„POWRÓT”
Dodane przez Administrator dnia Luty 20 2013 16:02:27

POWRÓT

(Środa Popielcowa 2013’)


       Dwa pierwsze czytania z dzisiejszej liturgii słowa rozbrzmiewają wezwaniem do nawrócenia, czyli do powrotu na ścieżkę Pana. Prorok Joel apeluje- „Zbierzcie lud, zwołajcie społeczność, zgromadźcie starców, zbierzcie dzieci…”. Niech się zastanowią nad tym, jak zbliżyć się do Boga i do siebie nawzajem. Niech pomyślą, co konkretnie zmienić w swoim życiu? Czytaj dalej...
Rozszerzona zawartość newsa

POWRÓT

(Środa Popielcowa 2013’)


       Dwa pierwsze czytania z dzisiejszej liturgii słowa rozbrzmiewają wezwaniem do nawrócenia, czyli do powrotu na ścieżkę Pana. Prorok Joel apeluje- „Zbierzcie lud, zwołajcie społeczność, zgromadźcie starców, zbierzcie dzieci…”. Niech się zastanowią nad tym, jak zbliżyć się do Boga i do siebie nawzajem. Niech pomyślą, co konkretnie zmienić w swoim życiu?


       Starsi.


       Niejednokrotnie ludzie starsi mówią do mnie- proszę księdza, jakie ja mogę mieć grzechy w moim wieku? O zaiste, różne!- odpowiadam. Pewnie nieco inne niż w wieku młodzieńczym, ale to nie znaczy wcale, że mniejsze. Starość nie musi znaczyć świętość. W każdym wieku trzeba nam starać się wracać na drogę Ewangelii. Przełamanie mniemania, że podeszły wiek gwarantuje bezgrzeszność, to może być konkret w pracy nad sobą w czasie tegorocznego Wielkiego Postu. Popatrzmy na Benedykta XVI- kiedy ogłosił swoją rezygnację, dodał zaraz, że przeprasza za swoje błędy. Świadomość grzeszności, poczucie, że zło dotyka nas niezależnie od wieku i pełnionych urzędów.


      Dzieci.


      W czasie ferii byliśmy z ministrantami na wycieczce we Wrocławiu. Obejrzeliśmy „Ralfa Demolkę” w multikinie „Arkady”, a potem zwiedziliśmy Stare Miasto. W rynku skoczyliśmy na obiad. Starsi poszli w swoją stronę, a my z młodszymi do „Piramidy”. Po posiłku chłopaki elegancko poskładali naczynia i grzecznie podziękowali kelnerce za smaczny posiłek i miłą obsługę. Byłem z nich dumny, że sami z siebie wykazali taką naturalną wdzięczność. Tego dziś dzieciom brakuje. Współcześnie nierzadko ulegają one jakiejś specyficznej manierze, że wszystko im się należy i za nic nie muszą dziękować- ich prawem jest żądanie i oczekiwanie. Mamy kolejny konkret- kształtowanie w dzieciach postawy dziękczynienia.


       Młodzież.


       Człowiek ma w sobie naturalną potrzebę dzielenia się z innymi tym, czym żyje. Młodzież realizuje ją na przykład na Facebooku. Zamieszcza zdjęcia, komentarze, opisy, linki. Czasem jednak w tym dzieleniu się przekracza granice wyczucia i dobrego smaku, afiszując się sprawami, które są bardzo osobiste, czasem niemal intymne. Ulega pokusie przeakcentowania zewnętrzności. Jezus w dzisiejszej Ewangelii wzywa nas do dyskrecji, do pielęgnowania tego, co ukryte w głębi naszej duszy. Kiedy dajesz jałmużnę, nie trąb o tym na lewo i prawo, by wszyscy widzieli jaki z ciebie szczodry gość!- zdaje się mówić Pan! Podobnie z innymi sprawami- nie wszyscy muszą wiedzieć, co ci w sercu gra. Zadbaj o życie wewnętrzne! I już masz postanowienie wielkopostne.


       Kapłani.


       Joel zachęca kapłanów, by sobie trochę popłakali. Nad czym? A, choćby nad grzesznością człowieka, którą księża doskonale znają- z konfesjonału i nie tylko. A także nad nadużyciami kościoła hierarchicznego, które ciągle wychodzą na światło dzienne i gorszą, bolą, smucą. Ale też i nad własną słabością, ułomnością, nad swoim indywidualnym grzechem. Mieliśmy wczoraj z naszym Fenomenalnym Chórem Parafialnym spotkanie ostatkowe, tzw. „Śledzika”. Cudownie było posiedzieć razem w przemiłej atmosferze, przy suto zastawionym stole, przy rozmowach, śpiewie, śmiechach. Pomyślałem wtedy- nasz Chór to jedna z najpiękniejszych spraw, jakie się nam tutaj wspólnie udały. Ale są i takie, które się nie udały. A wśród nich pewnie i takie, które nie udały się z mojej winy. Jakiej? Lenistwo? Brak wyczucia? Zniechęcenie? Mała wiara? Mam nad czym dumać u progu Okresu Przygotowania Paschalnego, by go jak najlepiej wykorzystać.