Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Maj 16 2021 19:54:20
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
DUMA
KAZANIE POD TYTUŁEM

DUMA

(18 września 2016 roku)

Jest nauczycielem ze sporym stażem. Uczy nastolatków. Ma z nimi dobry kontakt. W ramach tych serdecznych relacji zdarza mu się czasem pożyczać im drobne sumy. Na oranżadę, batony, bułki. Tak twierdzą! Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by ktoś mu nie oddał tych pożyczonych złotówek. Wróć- raz się zdarzyło! A ostrzegali go, że ten chłopak nie oddaje, że jest niehonorowy. Postanowił dać mu szansę- dziesięć złotych nie majątek, a może tym razem nie zawiedzie, może przełamie tę paskudną manierę. Nie oddał! Został niesmak.

Kwestia honoru. Dumy. Godności. Oto przedmiot naszej dzisiejszej refleksji. Motyw ten pojawia się we wszystkich dzisiejszych czytaniach. W pierwszym z Księgi Amosa mowa była o „dumie Jakuba”. W drugim Paweł apelował do nas o „życie z godnością” (1Tm). I w końcu w Ewangelii (Łk) Jezus opowiedział przypowieść o zwolnionym z pracy rządcy, który „wstydził się żebrać”.

Duma. Honor. Co je konstytuuje?

Prorok Amos już w ósmym wieku przed Chrystusem napiętnował tych, którzy „kupują ubogiego za parę sandałów”, czyli wykorzystują jego trudną sytuację dla pomnażania własnych zysków. O tym była mowa w pierwszym czytaniu. Tania siła robocza. Niewolnictwo. Pogarda wobec ludzkiego losu. Wobec cierpienia i biedy. Dochód najważniejszy!

W jednym z pobliskich dla nas miast funkcjonuje Fabryka Mebli. Produkuje je zwłaszcza dla IKEI. Zatrudnia też Ukraińców. Płaci im dziesięć złotych na godzinę. Agencja Pracy zabiera z tego cztery złote. Ponadto za łóżko noclegowe w hotelu pracowniczym muszą zapłacić czterysta złotych miesięcznie. Co im zostaje? Jeździmy na Ukrainę, więc wiemy jaka bieda popycha ich do pracy za takie pieniądze. Czy godzi się jednak tak ich traktować?

Człowiek honorowy nie będzie wykorzystywał trudnej sytuacji drugiego dla własnych korzyści!

Seweryn jakiś czas temu pracował w firmie budowlanej podejmującej zlecenia wrocławskich deweloperów. Długo nie wytrzymał. Dlaczego? Mięczak? Nie mógł znieść tego, że praca, którą wykonywał była beznadziejnej jakości. Kazano mu robić wszystko po łebkach, by było szybciej. Był zmuszony brać udział w zbiorowym oszukiwaniu na materiałach- ponoć powszechna praktyka, więc radzono mu, by się tym nie przejmował. „Nie chciałbym mieszkać w domach, które stawiamy, wykańczamy!”- stwierdził gorzko któregoś razu i odszedł szukać innego zajęcia. A co mają powiedzieć ci, którzy biorą kredyty na trzydzieści lat ogromnych rat i krótko po wprowadzeniu się do takiej prowizorki muszą zaczynać od kosztownych remontów? Czy ich pretensje, złość i żal nie obleką się w przekleństwo, które wcześniej czy później znajdzie winowajcę? Znajdzie, mówię Wam, przestrzegam!

Człowiek honoru będzie się starał „być uczciwym nawet w drobnych rzeczach” - dzisiejsza Ewangelia!

Tydzień temu w Karagandzie (Kazachstan) beatyfikowano księdza Władysława Bukowińskiego. Żył w latach 1904- 1974. Jeszcze przed wojną wyjechał na Kresy, by tam duszpasterzować. W 1941 aresztowano go po raz pierwszy i trafił na zesłanie w głąb Związku Radzieckiego. W sumie w łagrach spędził 13 lat. Tak za którymś razem trafił do Kazachstanu. Tam został, potajemnie duszpasterzując. Kazachowie nazywają go swoim apostołem. Wśród świadectw jego świętości wspomnienie pewnej kobiety, która opowiada o wizytach na plebanii. Zapamiętałam, powiada, że na biurku leżały często poukładane i podpisane koperty. Były w nich pieniądze z kościelnych składek. Znaczącą ich część ks. Władysław przeznaczał na pomoc ubogim. Szczodrze. Serdecznie. Tak dysponował gromadzonymi środkami!

Trzymanie „mamony” w ryzach- oto postawa godna człowieka dumy i honoru! Ja mam być jej panem. Sytuacja odwrotna jest tak poniżająca, że moje poczucie godności nie powinno jej w ogóle brać pod uwagę- nawet teoretycznie! „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”- powiada dziś do nas Pan. Jeśli chcecie służyć miłości, pieniądze muszą być środkiem do jej realizacji- innej opcji nie ma!

Proboszczu Wojtku


• Na zdjęciu ks. Władysław Bukowiński

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 659,252 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl