Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Maj 16 2021 19:31:33
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
CONCORDIA
KAZANIE POD TYTUŁEM

CONCORDIA

(9 października 2016 roku)

Mamy we Wrocławiu taką hurtownię liturgiczną, na którą zawsze można liczyć. Jeśli trzeba, podeślą nawet potrzebne sprawunki. Są dobrze zaopatrzeni. Ceny mają bardzo przystępne. Towar stosunkowo dobrej jakości. I ładną nazwę. „Concordia”. Zlepek słów łacińskich, które pozwolę sobie przetłumaczyć jako „harmonię serc”. Uczyńmy ten motyw tematem naszej dzisiejszej refleksji. Jesteśmy w cyklu rozważań dotyczących naszej wiary- że powinniśmy ją pomnażać, zabiegać o to, by była żywa, a dziś chcemy zwrócić uwagę na staranie o wiarę serdeczną. Harmonia serc- w relacjach z Bogiem i braćmi!

Przyszedł kiedyś do mnie jeden z naszych parafian, by załatwić formalności związane z pogrzebem bliskiej mu osoby. Na zakończenie zapytał- ile to kosztuje? Kiedy nieśmiało zauważyłem, że chodzi o ewentualną ofiarę według możliwości i serca, powiedział twardo- proszę mi podać konkretną kwotę, bo przecież wszystko ma swoją cenę! Posługa duszpasterska postrzegana jako płatna usługa, sprzedaż wiązana, handel wymienny. Ja wiem, że niejeden kapłan przysłużył się znacząco do takiego postrzegania spraw, ale nie zmienia to faktu, że jest to obraz zniekształcony, wykoślawiony, żałosny.

Ciekawą sytuację, związaną z poruszoną kwestią, widzieliśmy w pierwszym dzisiejszym czytaniu z Księgi Królewskiej. „Wódz Syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony. Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem! A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi! On zaś odpowiedział: Na życie Pana, przed którego obliczem stoję - nie wezmę!Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił.”. Elizeusz nie wziął od Naamananależnej ofiary. Gdyby kierował się żądzą gromadzenia pieniędzy, nie miałby skrupułów. A może nawet wymógłby na nim dodatkowe korzyści- np. zniżkę na wielbłądy…he he! Odmówił jednak. Nie dał się przekonać. Co nim kierowało? Przecież składanie ofiar tego typu było już wówczas znane. Możemy się domyślać, że Prorok nie chciał, by Aramejczyk, który dopiero co poznawał moc Boga, pomyślał sobie iż łaskę Bożą można kupić. Dla dobra sprawy nie zgodził się więc wziąć niczego. Dla podkreślenia, że wiara to przede wszystkim kwestia serca, serdeczności, a nie koperty czy portfela. Concordia!

Nie mniej refleksyjna jest dzisiejsza Ewangelia. Dziesięciu trędowatych na pograniczu Samarii i Galilei błaga Jezusa o litość. Zostają uzdrowieni, kiedy zgodnie z poleceniem Nauczyciela idą pokazać się kapłanom. Dzieje się im według ich wiary. Musiała więc być wielka. Ale tylko jeden wraca, by podziękować. Tylko jeden doznał poruszenia serca- i to cudzoziemiec! Czyż nie znamienne, zwłaszcza dziś? Pozostali uznali pewnie, że im się to należało, że taka jest przecież rola Uzdrowiciela, więc o co jeszcze miałoby chodzić. Wiara serdeczna i wiara automatyczna, schematyczna, bezduszna.

I tutaj ostrzeżenie dla nas, którzy regularnie praktykujemy naszą wiarę. Ostrzeżenie przed rutyną. Przed oziębłością, swoistym kalectwem emocjonalnym. Przed brakiem serca!

Nabożeństwo różańcowe w Czerńczycach. W intencji dzieci. Zbieram je na środku kościoła. Garstka. Widzę znużenie na ich buźkach. Niekorzystny wpływ pogody. Zmęczenie szkołą. Sugeruję jednak, byśmy spróbowali przezwyciężyć te nasze słabości- bo co komu po modlitwie odruchowej, wymuszonej, kiedy tylko czeka się jej końca? Zmobilizowaliśmy się. Obudziliśmy uwagę i serca. Pomodliliśmy się gorąco, żywo. W oczach wszystkich zagościła radość i poczucie sensu. To było dobre, pomyśleliśmy. Tak też poczuliśmy!

Proboszczu Wojtku

*Grafika „Caritas Grudziądz”.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 659,226 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl