Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Czerwiec 23 2021 12:29:18
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
SPOJRZENIE
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

SPOJRZENIE

(21 czerwca 2016 roku)

„Piękno nie tkwi w rzeczach, ale w oczach, które na nie patrzą”. Takimi wrażliwymi oczyma chcemy spojrzeć na fragmencik tego, co działo się w naszej Parafii w minionych miesiącach. Niektórzy mówią, że w takim Wrocławiu czy Krakowie, to się dopiero dzieje. A ja Wam powiadam- tam za to mają kłopoty z parkowaniem…he he! A poza tym i w tej maleńkości naszej potęga czasem drzemie ukryta, piękno niepospolite- tylko odkryć je trzeba, zobaczyć. Docenić! Się nim ucieszyć! Pomnażać! A do Krakowa czy Wrocławia wyskoczyć można też przecie.

Szósty rok mija istnienia i działania naszego Fenomenalnego Chóru Parafialnego. Ukonstytuowana Wspólnota. Zasadniczo żeńska. Taka akurat na miarę plebanijnej jadalni, w której próby nierzadko się dzieją. Kilkanaście miejsc, kilkanaście osób. W znaczącym stopniu dzięki tym paniom śpiew w naszym kościele żyje! Wynajdujemy ciągle nowe pieśni, odgrzebujemy stare. Tworzymy swój śpiewnik. Ćwiczymy! Nasze bycie razem ma oczywiście także inne wymiary niż wokalne. Coraz częściej i coraz dłużej gawędzimy sobie po prostu. Złośliwi mogliby powiedzieć, że plotkujemy. Bądźcie spokojni, staramy się unikać obgadywania, ale chcemy też przezwyciężać w sobie ten nasz lęk lokalny przed wypowiadaniem się, opiniowaniem, krytykowaniem. Śmianiem się też z siebie, a co! Bez szyderstwa, dowcipnie, serdecznie, wyzwalająco! Wspólnota ma nam dawać poczucie swojskości. Choć bywa też wyzwaniem. Swoistym lustrem, w którym, chcąc nie chcąc, się przeglądamy. Widzimy wtedy nie tylko plusy, ale i swoje kompleksy, zahamowania, zranienia. Niełatwo wykorzystywać twórczo tę cechę „jednoty”, tę jej wartość. Nie wszyscy to rozumieją i aprobują. Nasze spotkania to także okazja do wspólnego świętowania imienin, urodzin, Świąt, wszelkich sympatycznych okazji. Do smakowitych biesiad. Do opowiadania sobie dowcipów. Jeden z nich głosi:

- Co wy tam robicie na tych próbach chóru?

- Pijemy wódkę i gramy w karty.

- To kiedy śpiewacie?

- Jak wracamy do domu...

We wrześniu miną trzy lata dynamicznej działalności „Kaśminów”, scholi naszej parafialnej. Fantastyczna Czternastka! Od kilkuletnich maluchów po nastolatków. Chłopaki i dziewczyny. Pani Kasia Chrzanowska (to wszystko- pomysły, ich realizacja, czas, zaangażowanie, staranie- to w znacznym stopniu jej zasługa!), jej mąż Tomasz i rodzice, na czele, w odwodzie, wokół. Próba w każdym tygodniu. Śpiewanie na mszy co drugą niedzielę. Tradycyjne „Jasełka” bożonarodzeniowe. Wyjazd do Legnicy na „Dziecięcy Festiwal Kolęd i Pastorałek” (12 stycznia 2016 roku). Występ zakończony wyróżnieniem! Historia tej grupki pokazuje ciekawie i wyraźnie, że stawianie sobie wysokich wymagań, na co się czasem zżymamy, służy wszystkim. Wspólnotka się zacieśnia, rozrasta, kwitnie! I pod względem muzycznym, i jeśli chodzi o formację duchową. Ponieważ dobrze nam razem, fundujemy sobie nierzadko różne frajdy. Na przykład wyjazd do kłodzkiego multikina na „Zwierzogród”, albo kilkugodzinną wizytę w „Bobolandii” na wrocławskich Sołtysowicach. Ileż radości! Niektórzy z nas, dorosłych, mieli tam okazję nadrobić troszeczkę swoje zaległości z dzieciństwa- trampoliny, dmuchane zamki, wulkany. Byście zobaczyli, jak Pani Kasia lub Tereska robią salta!!! A Wiktoria omal nie ograła proboszcza w „Cymbergaja”…he he! Było cudownie! Dzieci grzeczne, kulturalne, zadowolone- nic tylko jeździć! Na sierpień mamy już zaplanowane kąpielisko w Nysie. Czas się więc brać za „ćwiczenia Chodakowskiej”, by tam zbytniej sensacji nie wzbudzić…hy hy! Na zakończenie roku duszpasterskiego i szkolnego „Kaśminy” zaprezentowały koncertowo swoją twórczość. Osiągnęły naprawdę wysoki pułap. Było profesjonalnie, a zarazem spontanicznie. Panie z Chóru nagrodziły młodszość po fachu łzami wzruszenia.

Z inicjatywy Rady Sołeckiej, z Tomaszem Wolaninem na jej czele, ale nie tylko, nasze wioskowe boisko zostało w ostatnim roku perfekcyjnie wprost doprowadzone do stanu używalności- to w Marsylii, ze swoją murawą, niech się chowa! Najwięcej starań w to dzieło włożyli panowie Józef Herbut, Kazik Bielecki i Olek Mikulski. Efekt jest imponujący! Sensowny, bo dzieciaki nasze (nie tylko chłopaki) od razu zaczęły korzystać z tego dobrodziejstwa. Tym bardziej, że „Euro”, że Francja, że Polska tam…Zapytałem ostatnio ministrantów, w jaki sposób chcieliby zakończyć sezon duszpasterski. Zaproponowałem im do wyboru wyjazd na gokarty, wycieczkę rowerową z pizzą po drodze, i grę w piłkę. MECZ!!! Okrzyknęli jednogłośnie. Krzelków- Czerńczyce. Jak rok temu! Nie jest źle z młodymi, skoro podejmują takie decyzje, pomyślałem. Odbył się w piątek, 17 czerwca 2016 roku. Był ważnym wydarzeniem. Zainaugurował rozgrywki na naszym odnowionym obiekcie sportowym. Zgromadził trochę gorących kibiców. Pogoda w sumie dopisała- jedynie „nieco” wiało…hy hy! Drużyny poszerzone o zawodników spoza kadry ministranckiej. Głównym arbitrem był Andrzej Przybylski- podziw i szacun dla niego, bo niełatwo jest przetrzymać presję takich emocji! Sędziami liniowymi byli- Kasia Chrzanowska i autor tego reportażu. Krzelkowianie odegrali się za zeszłoroczną porażkę. Wygrali 5:3. W pięknym stylu! Widać efekty treningów w klubach, ale i tych amatorskich, które stosunkowo często gromadzą na „stawiku”, lub teraz też i tu, dzieci i młodzież z naszej wioski.

Mnie to się zdaje, że w życiu wspólnym dużo zależy od dostrzegania rozmaitych szans, od ich chwytania, od wytrwałości…I wtedy nie trzeba z zazdrością spoglądać na potęgi tego świata- nasz mały świat też może wówczas być wielki! Życzę Wam i sobie pięknych oczu i miłych wakacji!

Proboszczu Wojtku

(* Większość zdjęć- Kasia Wolanin i Dorotka Przybylska)


WIĘCEJ ZDJĘĆ

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 669,339 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl