Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Maj 16 2021 19:59:48
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„BOGACTWO”
KAZANIE POD TYTUŁEM

BOGACTWO

(5 maja 2013 roku)


       Kolejna wizja Jana Ewangelisty. Tym razem zachwycił się on obrazem Świętego Miasta- Jeruzalem. Miasta pięknego i potężnego. Porównywalnego z drogocennym kamieniem o przejrzystości jaspisu. Symboliczne wyobrażenie duchowego bogactwa. Chcemy je zdobywać. Chcemy do niego dążyć.


W skarbcu Bożej Mądrości znajdujemy dziś następujące perełki:


SKUPIENIE NA ISTOCIE


Pierwsze czytanie opowiedziało nam dziś o sporze w pierwotnym Kościele. Część pierwszych chrześcijan wywodziła się z judaizmu. Byli oni przyzwyczajeni do wielości przepisów religijnych, do których przywiązywali dużą wagę. Pozostali jednak wyznawcy Jezusa byli z pochodzenia tzw. „poganami”, którzy tych tradycji nie znali. W związku z tym trudno im było  zrozumieć ich sens i wartość. Kłótnia szła o to, co naprawdę się liczy, co jest najważniejsze w nowej duchowości, pobożności. Na czym przede wszystkim ma polegać życie Ewangelią? Konflikt rozstrzygnęła starszyzna z Jerozolimy, z Piotrem na czele. Dokonali rozdziału tego, co istotne, od spraw drugorzędnych, i polecili zachowywać tylko to pierwsze.


Umiejętność oddzielania kwestii istotnych od mało ważnych- by się w życiu nie rozmieniać na drobne. By nie trwonić czasu i energii na sprawy błahe, siłą rzeczy zaniedbując te, na których być może opiera się cały sens naszego istnienia.


Mamy taki zwyczaj z przedszkolakami, że wraz z nadejściem wiosny fundujemy sobie wyprawę na lody do naszego sklepu. Zwyczajowo też przeznaczamy na ten cel drobne monety, które ciułamy w ciągu roku, wrzucając je do potężnego kufla. Kiedy potem wysypujemy ten bilon na sklepową ladę, pani ekspedientka zachwycona nie jest. Sprawiamy jej kłopot, bo uzbieranie potrzebnej sumy z tej drobnicy, to uciążliwy wysiłek. Z duchowością podobnie- jeśli będziemy się „rozmieniać na drobne”, będziemy dla innych męczącym problemem.


ZACHOWANIE NAUKI


„Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę”. Miłość do Jezusa wymaga potwierdzenia w formie posłuszeństwa Jego słowu. Kiedyś w pobożności mówiło się zwykle o ewentualnym krnąbrnym nieposłuszeństwie Bogu-wiem, czego ode mnie wymaga, ale nie chcę Go słuchać. Dziś, moim zdaniem, trzeba by przesunąć akcent już na samą nieznajomość woli Chrystusa. Nasze współczesne problemy z koncentracją uwagi, a także łatwe zapominanie tego wszystkiego, co słyszymy, sprawiają, że niejednokrotnie nie wiemy, czego właściwie Bóg od nas oczekuje. Nie jesteśmy w stanie ustosunkowywać się do nauki Jezusa, bo zwyczajnie brakuje nam płaszczyzny odniesienia, czyli ewangelijnej wiedzy.


W obecnym miesiącu mamy możliwość uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Litania Loretańska ze swej natury jest modlitwą medytacyjną. Może stać się szansą otwarcia na Ducha Świętego, co do Którego Jezus zapewnił nas dziś, że „On nas wszystkiego nauczy i przypomni nam wszystko, co zostało powiedziane.”


ZABIEGANIE O BOŻY POKÓJ


„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam- mówi Jezus. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję.” Ciekawe, czym światowy pokój może się różnić od tego Jezusowego?


Przypadkiem trafiłem ostatnio w telewizji na wystąpienie pewnego polityka, którego znam z porywczości i impulsywności. Jakież było moje zdumienie, gdy tym razem przemawiał zupełnie spokojnie, ważąc każde słowo, nie dając upustu swoim emocjom. Ha, niezwykłe, pomyślałem- czyżby  rozwinął się duchowo? Kiedy go jednak posłuchałem dalej, zorientowałem się, że jednak nic się w nim tak naprawdę nie zmieniło. Że cała ta sprawa to kwestia tzw. Piaru (Public Relations), czyli kreowania wizerunku, promocji reputacji. Jedno wielkie udawanie w celach wyborczych. Trzeba przyznać, że to też sztuka, ale ona nas tutaj specjalnie nie frapuje.


Pokój wewnętrzny. Głęboki. Trwały. Takiego spodziewamy się od Chrystusa. Co może go sprowadzać w nasze dusze? Ufność w Boże Miłosierdzie. Grzechy niepokoją moje sumienie, przygnębiają mnie, przytłaczają. Uwolnienie od tego ciężaru to pierwszy przyczynek ku spokojowi ducha. Potem wiara w Bożą Opatrzność. Przekonanie, że Pan blisko jest, że mnie nie zostawi. Że mnie poprowadzi i wesprze. Antidotum na współczesny stres- np. lęk przed utratą pracy, zdrowia. Na strach przed przeciwnościami, przed samotnością i bezradnością. I w końcu perspektywa wieczności, która nadaje znaczenie wszelkim naszym staraniom, która ratuje nas przed poczuciem bezsensu.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 659,263 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl