Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Maj 16 2021 19:53:08
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
„CENTRUM WSZECHRZECZY”
KAZANIE POD TYTUŁEM

CENTRUM WSZECHRZECZY

(Boże Ciało, 30 maja 2013 roku)


       Dzisiejsza Ewangelia wskazuje na najistotniejsze elementy działalności Jezusa. Opowiada o Jego nauczaniu, dotyczącym Królestwa Bożego, o uzdrawianiu chorych, karmieniu głodnych. Wszystkie te motywy odnajdujemy w każdej Mszy świętej. Eucharystia uczy, leczy i syci. Daje nam to wszystko, czego potrzebujemy w drodze do zbawienia- mądrość, harmonię i siłę. Dlatego możemy chyba określić ją mianem „Centrum wszechrzeczy”. Z tego też powodu chcemy ją dziś uczcić w uroczystości „Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa”.


PRAKTYKANT


Działo się w jednym z dolnośląskich miast. Dwadzieścia lat temu. Do dużej parafii skierowany został na praktykę duszpasterską diakon. Księża wikariusze od początku jego pobytu „stawali na głowie”, by pokazać mu jak najwięcej i jak najwięcej go nauczyć. Zdawali sobie sprawę, że od tego w znacznym stopniu może zależeć jego przyszły start w kapłaństwo. Dobrze wiedzieli bowiem, jaką cenę trzeba płacić za zbytnią naiwność i wydumany idealizm. Zabierali go więc ze sobą do szkoły, szpitala, ośrodków penitencjarnych. Praktykant jednak bardzo sceptycznie postrzegał i oceniał te ich starania. Na zakończenie jego praktyki ksiądz proboszcz w swej życzliwości zorganizował ucztę biesiadną. Podczas posiłku diakon ów poprosił o głos. Gdy go otrzymał, rzekł: „Wprawdzie niczego się tutaj nie nauczyłem, ale chciałem podziękować za to przyjęcie na moją cześć.” Wszyscy zaniemówili z wrażenia. Szok. Życie ciekawie się jednak plecie, z właściwymi sobie konsekwencją, przekorą i humorem. Pół roku później, już po święceniach kapłańskich, neoprezbiter ten dostał aplikatę do sąsiedniej parafii. Tam posłano go do pracy w „Szkole Rzemiosł Różnych”. Specyficzna placówka- uczniowie, którzy w innych szkołach nie mogli się odnaleźć, lub też one nie mogły z nimi wytrzymać, znaleźli tutaj przystań i schronienie. Bohater naszej opowieści miał ich katechizować. Kiedy pojawił się w sali szkolnej, nie raczyli nawet wstać. Gdy próbował się do nich odezwać, zakrzyczeli go hasłami typu- „Czego tu chciałeś sługo szatana? Uciekaj, bo cię zbombardujemy!”. Uciekł. Pobiegł do parafii, w której wcześniej odbywał praktykę. Tylko tutaj znał kogokolwiek. Z płaczem opowiedział starszym kolegom o tym, co go spotkało. Nie bez satysfakcji uspokoili go i na nowo podjęli trud uczenia go księżowskiego życia.


Pokora. Konieczny warunek uczenia się. Buta zamyka człowieka na mądrość. Drugim imieniem pychy jest głupota. By móc w Eucharystii czerpać z Mądrości Boga, trzeba nam zachować świadomość niewystarczalności naszej wiedzy, naszego doświadczenia.


DOKTOR IRENA


Działo się w miniony piątek we Wrocławiu. Basia nagle bardzo źle się poczuła. Silny ból w prawym boku. Pogotowie. Szpital. Badania. Tłumy pacjentów. Kolejni lekarze, odsyłający ją do następnych. Wzmagający się ból, przyprawiający o chwilowe omdlenia. W końcu mocne leki przeciwbólowe i zalecenie, by się zgłosiła po weekendzie, bo teraz już nikt nie ma głowy się nią zająć. Bezradność, poniżenie, rozpacz. I nagle myśl- DOKTOR IRENA! Starsza kobieta, doświadczona lekarka. Specjalistka „starej daty”. Telefon do niej. Pomimo późnej pory jedzie ona do swojego  gabinetu i przyjmuje Basię. Jej ciepła serdeczność od razu ją uspokaja, napełnia otuchą. Pani doktor bierze Basię za rękę, uważnie wysłuchuje jej opowieści, wnikliwie przegląda wyniki badań, spokojnie stawia diagnozę, zapisuje skuteczniejsze (jak się okaże) leki, zaleca określoną terapię. Zbawienne działanie. Wiedza, doświadczenie, uwaga i troska- tego potrzeba choremu, by się nie poddał, by się dźwignął.


Są takie obrazy religijne, na których Jezus wodzi wzrokiem za osobą patrzącą na Niego- efekt trójwymiarowości lub zamierzony zabieg plastyczny. Nierzadko wizerunki te są kiczami, ale chodzi o to, że dają pożądany efekt wrażenia, iż Bóg nieustannie poświęca nam swoją uwagę. Czuła uważność- tego potrzebujemy, by nasze serca znajdowały ukojenie, byśmy mogli leczyć nasze duchowe rany. Wierzymy, że Eucharystia może nas w ten sposób uzdrawiać. Odczucie bliskości Boga, Któremu na nas zależy, Który zna głębię naszej istoty, Który chce i może przywracać nam dobrą formę. Przytulenie się do Serca Jezusa. Zjednoczenie w komunii- tej sakramentalnej, ale i poza nią, bo przecież nie każdy ma dostęp do tej formy.


OBJAWY GŁODU


By szukać i doświadczać duchowego nasycenia, trzeba najpierw zauważyć swój głód. W sferze fizycznej jest to o wiele łatwiejsze- organizm dobitnie i wyraźnie daje nam znać, że potrzebuje pożywienia. Ból głowy, żołądka itp. Jakie są symptomy głodu duchowego? By je odczuć, trzeba się w siebie wsłuchać. Zakładamy, że takimi objawami są: wewnętrzny niepokój, ciągły niedosyt, szybkie i łatwe zniechęcanie się. Słabość duchowej kondycji. Bóg, dla uświadomienia nam konieczności karmienia się Jego siłą, zawarł ją w kawałku powszedniego chleba- naszego codziennego pokarmu. Dzisiejsze święto ma odnowić naszą wiarę w obecność Jezusa w Eucharystii, ale ma nam też przypomnieć, że bez tego duchowego pożywienia nie będziemy mieli siły żyć z miłością.  P.s. Zdjęcia dokumentujące tegoroczną procesję Bożego Ciała w Krzelkowie robiła Monika „Bielec” Bielecka- dzięki!

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 659,250 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl