Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Lipiec 28 2021 18:32:22
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
KSZTAŁT SŁOWA
KAZANIE POD TYTUŁEM

KSZTAŁT SŁOWA

(3 marca 2019 roku)

Zajęcia w siódmej „B”. Takie spontaniczne, bo wywiązała się dyskusja, której nie można było zlekceważyć. „Cypis” stawia zarzut –„Szkoła uczy nas rzeczy niepotrzebnych, zamiast przygotowywać nas do życia!”. Myśl, która ciągle wraca – czy w czasach naszej edukacji nie mniemaliśmy podobnie? I trudno się z tym nie zgodzić, przynajmniej w jakimś tam stopniu. Jak bowiem zrozumieć na przykład wycofanie z programu zajęć praktyczno – technicznych? Tych wszystkich imadeł, młotków, szydełek. Zasadniczą rolą szkoły jest jednak nauka myślenia – logicznego i konsekwentnego. I wyrażania tych myśli, ubierania ich w słowa. Czy, i na ile ją spełnia, to już inna sprawa! Szkoła winna też wzbudzać ciekawość, zachęcać do osobistych poszukiwań i indywidulanego rozwoju. W dzisiejszej Ewangelii mowa jest o „nauczycielu i uczniu w pełni wykształconym”. Chwytamy się tych motywów. Podumajmy chwilę nad tym, dlaczego formacja intelektualna w tym wymiarze jest taka ważna.

W pierwszym czytaniu Syracydes przekonuje nas, że „sprawdzianem człowieka jest jego wypowiedź”, że „mowa świadczy o zamyśle naszego serca”. Jak nas słyszą (czytają), tak nas piszą! Chodzi więc o nasze dobro, byśmy nie rujnowali swojego wizerunku. Byśmy dbali o swój pozytywny obraz. Iluż z nas przynosi sobie wstyd formą i treścią wypowiedzi i komentarzy zamieszczanych w Internecie, na przykład na Facebooku. Ileż tam żenady pod tym względem. Zatroszczmy się o siebie, o kształt naszego słowa, które jest przecież naszym świadkiem!

Paweł natomiast we fragmencie Listu do Koryntian zwraca naszą uwagę na to, by „słowa napisane były sprawdzane”. Będąc specami w tej dziedzinie nie będziemy się dawali tak łatwo nabierać. Dziś manipulacje słowem przechodzą wszelkie dotychczasowe praktyki i wyobrażenia. A od przyjmowanych słów zależy przecież nasze postrzeganie świata, zależą nasze decyzje i losy. Człowiek oswojony ze słowem z większym prawdopodobieństwem wyczuje, kiedy będzie miał do czynienia z pustym lub oszukańczym. Ale przecież nie każdy jest w stanie osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie, powie ktoś. Oczywiście, ale każdy jest w stanie sięgnąć na przykład po ciekawą książkę i poobcować z nią odrobinę. Potrzebujemy konkretnej zachęty? Dziewczyna od nas, z Ząbkowic, a to już przecież coś ważnego, swojskiego, wydała ostatnio kolejną książkę. Sylwia Winnik. „Tylko przeżyć”. Historie rodzin żołnierzy, którzy wyjeżdżają na misje wojskowe. Historie nadziei, lęków, stresów, traum. Frapujące? Zapewniam! A Sylwię przy okazji pozdrawiamy!!!

Dbałość o myśl i słowo powinna też pomagać nam w okazywaniu skruchy. Trzeźwe myślenie ułatwia bowiem „widzenie belki we własnym oku”, o którym mówił dziś Jezus. Intelekt żywy nie pominie takiego faktu. Nie da się zwieść wygodnictwu. Nie pozwoli przerzucić win na innych (jakież to znamienne na przykład przy ocenianiu przestępstw pedofilii!). I wtedy też łatwiej znajdzie się słowo właściwe, by uznać, wyznać i błagać o przebaczenie.

Amen!

Proboszczu Wojtku

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 681,632 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl