Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Lipiec 28 2021 16:30:07
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
BYNAJMNIEJ
KAZANIE POD TYTUŁEM

BYNAJMNIEJ

(24 marca 2014 roku)

Dwaj fizjoterapeuci zjechali do Sobótki na Półmaraton Ślężański. Impreza ta otwiera cały cykl tego typu biegów, które będą trwały w naszym kraju aż do późnej jesieni. Rozmowa przed startem. O pracy. O pacjentach. O dzieciach pośród nich. O tych na przykład, którym przydarzyło się SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni):

- „Zobacz, jakie okrucieństwo losu, dzieci te mają świadomość tracenia możliwości ruchowych, przeczuwają też, że w niedalekiej przyszłości umrą, a na dodatek, jakby tego było jeszcze mało, towarzyszy im wciąż narastający i niewyobrażalny wprost ból…ZA CO TE NIEWINNE ISTOTY MUSZĄ TAK CIERPIEĆ?”

Pytanie zrodzone z mniemania, że cierpienie jest karą. Oczywiście za grzech. Cały Stary Testament żył takim przekonaniem. Czy wygasło? W dzisiejszej Ewangelii widzimy ludzi, którzy „donoszą Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar”. Odpowiedź Chrystusa sugeruje, że w ich informacji zawarte było pytanie o przyczynę. O związek pomiędzy ich śmiercią, a ewentualnym złem, którego mogli się dopuścić. Nauczyciel wspomina też o innej tragedii, o osiemnastu mieszkańcach Jerozolimy, na których zawaliła się wieża w Siloe. I w odniesieniu do nich podejmuje wspomnianą kwestię zależności pomiędzy ich domniemanym grzechem, a domniemaną karą. Strasznie dużo tu tego mniemania, swoją drogą!

W nurt tego myślenia judaistycznego wpisuje się też, o dziwo, Paweł Apostoł. Przemieniony wprawdzie przez Zbawiciela, ale przecież wychowany w takiej a nie innej tradycji, pośród takich a nie innych wierzeń. W drugim czytaniu słyszeliśmy fragment jego Pierwszego Listu do Koryntian. Wspominał w nim o Hebrajczykach, którzy wędrowali z niewoli egipskiej ku obiecanej wolności i obfitości. A pośród nich o tych, którzy „pragnęli zła, szemrali, więc zostali WYTRACENI przez dokonującego zagłady”.

Na te wszystkie stanowiska Jezus ma jedną, zdecydowaną odpowiedź – BYNAJMNIEJ! Czyli zdecydowanie NIE. To nie tak! Chrystus nie próbuje wyjaśniać dlaczego (wyczuwa się nawet, jakby sugerował cicho, że cóż, że po prostu, zdarzyło się…), ale podkreśla, że to nie ma związku z grzesznością. Nie musi mieć. „Czy sądzicie, że oni byli większymi grzesznikami, albo byli bardziej winni, niż inni, że ich to spotkało? Bynajmniej, powiadam wam!”.

Jak więc odnieść się do tego problemu? Co z nim zrobić? – bo przecież nurtuje nas bez ustanku. Dzisiejsza Liturgia Słowa podpowiada dwie możliwości.

STARAJ SIĘ BYĆ GOTOWYM! Jezus mówi, że „jeśli się nie nawrócimy, podobnie zginiemy”. I wcale nie chce przez to powiedzieć, że jak się nawrócimy, to nie zginiemy. To byłaby zbyt nieskomplikowana zasada wynikania. Być może właśnie dlatego, z pewnej wygody myślenia, Izraelici przyjęli ją kiedyś na długie wieki jako prawdę objawioną? Chodzi o to, by nie umrzeć „podobnie”. Co to może znaczyć? Przypuszczamy, że chodzi właśnie o tę wspomnianą gotowość. O nawrócenie się od spraw błahych, nieważnych, bzdurnych, ku tym najważniejszym. Ku dobru i miłości. Ku temu, by w tym względzie przynosić jak najlepsze owoce. Tą wzmianką przecież, o owocach właśnie, kończy się omawiany kawałek Ewangelii. Trzeba nam nieustannie koncentrować się na istocie sensu życia, bo nigdy nie wiadomo, czy jakiś bezwzględny Piłat lub wieża nie przerwą nagle naszego rdzenia i naszej historii…By móc stanąć przed Panem z naręczami dobrych uczynków i uśmiechnąć się doń ze spokojem! Bo tamci, prawdo – PODOBNIE, mogli być na to niegotowi.

I druga sprawa. NIE WCHODŹ Z BUTAMI W TAJEMNICĘ BÓLU!„Zdejmij sandały, bo ziemia, po której stąpasz” cierpi! Przekładamy to wezwanie z dzisiejszego pierwszego czytania, skierowane do Mojżesza, na nasz temat. Odbieramy je jako apel o pokorę i ciszę w obliczu nieszczęść. Nie wymądrzaj się, nie prorokuj, nie wyrokuj, bo możesz tym zwielokrotnić czyjś ból, a tego przecież nie chcesz! Pokora i szacunek!

Tyle. Tylko tyle. I aż tyle. Możemy zrobić. Chcemy. Amen!

Proboszczu Wojtku


• Zdjęcie – Piotrek Wydra

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 681,584 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl