkole kłaść równomierny akcent na edukację i wychowanie- dziś system niemal pozbawił nauczycieli tej drugiej misji.

No, ale jest, jak jest- w ramach zajęć pt. „Kowalem być” mówimy sobie z Uczniami o tym, że trzeba się starać wykorzystywać wszelkie okoliczności życiowe, nawet te przeciwne, ku temu, aby się rozwijać. Bo szkoła, jak uczyli Pestalozzi i Korczak, niezależnie od wszystkiego, powinna budzić zapał i pomagać odkrywać  oraz uruchamiać talenty. By kształtować solidnych rzemieślników, ale i fantazyjnych artystów- a jedno z drugim się nie wyklucza, o czym z kolei zapewniał  Sted Wędrowny.

Próbujemy więc!

Starając się uaktywniać  twórczość młodzieży i swoją, zarządzam od lat, że sami tworzymy dla niej  podręczniki do religii. Oczywiście korzystamy z rozmaitych źródeł, ale wiedzy tej nie przejmujemy ot tak, ale ją przepracowujemy swoim umysłem i sercem. W związku z tym trzeba posiadać zeszyt większy i grubszy niż te, których się zwykle używa- B5, 165 kartek jest najbardziej optymalny..hehe! W notatniku tym zapisujemy stosunkowo krótkie teksty, będące podsumowaniem danych rozważań. Rodzą się one w głowie prowadzącego, a więc mają charakter autorski- długość notatki często zależy od zachowania danej klasy, cisza oczywiście sprzyja mojemu skupieniu, a to z kolei owocuje zapisem bardziej zwięzłym..hehe! 

Tematy staram się tak formułować (wymyślać), by ich brzmienie przyciągało uwagę, frapowało i pomagało zapamiętywać.

Dużą wagę przywiązujemy do kaligrafii, przyozdobień, ilustracji. Jestem przekonany, że młodzież ma ogromną potrzebę takich czynności manualnych- pomaga jej to też przekonać się, że ważna treść powinna mieć stosowną formę (Witkacy byłby zadowolony z takiego postawienia sprawy..hyhy). Poza tym człowiek współczesny jest człowiekiem obrazu, więc niech on będzie dla niego podstawowym środkiem wyrazu. Człowiek współczesny ma też przesyt informacji, więc niech się uczy wydobywać esencję z morza wiadomości, które go zalewa. Człowiek współczesny żyje w ciągłym pośpiechu, więc niech uczeń ma czas zrobić coś powoli i dobrze. Człowiek współczesny ma duże poczucie humoru, więc niech i na naszych zajęciach go nie brakuje.

Uwzględnienie tych potrzeb znajduje swoje odzwierciedlenie w podziale naszych zajęć i notatników na cztery rodzaje i części:  systematyczne, wtrącone, biblijne i spontaniczne. Te pierwsze to oczywiście usystematyzowana wiedza dotycząca podstaw naszej wiary. Te drugie wiążą się z bieżącymi wydarzeniami- np. liturgicznymi. Refleksje biblijne dotyczą niedzielnych ewangelii i mają nam pokazywać, jak przekładać nauczanie Chrystusa na nasze życie. Katechezy spontaniczne mają luźny charakter- bywają nagrodą za sympatyczną atmosferę pracy, albo odpoczynkiem po jakimś żmudnym wysiłku. Snuję wówczas rozmaite opowieści wspomnieniowe, albo oglądamy sobie jakiś żartobliwy film, albo coś tam..haha!

Jestem gotów założyć się o karton siedmiogwiazdkowej „Metaxy”, że takiego kompendium wiedzy religijnej, jak ta zawarta w naszych „PODRĘCZNIKACH” (nawet błędy ortograficzne mają tutaj swój urok..hyhy!)- ujętej i przedstawionej w sposób prosty, rzeczowy i ciekawy- nie znajdziecie na przestrzeni od Paczkowa po Ustkę (a będąc w Ustce, wsuńcie koniecznie gofry przy ul. Marynarki Polskiej!).

W tym roku mija dwadzieścia lat mojego nauczania. Uczniowie ciągle nie przestają mnie zadziwiać swoim zapałem i swoimi zdolnościami. Nierzadko wzruszają mnie swoim zaangażowaniem i staraniem. To nie znaczy oczywiście, że uczenie jest dla mnie błogą przygodą, pozbawioną przeciwności, zmęczenia  i smutków. Nie, ale jest przygodą. Ciągle! Nadal! Ten artykulik i skany Waszych zeszytów, nad którymi spędziłem sporo godzin, niech będą dowodem mojego uznania dla Was, Uczniowie moi Drodzy. Ci, których notatniki się tutaj nie znalazły, a kiedyś tam obdarzyli mnie nimi, niech mi wybaczą bez bicia (i tak nie daliby rady..hehe), bo to znaczy, że podarowałem je Przyjaciołom moim, by w świecie sławili Wasze talenty i chęci. Pozdrawiam wszystkich gorąco!

                                                                   Wasz XWOJTIX

P.s.

1. Przy okazji polecam film Petera Care  z Jodie Foster pt. „Ministranci”. Nie jest to opowieść religijna, jak mógłby sugerować tytuł. Mówi o szkole i o tym, że uczniowie mają potrzebę wyrażania tego, czym żyją, w sposób komiksowy.

2. By mogła powstać mozaika „MAGICZNE NOTATNIKI”, którą można oglądać i studiować w galerii zdjęć, swoich „PODRĘCZNIKÓW” użyczyli następujący Uczniowie:

Bartek „Bubu” Bubniewicz, Natalka Iskra, Ania Nastaga, Maciek Chrzanowski, Agata Marczyk, Ewela Michoń, Agata Mendyk, Asia Czyszczoń „Czyścioszek”, Asia Lorens „Lora”, Zuzek Jania, Asia „Środa” Piątek, Sebasek Pasek, Ania „Majka” Majkowska, Kamil „Camel” Dubaniowski, Karolina „Stanik” Staniszczak, Sylwia „Kuraś” Sziller, Kasia „Dzidzia” Idziak, Goszia Sury, Karla „Stróżu” Stróżewska, Olga „Mokasyn” Mokanek, Mateusz „Kyćson” Kycia, Martyna Mituła, „Dżastina” Nachajło, Angel Pusz, Patrycja „Mała” Smela, Monika „Rupuni” Szczepańska, Karola „Traczu” Tracz, Karolina Kocjan „Kocyk”, Ewa „Future” Stolarska, Wiktoria „Tori” Błasik, Agata „Jadzia” Stolarska, Ola (nie Oleńka!) Turzańska, Aneta „Cierheniori” Gwiazdowska, Michał „Mania” Mikulski, Michał „Michael” Kuszaj, Agnieszka „Szczepieszka” Szczepańska.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

FENOMENALNY CHÓR PARAFIALNY
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

 

FENOMENALNY  CHÓR  PARAFIALNY     (FCP)

W czym fenomen ten tkwi?

FCP sam się powołał do istnienia (w październiku roku 2010)- wystarczyło bodaj jedno słowo propozycji i jedno zachęty. To pierwsze wypowiedział Proboszcz, a drugie Pani Maria Herbut.

Śpiewom przewodniczy PIĘĆ HELEN- Panie: Bykowa, Bielecka, Bochenkowa, Herbutowa i Galikowa.

Organistą jest Uczeń gimnazjum, który sympatycznie obniża średnią wieku w tej grupie.

Jest to pierwszy w historii Chór, który toleruje śpiew obecnego księdza Proboszcza- co więcej pomaga mu uwierzyć we własne siły i ich próbować.

Jest to Grupa, która potrafi fantastycznie łączyć działalność muzyczną z kulinarną- specjaliści twierdzą, że takich wypieków i sałatek to nawet z super latarką Andrews’a nie ma co gdziekolwiek szukać..hehe!

Lubimy ze sobą być- tak po prostu, zwyczajnie, fantastycznie!

Jeden z Chórzystów dla podniesienia poziomu swojego funkcjonowania w Zespole wybrał się ostatnio do laryngologa.

Nigdzie nie spotkacie tak dynamicznego  wykonania piosenki kresowej „Czere mere” , jak to, które prezentują Panie Bykowa i Bielecka- ostatnio zaczęła to ćwiczyć cała nasza Grupa.

Chór gromadzi około dwudziestu osób, które spotykają się co środę w sali kominkowej świetlicy wiejskiej, by doskonalić swój śpiew i uczyć się nowych pieśni- nie tylko religijnych. W niedzielę i święta Chórzyści wspinają się na chór kościelny i stamtąd przewodniczą naszym śpiewom liturgicznym.

Fenomenem jest też to, że zachowują cierpliwość i wyrozumienie, gdy czasem Proboszcz, zagadawszy się w zakrystii, zapomni im zaraz po mszy udzielić świętej komunii.

Na chwałę PANA i ku naszej radości, niech więc FCP ma się w zdrowiu i z zapałem działa niech!

--------------------------------------------------------------------------------------

P.s. A oto nasz żartobliwy hymn pt. „Na dalekiej Ukrainie”-

Refren:

CZERE MERE, CZERE MERE, JASA UM FAJKI, UM FAJKA (dwa razy),

KIRMEJ, KIRMEJ, UM FAJKI, UM FAJKA,

- O, NIKODEMUS!

CZERWONE, ZIELONE, NIE MOJE, NIE TWOJE,

UMFA, UMFA, UMFA, UMFA!

1.    NA DALEKIEJ UKRAINIE,

GDZIE HISZPAŃSKI ŻYJE LUD,

TAM, GDZIE RZEKA GANGES PŁYNIE

I JAPOŃCZYK SPIJA MIÓD.

- BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BĘC!

 

2.    GDY SOBIESKI BYŁ SUŁTANEM,

STARY BISMARCK Z KONIA SPADŁ,

NAPOJONO OSŁA SIANEM,

A TEN OSIOŁ SIANO ZJADŁ.

- BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BĘC!

 

3.    ADAM Z EWĄ ŻYLI W RAJU,

RADIOSTACJĘ MIELI TUŻ,

RADIO STAŁO PRZY RUCZAJU,

NASTAWIAŁ JE ANIOŁ STRÓŻ.

- BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BAJDULI, BĘC!

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

 

„DOBRZE NAM TU”
KAZANIE POD TYTUŁEM

 

DOBRZE  NAM  TU!   (4 marca 2012)

     W pewnym sensie najważniejszą sprawą w naszej religijności jest to, żeby się dobrze czuć w Kościele, żeby to była dla nas Przestrzeń Przyjazna- bo przecież to właśnie tutaj w sposób szczególny powinniśmy odczuwać bliskość PANA i wzajemną serdeczność.

     #   Dzisiejsza Ewangelia (Mk 9,2-10) opowiada nam o pobycie Jezusa i Jego najbliższych uczniów na wysokiej górze. Piotr wypowiada wówczas do Jezusa znamienne słowa: „PANIE, dobrze, że tu jesteśmy!”.

Chcielibyśmy móc je powtarzać w czasie każdego naszego spotkania z PANEM- by ta duchowa radość dawała nam siłę i była w nas motorem przemiany i rozwoju.

Gdzie źródło tej radości?

1.   ODKRYWANIE BOŻYCH ZAMYSŁÓW.

Odnajdywanie sensu, który wplata się w nasze losy. Wchodzenie na kolejne poziomy wiary, poznawanie Boga.

   #   W pierwszym czytaniu (Rdz 22,1-2.9-13.15-18) widzimy Abrahama, którego nazywamy „ojcem naszej wiary”. Człowiek ten przeszedł kolejne etapy duchowego wtajemniczenia. Najpierw w swej otwartości przeczuł, że BÓG w ogóle istnieje. Potem doszedł do wniosku, że powinien szukać Jego woli i za nią postępować, a będzie błogosławiony (szczęśliwy). Dziś słyszeliśmy o jego odkryciu Bożej Dobroci- przekonał się, że BÓG nie oczekuje ofiary z jego syna, że nie jest Okrutnym Tyranem i Surowym Władcą.

Czyż takie odkrycia nie dają powodów, by powtarzać Najwyższemu- BOŻE, dobrze mi przy Tobie!

2.   PRZEKONANIE O TYM, ŻE „MAMY BOGA PO SWOJEJ STRONIE”.

Że On pragnie naszego dobra i szczęścia- nawet wtedy, kiedy w to pragnienie wpisują się stawiane nam przez Niego wymagania.

   #    „Zrób sobie raj”- książka Mariusza Szczygła o naszych sąsiadach Czechach. Jak refren wraca w niej pytanie: Jak wam się żyje bez Boga? (Czesi uważają siebie za najbardziej ateistyczny naród świata- choć np. Szwedzi zdają się ich w tym względzie wyprzedzać; pytanie byłoby bardziej poprawne i ścisłe, gdyby brzmiało- jak wam się żyje bez wiary?). Czesi powszechnie odpowiadają, że fantastycznie. Autor, drążąc temat, prosi by to uzasadnili i wtedy tłumaczą, że wreszcie czują się wolni od jarzma Boga- Tyrana, które dotychczas ich przygniatało, ograniczało i niszczyło.

Wizja Boga Surowego, Okrutnego, wizja z którą już Abraham się uporał, a jednak… A jednak z powodu rozmaitych przeakcentowań na drodze głoszenia wiary ciągle obecna w ludzkiej mentalności i znacząco rzutująca na nasze relacje z BOGIEM i miedzy nami.

Byśmy mogli ciepło i szczerze powiedzieć JEZUSOWI- PANIE, dobrze nam z Tobą!- musimy całym umysłem i sercem przyjąć słowa św. Pawła, które słyszeliśmy dziś w przeczytanym fragmencie Listu do Rzymian (Rz 8,31b-34). Tekst ten tchnie radością- BÓG jest z nami, wszystko nam darowuje, JEZUS za nas umarł i dla nas Zmartwychwstał, co więcej, zasiadając po prawicy Ojca, wstawia się za nami.

 

 

DZIEŃ KOBIET W KRZELKOWIE
NAJBLIŻSZE IMPREZY

 

 

 

Sołtys i Rada Sołecka wsi Krzelków serdecznie zapraszają

 

wszystkie Panie, Panny, Dziewczyny i Dziewczynki

 

na uroczystość z okazji Dnia Kobiet w Krzelkowie

w dniu 08.03.2012r. o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej.

 

Z poważaniem

 

Sołtys                                                  Rada Sołecka

Tomasz Wolanin                    Aleksander Mikulski, Andrzej Makos

 

 

 

 

 

W programie przewidziano:

·      Konkurs pt. „Słodkie Inspiracje Krzelkowa”- wybieranie najlepszego smakołyku , nagroda dla każdego.

·      Koncert zespołu ludowego „WIOLINEK” z Brzeźnicy

·      Koncert krzelkowskiego chóru kościelnego

·      Inne atrakcje

 

„INNY CZAS”
KAZANIE POD TYTUŁEM

 

INNY CZAS   (Środa Popielcowa 2012)

 

·       Spacerując szkolnym korytarzem w czasie przerw międzylekcyjnych, zabieram żartobliwie zeszyty i książki tym uczniom, którzy próbują się z nich wtedy uczyć.  Przekonuję ich, że teraz jest chwila oddechu, że powinni dbać o higienę psychiczną, że WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS- by przerwa mogła spełnić swoją rolę, musi znacząco RÓŻNIĆ się od lekcji.

 

Trzymanie się tej zasady (wszystko ma swój czas)  sprawia, że  życie jest RÓŻNORODNE, urozmaicone, że nie ma w nim monotonii- ciągle coś się zmienia.

Ta różnorodność z kolei zapobiega znudzeniu- także w relacjach z Bogiem. W minioną niedzielę słyszeliśmy bowiem wyrzut Pana: „Lecz ty, Jakubie, nie wzywałeś Mnie, bo się mną ZNUDZIŁEŚ, Izraelu!” (Iz).

 

Oto dziś zaczynamy Nowy Czas- Okres Wielkiego Postu. Na czym może polegać jego INNOŚĆ? Co możemy zrobić, by czas ten RÓŻNIŁ się od pozostałych etapów  Roku Liturgicznego? Dzisiejsza Ewangelia sugeruje, by właśnie TERAZ położyć akcent na następujących sprawach:

 

1.    POST.

Wyrzeczenie, nałożenie sobie pewnych ograniczeń dla hartowania ducha, wzmacniania woli.

·       Na portalu społeczności owym „Facebook”, zwanym potocznie „Fejsem”, pojawiła się ostatnio aplikacja w formie licznika spędzanych tam godzin. Wiele wskazuje na to, iż jest to t. zw. spam, czyli coś bezwartościowego, ponieważ wykazywane liczby mają dość kosmiczny wymiar, ale może jednak w związku z tym warto się samemu  zastanowić, ile czasu spędzam w necie i po co? Może wskazane by dla mnie było wzięcie w karby akurat tej sprawy…

 

2.    MODLITWA.

Rozmaite mogą być plany dotyczące pogłębienia naszego kontaktu z Jezusem- regularność, jakość…

Zwróćmy może uwagę na kwestię OŻYWIENIA naszej modlitwy- by nie była bierna, anemiczna i mdła.

