Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Maj 16 2021 18:40:10
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
APOSTOŁ SYMPATYCZNY
KAZANIE POD TYTUŁEM

APOSTOŁ SYMPATYCZNY

(16 października 2016 roku)

„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”. Pesymizm Jezusa? Realizm z pewnością! Smutna wizja. Tak bardzo chcielibyśmy ustrzec naszą wiarę przed rozpadem. Tak gorąco chcielibyśmy zaszczepić nadzieję młodemu pokoleniu. Jak to zrobić, jak?

Może trzeba nam na nowo docenić rolę modlitwy? Wiara jest łaską. Sami mamy ją pomnażać (patrz kazanie sprzed tygodnia!), ale jej zaczyn otrzymujemy od Boga, więc zasadnym jest błaganie go o ten „dobry początek”. Modlitwa pokorna. On zna ludzkie serca, niech więc szuka ścieżek do tych, do których my nie potrafimy trafić. Modlitwa serdeczna. Bez frustracji i rozdrażnienia- ach, ta współczesna młodzież! Modlitwa ufna. We fragmencie Księgi Wyjścia wzorem nam dziś Mojżesz, wspierający współbraci walczących z Amalekitami, a w Ewangelii wdowa, która nie dała za wygraną dopóki nie zmiękczyła bezdusznego sędziego.

Może trzeba nam też większą wagę przywiązać do jakości i rodzaju naszego autorytetu. Ten urzędowy, kulturowy, tradycyjny, od dawna bowiem przestał wystarczać. Niezmiennie jednak młodzi liczą się z tymi, którzy w ich oczach są „kimś”. Kimś ważnym, godnym zaufania, przekonującym. „Wiesz, od kogo się nauczyłeś”, pisał Paweł do Tymoteusza. Chcą wiedzieć, od kogo się uczą. Kto przekazuje im takie, czy inne idee. Co konstytuuje dziś owego „kogoś”? Co składa się na bycie tym „kimś”? Święty Ambroży porwał ku Chrystusowi Augustyna z Hippony swoją błyskotliwością i elokwencją. Święty Paweł we fragmencie listu, który słyszeliśmy, też wzywał do „pouczania, przekonywania”, czyli kładł akcent na sferę intelektu. Ale czasy się zmieniły. Także pod tym względem. Można nad tym ubolewać, ale jest jak jest. Dziś być może moc przyciągania kryje się gdzie indziej. Jarosław Świątek, ekspert w dziedzinie relacji i komunikacji, napisał artykuł pt. „Epoka emocji”. Wskazuje w nim na to, że obecnie powoli przemija doba rozumu (umysł jest przeładowany i przeforsowany), a coraz większą wagę ludzie zaczynają przywiązywać do uczuć. Czasem odruchowo, bezwiednie. I że chcąc do nich trafiać, musimy to uwzględniać. Tak więc współczesny apostoł musi być przed wszystkim sympatyczny. Musi dać się lubić. Dopóki nie otrzyma symbolicznego „like”, niewiele może zdziałać.

Co to znaczy być apostołem sympatycznym?

Kwestia kultury. Szacunku wobec drugiego człowieka. Także w odniesieniu do tych, którzy inaczej myślą i postępują. Trzeba być człowiekiem z klasą. Dogłębnie, a nie tylko w marketingowej pozie. Powtórzę raz kolejny, że moim zdaniem wielką rolę odgrywa również humor. Dowcip, ale i wewnętrzna swoboda. By uczyć młodych doceniania tych wartości, mam zwyczaj wpisywania uczniom pochwał za inteligentne i kulturalne poczucie humoru. O, trzeba wam wiedzieć, że młodzi bywają w tym względzie mistrzami! Genialnymi obserwatorami, którzy błyskawicznie potrafią spuentować daną śmiesznostkę!

Zabiegając o bycie sympatycznym, nie możemy jednak stać się niewolnikami przypodobania. Chcę być lubiany, ale to nie znaczy, że godzę się na populizm, na popularność za wszelką cenę. Apostoł powinien być sympatyczny, ale i wolny- amen!

Proboszczu Wojtku

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 659,179 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl