JEDYNY TAKI
Dodane przez Administrator dnia Sierpień 31 2015 10:27:24

JEDYNY TAKI

(30 sierpnia 2015 roku)

W pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Powtórzonego Prawa widzimy Mojżesza, który stara się uświadomić Izraelitom, że ich Bóg, JAHWE, jest wyjątkowy- Jedyny taki! Wskazuje na dwie cechy- BLISKOŚĆ i SPRAWIEDLIWOŚĆ. „Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?”. Czytaj dalej...Rozszerzona zawartość newsa

JEDYNY TAKI

(30 sierpnia 2015 roku)

W pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Powtórzonego Prawa widzimy Mojżesza, który stara się uświadomić Izraelitom, że ich Bóg, JAHWE, jest wyjątkowy- Jedyny taki! Wskazuje na dwie cechy- BLISKOŚĆ i SPRAWIEDLIWOŚĆ. „Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?”.

Jest taki skrót z Krzelkowa do Lądka Zdroju, albo i Śląskiego Stronia, przez Czechy. Za Javornikiem, a przed Travną, kapliczka niezwykła- MATKI BOŻEJ ROBIĄCEJ NA DRUTACH. Coś niesamowitego! Ta figurka. Siedzi sobie Maryja na stołeczku i długimi drutami dzierga jakiś szaliczek dla swojego Jezusika, albo i sweterek dla Józefka swego jaki. Bardzo to rozczulające. Będące wyrazem ludzkiej potrzeby ducha- by niebo było blisko nas! Maria w istocie swego istnienia przybliża nam Chrystusa. W tej kapliczce tak swojsko. Zwyczajnie. Uroczo. Bóg z nami- w naszej codzienności. Solidarny z losem człowieka. Obecny w najzwyklejszych konkretach.

Bliskość Boga, Jego czułość, łagodność, nie wykluczają jednak Jego sprawiedliwości i stanowczości. Dopełniają się w Nim. Idą w parze.

Śmierć byłego arcybiskupa Józefa Wesołowskiego wywołała wiele komentarzy. Pan Bóg wziął sprawę w swoje ręce- stwierdzili niektórzy- niech On go osądzi za czyny pedofilne! Może i dobrze. Dobrze też jednak, że proces ten zdążył się rozpocząć przed ludzkim sądem. Przed kościelnym trybunałem. Światu bardzo potrzebny był sygnał- w Kościele zło nie może być tolerowane! Na żadnym szczeblu. Bo też, czy można wyobrazić sobie krzywdę większą, niż cierpienie dzieci? Większą niesprawiedliwość od niedostrzegania, ukrywania i usprawiedliwiania ich wykorzystywania seksualnego? Chwała tutaj papieżowi Franciszkowi za odwagę i zdecydowanie. Za stanowczość!

Oto dwa filary naszej duchowości- przekonanie o bliskości i sprawiedliwości Boga. Potrzebujemy ich, by „zachować siebie samych nieskalanymi od wpływów świata”. Takie wezwanie usłyszeliśmy dziś w drugim czytaniu z listu św. Jakuba Apostoła. Czym świat może chcieć nas skalać? Może na przykład próbować zaszczepiać nam wstyd związany z naszą wiarą- zobaczcie jak wiele zła dzieje się w waszym Kościele! Tak, tego zła trzeba nam się wstydzić- fakt! Ale przecież nie Boga- bo któryż naród wielki ma Pana tak bliskiego i sprawiedliwego, jak nasz? Chcemy przy Nim trwać!

xwojtix