·       Próba scholi dziecięcej „Lesiaki”  (ubogacają śpiewem liturgie w Czerńczycach). Mieszkanie Iwony i Daniela, w którym się odbywa,  drży w posadach. Nie dlatego, że dzieci się wydurniają, ale dlatego, że tak się rozśpiewały- całymi sobą, pełnym głosem. Oto ich modlitwa- ENERGIA I RADOŚĆ! ŻYCIE!

 

3.   JAŁMUŻNA.

Dzielenie się z potrzebującymi.

Powszechnie utarło się, że chodzi o pomoc finansową, ale przecież może ona mieć bardzo różny charakter. Jednym z towarów deficytowych, na który współcześnie wydaje się być ogromne zapotrzebowanie jest nasza uwaga- SKUPIENIE, które możemy podarować drugiemu człowiekowi, słuchając go uważnie, cierpliwie, troskliwie.

 

Niech nam więc twórczo będzie, AMEN!    wojteksiądz

 

 

 

ODSŁONIĘCIE TABLICY
BIEŻĄCE WYDARZENIA

5 lutego 2012 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświecenia tablicy upamiętniającej pomordowanych w Baryszu. Z tej miejscowości na wschodzie pochodzi znacząca część mieszkańców naszego Krzelkowa. Odsłonięcia, w imieniu wszystkich "Kresowiaków", dokonał Pan Antoni Torończak.
Po Mszy św., sprawowanej w intencji wspomnianych ofiar, miało miejsce spotkanie przy kawie, herbacie i ciastku w sali kominkowej naszej wiejskiej świetlicy. Miło było posiedzieć razem, posłuchać dawnych opowieści (niektóre miały dość humorystyczny charakter- np. te Pana Józefa, który twierdził iż pamięta kury czubate z Barysza, a miał 3 miesiące, gdy jego rodzina stamtąd uciekała..hehe) i razem pośpiewać. Dobrze nam było przy wspólnym stole, bo bez obiadu trwaliśmy przy nim serdecznie od 12.30 do 16.30 :)
(na ten temat folder zdjęć w naszej galerii i kazanie pt. "Pentaptyk")

WIZYTA PASTERSKA KSIĘDZA BISKUPA EDWARDA JANIAKA 2011
BIEŻĄCE WYDARZENIA  

 

 

                                 Sprawozdanie witające Księdza Biskupa Edwarda, w czasie wizyty pasterskiej w Parafii św. Jadwigi w Krzelkowie, dnia 21 marca 2011 roku.

 

 

Witam serdecznie Ks. Biskupa i wszystkich przybyłych Kapłanów w naszym Pięknym Krzelkowie!

           Kiedy gościł u nas Ks. Infułat Drwięga, w czasie wizytacji gospodarczej, powiedział, że Krzelków kojarzy mu się z małym miasteczkiem. Idąc za tą myślą,  pragnę zauważyć, że mamy tutaj m.in. Mini Zoo, Mini Kino, całkiem spore Przedszkole i potężnego „Magirusa” w remizie strażackiej. A drogi łączące nas z Henrykowem i z Ząbkowicami należą bodaj do najlepszych w kraju.

           Jeśli chodzi o życie naszej Parafii, stawiamy na swojskość- małość naszej społeczności (303 mieszkańców) pomaga nam doświadczać odczuwalnej wspólnoty. W naszym budowaniu Żywego Kościoła opieramy się na trzech Płaszczyznach- Wspólnej Modlitwie, Wspólnej Pracy i Wspólnej Rekreacji.

          Co do tej pierwszej sprawy, najpierw o Dzieciach- zabiegamy o angażowanie ich w liturgię Mszy świętych i Nabożeństw, prowadzimy dla nich zabawy edukacyjne mające na celu poznawanie Ewangelii i kształtowanie umiejętności łączenia jej z życiem.                                                         

          Z Młodzieżą próbujemy tworzyć Zespół Grająco- Śpiewający, któremu jednak doskwiera brak liderów muzycznych-  talenty Ks. Proboszcza w tym względzie mają niestety charakter raczej humorystyczny, więc jest problem J.  Widzimy jednak światełko w tunelu- Młodzieniec imieniem Michał doskonali się obecnie w sztuce gry na organach, jest więc także nadzieja na lepszą przyszłość. Dorośli kilka miesięcy temu powołali do istnienia Chór Parafialny i intensywnie ćwiczą (cotygodniowe próby), by chwalić Pana wzmożoną modlitwą.

         Jeśli chodzi o naszą wspólną pracę przy kościele, to dzieje się ona na bieżąco- zawsze jest coś do zrobienia. Wymienię kilka najistotniejszych dokonań- remont zakrystii i przedsionków kościoła, wykonanie i zamocowanie krat stylizowanych na zabytkowe- na drzwiach głównych i przy wejściu na wieżę, odbudowa pomieszczeń plebanijnych po wybuchu komina- błyskawicznie! Wykonanie nawierzchni szutrowej pod parking przykościelny i odnowienie kapliczek, które znajdują się w murze okalającym naszą świątynię.

         No i w końcu wspólna rekreacja- to przede wszystkim cotygodniowa siatkówka na Sali gimnastycznej w Henrykowie, a także rozmaite biesiady- mniej lub bardziej okazjonalne-  oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy turystyczno- pielgrzymkoweJ.                                       

         Swoisty wymiar relaksacyjny ma też wspólne  t. zw. „robienie drzewa” w Lesie Muszkowickim, czyli wycinka i łupanie buka i graba.

         Mam nadzieję, że ta nasza swojskość będzie sprzyjać pasterskiej i bratniej modlitwie w naszej intencji, o którą proszę teraz Księdza Biskupa i wszystkich Konfratrów z Dekanatu!

 

 

 

                                                                                                                                                                              Ks. Wojtek Kubisiak, proboszcz

 

                        Powitanie i sprawozdanie w czasie Wizyty Pasterskiej Księdza Biskupa Edwarda Janiaka w kościele filialnym w Czerńczycach, 21 marca 2011 roku:

 

                        Proszę Księdza Biskupa, witam serdecznie w naszym kościele filialnym w Czerńczycach, w którym Eucharystia sprawowana jest w niedziele i w czwartki. Tutejsza świątynia to perła baroku na szlaku cysterskim z Henrykowa do Kamieńca Ząbkowickiego. Naszą ogromną radością i dumą jest fakt, że w ostatnich miesiącach udało się nam obiekt ten zabezpieczyć przed dalszą degradacją, odnowić i wyremontować. Dokonaliśmy tego systemem gospodarczym, bo na inny nas nie stać- jesteśmy bowiem maleńką społecznością, liczącą 400 mieszkańców, z których wielu nie ma pracy i boryka się z niedostatkiem dnia powszedniego. Zaangażowanie, ofiarność i umiejętności sporej grupy Parafian zaowocowały cudownym efektem, który mamy zamiar dopracowywać. Na szczególne zauważenie zasługuje tutejsza jednostka OSP, która jest motorem i podstawą większości naszych działań.

                        Siłą rzeczy znacząca część mojej troski duszpasterskiej jako proboszcza jest obecnie skupiona na sprawach materialnych, ale staram się też zabiegać o dobro duchowe moich Parafian. Próbuję dostrzegać i angażować Dzieci, Młodzież, Dorosłych i Starszych- by wszyscy wiedzieli, że są ważni i potrzebni w tej Żywej Budowli Chrystusa jaką jest Kościół.

                        Na ten trud rozwoju proszę Księdza Biskupa o pasterskie błogosławieństwo, a Księdzu Dziekanowi dziękuję za sprawowaną w naszej intencji Ofiarę Eucharystyczną!

 

 

                                                                                                                                                                              Ks. Wojtek Kubisiak, proboszcz

 

 


WIĘCEJ ZDJĘĆ

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2012
WAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI DUSZPASTERSKIE

Rekolekcje wielkopostne będą miały miejsce w dniach 25- 28 marca 2012 roku, a więc od Piątej Niedzieli Wielkiego Postu do środy włącznie. Wygłosi je ks. Robert Domina zwany "Wodzem", Chrystusowiec z małego kościoła w Ziębicach, którego mieliśmy radość gościć na naszym parafialnym odpuście w październiku.

Strona 22 z 23 << < 19 20 21 22 23 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 614,077 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl