Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Lipiec 28 2021 17:07:01
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
BRAT ŁATA
DZIAŁANIA

BRAT ŁATA

(Podsumowanko gospodarcze, 12.02.2020)

Nasze kościoły i wspólnoty mają już wprawdzie swych patronów (Wniebowziętą i Jadwigę), ale myślę, że czuwa nad nami ktoś jeszcze, jakiś druh drugoplanowy. Anioł rezerwowy. Mniej oficjalny. Doraźny. Od spraw materialnych. Jakiś Brat Łata (być może spokrewniony duchowo z proboszczem o tym nazwisku, który niegdyś w sąsiednich Wigańcicach rezydował). On wie, jakie są nasze możliwości i środki (dwie społeczności trzystuosobowe muszą utrzymać swoje zabytkowe świątynie, no i plebana o niemałym apetycie) i na ich miarę pomaga nam funkcjonować. Nie jesteśmy w stanie poszaleć przy posiadanych zasobach, ale jakoś dajemy radę. Chlubimy się tym, bo to sztuka. Kto bowiem ubogiemu zabroni tworzyć z tego, co ma? Cośmy w związku z tym zdziałali w minionym roku i na początku nowego?

Wejście bramne na teren przykościelny w Czerńczycach zostało zabezpieczone przed rozpadem i przywrócone do prezencji godnej. Naprawiliśmy też bramę wjazdową na cmentarz, bo czas ją mocno podgryzł. Józek, Leszek, Adam, Heniu, Edek, Łukasz, Daniel , Mateusz i inni. To ich sprawka. Wzięliśmy się też w końcu za drzwi od zakrystii. Przed laty włamywacze jacyś oszołomni zniszczyli je łomem – żeby jeszcze coś sensownego ukradli, tumany! Ich łupem padły wino mszalne i krągły aniołek. Pożal się, Boże! Nasz sztukmistrz z „Czeczenii”, Wacenty, zrekonstruował je artystycznie. Wiesiu, „złota rączka” z Krzelkowa, naprawił zamek dawny i klucz doń wymodelował. Jest, zrobione, działa!
Ponieważ czas obecny jawi się jako Epoka Huraganowa, stosunkowo często obiekty nasze są nadszarpywane przez wiatry. W efekcie musieliśmy na kościele w Czerńczycach wymienić wszystkie rynny. Dzieła tego zmyślnego dokonał „Kapelusznik” z Ziębic, któremu ufamy. Któremu temat ten dobrze jest znany, a solidność ma Ci on za siostrę.
Tomek z Żoną sami zaproponowali remont chodnika przy kościele w Krzelkowie. On spec w tym zawodzie. Na sławetnym zakręcie, dedykowanym pani Marii, która na wystających płytach równowagę kiedyś straciła boleśnie. Z pomocą Silnej Grupy Pod Wezwaniem (Janek, Zeniu, Andrzej, Zyga, Zbyszek, Wiesiu…) podcięli korzenie świerków, które ten ambaras sprawiły, utwardzili podłoże i płyty z nowa (niektóre nowe) zgrabnie ułożyli. Zdążyli przed odpustem, więc procesja śmiało mogła przedefilować po gładkiej nawierzchni, bez patrzenia pod nogę.
Ciarki przeszły proboszcza, gdy mu na podwórko wtargnęła „Ciara” (wichura o drugim imieniu Sabina, ale się tu na nie nie powoła, bo takie też nosi jego sąsiadka zza muru, więc woli nie szarżować…he he!). Drzewa zaczęły się giąć, jak brzozowe witki. Jedno pękło z trzaskiem i padło koło rododendronów. Dachówki z kościelnego dachu fruwały, jak walentynkowe serca, których ostatnio całe mnóstwo wokół. Trzeba było dnia następnego, gdy wiatr nieco zelżał, wzywać pomocy Krzysia z Rysiowic (Opolszczyzna), dekarza naszego znajomego, który już nie raz w biedzie nas ratował. Zareagował serdecznie. Dwa dni później stanął w gotowości i na szczycie dachu. On, szef, pasami się przypiął i najtrudniejszą rolę wziął na siebie, by bezpieczeństwa pracowników nie ryzykować. Dachówki, wkręty trzy i pół, czarne, pianka niskoprężna, kilka godzin zmagań z wiatrem zimnym, zaciętym i dach pocerowany. Brat Łata czuwał!

W tej naszej sytuacji materialnej, lokalnej, wygodę mamy taką, że nie musimy się specjalnie wysilać, by pomysłów szukać na twórcze działania – życie samo nam ich dostarcza! W prostocie naszej i pokorze wdzięczność czujem wielką, że wciąż umiemy stawiać im czoła. Wobec Najwyższego, Matki Jego, Jadzi naszej Śląskiej, Braciszka Łaty i Człowieka Tutejszego, czującego, czyniącego!

Proboszczu Wasz, Wojtku

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 681,599 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl