REGUŁY I WYJĄTKI
Dodane przez Administrator dnia Lipiec 09 2015 18:41:22

REGUŁY I WYJĄTKI

(Święto Matki Kościoła 2015’)

Jest taki film kontrowersyjny, ale wielce wciągający pt. „Synowie Anarchii”. Amerykański serial sensacyjny. Siedem sezonów, a wiec nie żarty…he he! O klubie motocyklowym, a właściwie o gangu. Co tak bardzo trzyma człowieka przy tej opowieści, co tak porywa, uzależnia? Myślę, że przede wszystkim fakt, iż jest to historia grupy hołdującej określonym zasadom. Wyznającej bardzo konkretne wartości. Ważne wartości. Istotne. Solidarność, oddanie, szacunek, rodzinność, dzielność. We współczesnym świecie, który wiele z tych spraw zbagatelizował, a nawet zanegował, zaczynamy coraz bardziej tęsknić do pewnych ram, norm, zasad, bo na nowo odkrywamy, że dają one człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, jasności i konkretu. Czytaj dalej...Rozszerzona zawartość newsa

REGUŁY I WYJĄTKI

(Święto Matki Kościoła 2015’)

Jest taki film kontrowersyjny, ale wielce wciągający pt. „Synowie Anarchii”. Amerykański serial sensacyjny. Siedem sezonów, a wiec nie żarty…he he! O klubie motocyklowym, a właściwie o gangu. Co tak bardzo trzyma człowieka przy tej opowieści, co tak porywa, uzależnia? Myślę, że przede wszystkim fakt, iż jest to historia grupy hołdującej określonym zasadom. Wyznającej bardzo konkretne wartości. Ważne wartości. Istotne. Solidarność, oddanie, szacunek, rodzinność, dzielność. We współczesnym świecie, który wiele z tych spraw zbagatelizował, a nawet zanegował, zaczynamy coraz bardziej tęsknić do pewnych ram, norm, zasad, bo na nowo odkrywamy, że dają one człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, jasności i konkretu.

Przyglądając się uważnie postawie Jezusa, zauważymy, że jedną z Jego zasad było NIEZAJMOWANIE SIĘ NIE SWOIMI SPRAWAMI, rzeczami niepotrzebnymi. Przytoczmy kilka przykładów, które to zilustrują. Przed Wniebowstąpieniem, kiedy to Jezus zapowiada uczniom Zesłanie Ducha Świętego, zgormadzeni próbują się dopytywać, „czy przywróci On wówczas Królestwo Izraela”. Odpowiedź jest jednoznaczna- „NIE WASZA TO RZECZ!”; W miniony piątek słyszeliśmy Ewangelię, w której Piotr, na bazie krążących wśród Apostołów pogłosek o wydumanej nieśmiertelności Jana, stara się uzyskać od Mistrza informację na temat przyszłych losów owego Ewangelisty. Słyszy stanowcze- „CO TOBIE DO TEGO?!”; No i dzisiejsza Ewangelia- wesele w Kanie. Maryja zauważa, że kończy się wino. Prosi Syna o interwencję. Słyszy- „CZYŻ TO MOJA LUB TWOJA SPRAWA?”.

Określenie zasad. Trzymanie się ich. Ważne życiowe sprawy. Trzeba jednak zauważyć, że nie wyczerpują one tematu, wszak…Wszak Jezus ostatecznie przemienił wodę w wino, ratując w ten sposób reputację młodych i dobrą zabawę zgromadzonych. Odstąpił więc od swej zasady. Dlaczego? Bo Miłość mu to podpowiedziała. Bo reguły są ważne, ale nie powinny być ważniejsze od człowieka. Wspomnijmy choćby sytuację, kiedy to Nauczyciel szedł z uczniami przez pola. Chłopaki łuskali kłosy i zjadali ziarna. Był szabat. Czas, w którym zakazane były takie czynności. Zasada judaizmu. Wywołali zgorszenie. Pan skarcił jednak zgorszonych, a nie gorszycieli, wyrzucając im stawianie przepisu ponad człowieka. Byli zmęczeni i głodni. Reguły są potrzebne, ale miłość ma prawo dyktować wyjątki.

xwojtix