Strona Główna Kontakt Szukaj Dodaj Zdjęcie Ostatnio Dodane Lipiec 28 2021 18:16:23
Menu

Strona Główna
Forum
Szukaj
Dodaj Zdjęcie
Ostatnio Dodane

Krzelków

Parafia
Przedszkole
Sołectwo
Straż
ZOO

Facebook
CZŁEK I SŁOWO
KAZANIE POD TYTUŁEM

CZŁEK I SŁOWO

(Boże Narodzenie 2018’)

W nasze radosne świętowanie narodzin Zbawiciela wkrada się niewesołe pytanie – dlaczego „swoi Go nie przyjęli”? Niepokojące tym bardziej, że my przecież też uważamy się za swoich. Za „Samych swoich”, można by powiedzieć, wszak większość z nas zza Buga…

Tak czekali, tak wyglądali, tak pragnęli i tęsknili, a potem Go nie poznali – szok! Co przyczyną, jaka ona?

Może to kwestia uważności, wagi?

Przyszedł jako Słowo, a tu słów tak wiele – jakże łatwo Go przegapić! Dziś tym bardziej, kiedy to liczba słów wrosła znacząco. Ponadto wiele z nich tak mocno straciło na wartości i znaczeniu. Obecnie więc jeszcze trudniej - dostrzec, docenić i pokochać Słowo! Dziś jeszcze trudniej przyjąć i skorzystać. Ze zbawienia!

Pozwólcie, że raz jeszcze nawiążę do książki, o której już wspominałem. „Burka w Nepalu nazywa się sari”, Edyty Stępczak. Ważna pozycja. Najpierw przez wzgląd na treść. Ale także ze względu na formę. Intelekt przy czytaniu odczuwa rozkosz, bo słowa, które chłonie są jasne, precyzyjne, znaczące. Użyte świadomie, uczciwie. Oczywiście to kwestia talentu Autorki, ale też jej odpowiedzialności za słowo. Otóż to, poczucie odpowiedzialności każe ważyć słowa. Ta waga właśnie może nam pomóc dostrzec ciężar Słowa, które jest Bogiem!

Przyszedł jako człowiek. „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (List do Hebrajczyków). „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami” (Ewangelia Jana). A tu ludzi tak wielu. Tłumy tak niezliczone. Na Facebooku i Twitterze tysiące znajomych. Jak rozpoznać i nie przegapić tego Jedynego, Najważniejszego? Czytaj dalej...

ZADANI SOBIE
KAZANIE POD TYTUŁEM

ZADANI SOBIE

(23 grudnia 2018 roku)

Poruszający reportaż Edyty Stępczak o losie nepalskich kobiet. „Burka w Nepalu nazywa się sari”. Trudno się nim nie przejąć. Kobiety postrzegane jako źródło nieczystości i zła. Jako towar, jako tania siła robocza. Wszystkiemu „winna” ich płeć. „Wychowane w takiej kulturze pozbawione są poczucia własnej wartości”.

Wiele rzeczy nas kształtuje. Począwszy od okresu prenatalnego, a właściwie wcześniej jeszcze i dużo dalej. „Oto skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim”. Serdeczność i czułość Marii i Elżbiety budują przyszły potencjał Jana Chrzciciela. Geny, historia, rodzina, środowisko, to wszystko na nas wpływa. To wszystko nas kształtuje, układa w mozaikę. Czy musi nas determinować? Stawiamy sobie dzisiaj to pytanie. Chcemy się z nim zmierzyć. Chcemy zadać kłam takiemu przesądzaniu spraw.

W okresie przedświątecznym jeżdżę teraz po okolicznych wioskach i spowiadam. Wiecie, jaki jest najczęstszy i ciągle powracający problem? Lenistwo duchowe! Nie chce się nam nic ze sobą robić. „Takim mnie, Panie Boże, stworzyłeś i takiego mnie masz!”. Sześciopak, Polsat, Ferdek! O, wielka jest moc niechciejstwa!

Co nas może zmobilizować do ruszenia du…szy?

Może obawa przed skutkami. Osobowość, która nie przerabia samej siebie, karłowacieje, wypacza się, staje się niebezpieczna. Betlejem Efrata, z dzisiejszego pierwszego czytania (Księga Micheasza), miało na przykład kompleks małości, który je nękał i uwierał. Takie kompleksy trzeba leczyć, bo mogą zagrażać – nosicielowi i tym wokół! Przywołajmy choćby genialną bajkę „Zwierzogród”, ilustrującą niebezpieczeństwa płynące z kompleksów małych, niedocenianych owieczek…Jest się czego bać! Czytaj dalej...


ŻEBY NIE BYŁO
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

ŻEBY NIE BYŁO

(Podsumowanie roku duszpasterskiego 2017/ 2018)

„Andrzej, Andrzej, co to za imię w ogóle?”. Kabaretowy dialog Pani Marii z naszym kierowcą. Siedzimy przy ognisku i pękamy ze śmiechu. Dwudniowy wyjazd z naszym Fenomenalnym Chórem Parafialnym. Do Radkowa. Na dobry początek wakacji (końcówka czerwca). Najpierw nawiedziliśmy „Minieuroland” w Kłodzku. Co za miejsce! Makiety znanych budowli wykonane z taką precyzją, że szok- mistrzowskie detale! Jakże odbiegające jakością od tych, które widzieliśmy w innych parkach miniatur. I arboretum, ogród botaniczny, który właściwie jeszcze piękniejszy i ważniejszy, niż wspomniane modele. Panie zachwycone- kwiaty, skalniaki, alejki, dzbany, krzewy, drzewa! „Nigdy dotąd nie widziałam czegoś tak pięknego!”, powie potem moja Mama. Pani Maria w jednym z zakątków tego uroczego miejsca zagadnie ogrodnika, pielącego na kolanach, o właściciela tego obiektu- czy to Polak? Zapytany potwierdzi, że owszem i doda, że to właśnie on! Wzruszony naszym zafascynowaniem zabierze nas potem do modelarni, by poopowiadać co nieco o historii owego „Minieurolandu. To jego pomysł. Funkcjonuje od trzech lat. Jest efektem fantazji, odwagi, starań. Pasja i solidność, to jego zdaniem warunki powodzenia. Jakże miło było poznać tego człowieka. Mocno podbudował naszego ducha- a więc i w naszej rzeczywistości rzetelność jest możliwa!
Potem kamping nad Radkowskim Zalewem i wspomniana biesiada przy ognisku. Długo w noc. Drewno zbierane w lesie.Kiełbaski, ciasta, sałatki, wódeczka, akordeon, śpiew i wzajemna serdeczność. Błoga chwila wytchnienia od naszych trosk i trudów. Jak dobrze! Przez minione lata (Chór istnieje już osiem lat!) nauczyliśmy się uwzględniać wzajemnie swoje możliwości, potrzeby i przywary. Nauczyliśmy się życzliwie z siebie żartować. Uzupełniać się w formie i treści. Dlatego nam teraz razem tak dobrze! Nasz kierowca, który raz pierwszy był z nami, wpisał się radośnie w ten klimat. „Następnym razem też jadę z wami- żeby nie było!”, podsumował.
Nazajutrz Kudowa, ogród japoński w Jarkowie i Duszniki. Spacery, żarty, pogapienia. I w końcu obiad, na który niekrótko trzeba nam było czekać. Najwięcej cierpliwości wykazały panie Helenki, które na oczekiwaniu spędziły dwie godziny, a na dodatek zamówione przez nie schabowe okazały się plackami ziemniaczanymi…he he!
„Kiedy następny wyjazd?”, takim zapytaniem pożegnaliśmy się w Krzelkowie. Czytaj dalej...

SZANSA
KAZANIE POD TYTUŁEM

SZANSA

(niedziela, 29 kwietnia 2018 roku)

Książę Myszkin, w imieniu Fiodora Dostojewskiego, twierdził w „Idiocie”, że piękno ocali świat. SylvainTesson uważa inaczej. Pisze w „Syberyjskich lasach”: „Piękno nie ocali tego świata, tyle tylko, że będzie wspaniałym tłem dla rzezi”. Średnie perspektywy. Niestety mają poważne podwaliny. Skoro Kusturica robi już filmy tak smutne, że nawet MonicaBellucci nie jest wstanie rozświetlić ich swą urodą („Na mlecznej drodze”), to znak, że widoki są marne. Spróbujmy jednak, w ramach choćby małej pociechy, obudzić w sobie pobożne życzenie, nie całkiem naiwne, na jakąś nadzieję. Na szansę jakąś. Zaryzykujmy marzenie, że może nie będzie tak źle. Co mogłoby uratować ten glob, człeka tego i glebę tę? Ośmielę się postawić tezę, że może próba wzajemnego zrozumienia siebie. Realna? Potrzebna? Konieczna, bezwzględnie! Jakieś promyczki, przesłanki?

Książka Moniki Jaruzelskiej „Rodzina”. Próba otwartego spojrzenia na rzeczywistość. Staranie o zrozumienie różnych punktów widzenia i postaw. Długie, dogłębne i uczciwe rozmowy z ojcem, generałem, dla wielu krwawym dyktatorem. Nawiązanie kontaktu w córką zabitego górnika z kopalni „Wujek”. Odwiedziny u niej. Rozmowa. Wielka odwaga! Nieprzeciętna inicjatywa, kultura, szacunek, pokora. Dobrze się czyta. I chłonie się tę otwartość, jak tlen, jak ciepło, jak światło.

Promyków tych jednak wokół niewiele. Dominuje buta, pogarda, chamstwo. Nierzadko w Imię Boga! Zrozumienie, niełatwa rzecz. Jej warunek, otwartość, trudna też. Zobaczmy na uczniów Jezusa z dzisiejszego pierwszego czytania. Wspólnota jerozolimska. Zamknięta. Szaweł próbuje się doń przedostać. Zapewnia, że się zmienił. Przekonuje, że za jego słowami stoją czyny. Próbuje udowadniać. Nic z tego. Zwycięża opinia krwiopijcy, kropka, a właściwie szlaban. Trudno się dziwić. Wiemy jak było, jak bywa. Mechanizm obronny. Czytaj dalej...KOLEJNY (K)ROK
PODEJMOWANE DZIAŁANIA

KOLEJNY (K)ROK

(Przełom duszpasterski 2016/ 2017)

Papież Franciszek ostrzega, że świat zmierza ku zagładzie. I nie chodzi tutaj o jakieś wizje katastroficzne, ale o przewidywanie skutków ludzkiej głupoty. Bezmyślna eksploatacja przyrody. Szaleńcy u sterów państw. Fanatyzm. Terroryzm. Odwet. I to nie tylko gdzieś tam, ale i czasem zupełnie blisko. Cóż my jednak możemy?- zapyta ktoś. Może niewiele, ale ważne, by słusznie, jak twierdził święty brat Albert. O, to też nie jest proste- czyż rozmaite ideologie i demagogie nie odwołują się do swych racji „jedynie słusznych”?! No tak, ale po to Bóg nam dał rozum i serce, byśmy szukali wytrwale tego, co naprawdę potrzebne i dobre. W naszych środowiskach. W naszych małych ojczyznach. Na przykład w parafiach, grupach, zespołach. Tak nam dopomóż, Panie Wszechmogący! Czytaj dalej...


OWIECZKI I PASTERZE
KAZANIE POD TYTUŁEM

OWIECZKI I PASTERZE

(7 maja 2017 roku)

Każdego roku w czwartą niedzielę wielkanocną przypominamy sobie, że z jednej strony jesteśmy Bożymi Owieczkami, które mają prawo do opieki ze strony Najwyższego Pasterza i Jego pomocników, a z drugiej, że i my jesteśmy zobligowani do troski pasterskiej o innych. Budzimy tę świadomość także po to, by doskonalić się w tych postawach. W dzisiejszych czytaniach poszukajmy zatem wskazań, które mogą nam pomóc w rozwoju.

W usłyszanym fragmencie Dziejów Apostolskich widzieliśmy Piotra przemawiającego do zebranych ludzi. Tydzień temu w odniesieniu do tej samej sytuacji akcentowaliśmy motyw „donośności” jego głosu, upatrując w tej śmiałości i mocy skutków jego przemiany. Dziś zwróćmy uwagę na to, że Judejczycy i mieszkańcy Jerozolimy, „gdy usłyszeli to (co mówił), przejęli się do głębi serca”. Przejmowanie się. Dogłębne. Ale nie zbytnie, bo takowego Jezus nie popiera. Pozytywna emocjonalność Bożych Owieczek. Przekonanych o opiece Pana, a więc silnych i spokojnych zarazem. Coś pomiędzy nieczułością, a nadwrażliwością. Wczoraj miał miejsce w naszej Parafii egzamin dzieci przed Pierwszą Komunią. Szumna nazwa, bo to taka raczej serdeczna pogawędka. A jednak dzieci były bardzo zdenerwowane. Niektóre aż po łzy. Pomyślałem wówczas, że może niepotrzebnie je stresuję, że może nie trzeba było robić tych „zaliczeń”. Ale potem przyszła refleksja- czy powinniśmy usuwać z ich ścieżek wszelkie trudy? Czy nie powinniśmy (oczywiście z wyczuciem z naszej strony) oswajać ich ze stresem, uczyć radzenia sobie z paniką? Bo nadwrażliwość bywa równie niepożądana, jak nieczułość. Może być przyczyną podobnych zachowań, albo raczej zaniechań. Serce toporne bowiem może unikać trudów miłości (niełatwych życiowych wyzwań) z niedostrzegania potrzeby (lub z wygody), a serce rozedrgane z lęku. Przyczyny różne, ale skutek ten sam! Czytaj dalej...


STOLICA MĄDROŚCI
KAZANIE POD TYTUŁEM

STOLICA MĄDROŚCI

(3 maja 2017 roku)

Druga klasa Gimnazjum wybrała się ze swoją wychowawczynią do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Na przedstawienie pt. „Liżę Twoje Serce”. Tak się składa, że też je widziałem. Rozmawiam więc potem o nim z uczniami:

- I jak Wam się podobało?

- Nie podobało się- NIKOMU!

- Nic Was nie zaciekawiło w tej opowieści?

- A o czym ona właściwie była?

- No jak to…O naszej historii, o powojennym Wrocławiu, o miłości (cygański romans; fantastyczny śpiew Justyny Szafran, wykonującej pieśń Papuszy „Nie przyszłam do was po wasze pieniążki”), o zdradzie, nienawiści, o uprzedzeniach, rasizmie…

- A co nas to wszystko obchodzi?

W Noc Paschalną mówiliśmy o znaczeniu historii (zwłaszcza biblijnej)- że określa naszą tożsamość. Dziś spróbujmy zwrócić naszą uwagę na kolejny jej wymiar- może być nauczycielką życiowej mądrości! Z rozrzewnieniem wspominam tutaj mojego wykładowcę z czasów seminaryjnych, ks. Józefa Swastka. Jego podejście do historii i sposób jej nauczania. Bez automatycznego przyswajania sobie dat, ale za to z analizą wydarzeń i z wyciąganiem wniosków. Dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się dane sprawy? Co do tego doprowadziło? Co z tego wyniknęło? Jakie tory mentalne, i jakie wybory (lub ich brak), wpłynęły na kształt danej rzeczywistości? Rozkoszą intelektualną było snucie takich przypuszczeń, odnoszenie ich do naszej codzienności. Czytaj dalej...

SZUKANIE
KAZANIE POD TYTUŁEM

SZUKANIE

(Niedziela Wielkanocna, 16 kwietnia 2017 roku)

Pękł nam zabytkowy dzwon w kościele w Czerńczycach. Bił ponad czterysta lat, więc miał prawo! Po wielu konsultacjach i naradach podjęliśmy decyzję o kupnie urządzenia elektronicznego, które go go zastąpi. Namiastka, ale dźwięk czysty, donośny, no i drgania nie będą już pogłębiać pęknięć na ścianach. Przemek i Leszek zamontowali tę nowość na wieży. Śpieszyli się, by zdążyć przed procesją rezurekcyjną, bo jakżeż by ona miała się odbyć bez niego. Nikola, córka Przemka, przysłała mi potem zdjęcia z tej operacji montażowej. Są też między nimi fotki przedstawiające widok z góry. Nie sądziłem iż jest on tak uroczy. Pola, krzewy, drzewa, zabudowania, wzniesienia. Piękna ta nasza okolica! W dole tak się tego nie czuje, tutaj jest inna perspektywa. Tutaj czasem jakieś ruiny przesłaniają resztę.

„Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze!” (Kol).

Szukam, szukania mi trzeba! By widzieć lepiej i dalej. By dostrzegać i cieszyć się. Niech dzisiejsze czytania doprecyzują nam cel tych poszukiwań. Niech pokażą, co jest ową „górą”, z której lepiej widać!

Święty Piotr mówił dziś do nas o ludziach miłych Bogu- niezależnie od ich narodowości! Trzeba nam szukać kontaktu z nimi. Nie po to, by się wzajemnie adorować, jak to się czasem mówi o różnych wspólnotach i relacjach, ale po to, by umacniać się w wierze, by znajdować zrozumienie i wsparcie, by odczuwać bliskość i podobieństwo! Korespondencja, spotkania, rozmowy, pomilczenia. To istotne razem. Ta obecność, bez której tak ciężko, tak źle. Pielęgnuj ją, czerp z niej, bo to sakrament miłości! Czytaj dalej...


TOŻSAMOŚĆ
KAZANIE POD TYTUŁEM

TOŻSAMOŚĆ

(Noc Paschalna, 15/16 kwietnia 2017 roku)

Angelika Kuźniak w swojej książce o Zofii Stryjeńskiej, malarce, dekoratorce, scenografie, pt. „Diabli nadali” wspomina o takim oto epizodzie z jej życia: Otóż „Zocha” otrzymała zaproszenie na Międzynarodową Wystawę Sztuk Dekoracyjnych, która miała się odbyć w roku 1925 w Paryżu. Wyjazd ten jednak wiązał się z kilkumiesięcznym pobytem we Francji, ponieważ część prac miała powstać tam na miejscu. Miała w nich przedstawić motywy z naszej przeszłości. Jechać, nie jechać. Biła się z myślami. Nie wyobrażała sobie tak długiego rozstania z dziećmi, a z drugiej strony miała szansę zaistnieć na arenie światowej, zyskać sławę i pieniądze. Wahała się bardzo długo. Raz jedne argumenty brały górę, kiedy indziej drugie. W pewnym momencie podarła nawet kupione już bilety. Zwyciężyła jednak decyzja o wyjeździe, oparta na przekonaniu, że gdyby nie pojechała, świat mógłby nie poznać naszej przepięknej historii słowiańskiej.

Oto motyw przewodni naszej dzisiejszej refleksji- historia jest ważna! Między innymi dlatego, że określa naszą tożsamość! Pokazuje skąd przyszliśmy, jacy jesteśmy i sugeruje dokąd zmierzamy. Dzisiejsza Liturgia Słowa, tak bardzo rozbudowana (zestaw dziewięciu czytań, z których my wybraliśmy pięć), przypomina nam najważniejsze wydarzenia z historii biblijnej, z historii naszego zbawienia. Zatrzymamy się przy nich na moment, by poszukać w nich prawdy o Bogu i o nas samych.

Najpierw opis stworzenia zawarty w Księdze Rodzaju. Oczywiście rozumiany jako symboliczna przypowieść, wyrażająca jednak istotne przekonanie, iż u początku wszelkiego istnienia znajduje się Bóg- Autor. Interpretację literalną zostawmy dzieciom- zwłaszcza, że większość z nich kolorowo teraz śni, być może o Ogrodzie Eden…he he! Wierzymy, że Bóg jest Stwórcą, Ostateczną Przyczyną wszystkiego, a kwestię szczegółów powierzamy naukowcom, bo to ich kompetencja! Dla wielu jednak takie ujęcie spraw wydaje się być dziecinadą i zabobonem. W ostatnim czasie furorę robi „Nowa Księga Stworzenia” autorstwa Daniela Denneta, błyskotliwego filozofa umysłu z uniwersytetu pod Bostonem, entuzjastycznego ateisty. Czytamy w niej: „Życie pojawiło się na ziemi dawno, dawno temu, ale impetu nabrało dopiero z chwilą pojawienia się komórek wyposażonych w jądro. Wówczas życie zakwitło! Przyroda to bezrozumny eksperymentator!”. Przy całej sympatii do Denneta (ostrzega np. proroczo, że bezkrytyczna ufność jaką pokładamy w sztucznej inteligencji może nas doprowadzić do zguby!), ale to są dopiero „opowieści z mchu i paproci”. „Dawno, dawno temu, pojawiło się…”- co to jest? To ma być przekonujący, racjonalny przekaz? Bezrozumna przyroda? Niechby przyglądnął się naszym nietoperzom, a mamy ich na strychu kościelnym około czterystu (jednego niechcący wybudziliśmy, przygotowując Grób Pański), a zobaczyłby jakie to mądre stworzonka! Oczywiście chodzi o inteligencję zakodowaną w instynkcie, ale jednak genialną, która domaga się źródła. Taki gacek na zimę zapada w hibernację i nie przejmuje się zakupem węgla. Drzemie sobie spokojnie, czekając na ciepłą wiosnę- w tym roku to mu może zejść nieco dłużej, ale powinien dać sobie z tym radę!

Drugi przystanek na drogach historii naszej wiary to tzw. „ofiara Izaaka”. Abraham, ojciec naszej nadziei, pierwszy, który posłyszał w sobie głos Pana i odważył się za nim pójść, zaczyna przeczuwać, iż Bóg oczekuje od niego całkowitego zaufania. W prostocie swoich przekonań dochodzi do wniosku, że poświęcenie Stwórcy swojego syna mogłoby być wyrazem takiego bezgranicznego oddania (składanie bogom tego typu ofiar było wówczas praktykowane). „Nie czyń mu nic złego!”, powstrzymuje go Anioł. Nie rób tego, bo to złe, uświadamia mu Boski Posłaniec. I jest to moment przełomowy w historii naszej duchowości. Następuje rozdzielenie zaufania i oddania od fanatyzmu- Bóg nie może oczekiwać do nas krzywdy drugiego człowieka! Znaczący moment! Jeśli go nie uwzględnimy, będziemy się zapętlać w religijności okrutnej i szalonej. Usprawiedliwiać terror świętą wojną. A żeby daleko nie szukać, odmawiać na przykład transfuzji krwi w imię posłuszeństwa Bogu (pogląd Świadków Jehowy) i skazywać braci na śmierć (nie jest prawdą iż w każdej sytuacji da się skutecznie zastosować zamiennik). Czytaj dalej...


SURWIWAL

SURWIWAL

(Wielki Piątek, 14 kwietnia 2017 roku)

Na Facebooku toczy się ostatnio dyskusja na temat sensowności tzw. „Ekstremalnej Drogi Krzyżowej”. Pomysłodawcą tej formy pobożności jest ks. Jacek Stryczek. W założeniu powinna ona obejmować dystans około 40 kilometrów, odbywać się na niełatwym terenie i być realizowana w nocy. Uczestnicy winni łączyć się w grupy. Inicjatywa ta dynamicznie rozwinęła się w ostatnich latach. Ma miejsce w 11 państwach, w 252 rejonach świata, ma 457 tras. Bierze w niej udział ponad 50 tysięcy pielgrzymów. Chodzi o zasadność tej praktyki. Czy ten sposób przeżywania męki Chrystusa służy duchowości? Zwolennicy tej drogi akcentują możliwość wczucia się w cierpienia Zbawiciela, docenienia tego, co dla nas przeszedł, a także uczynienia ofiary ze swego bólu. Przeciwnicy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo gloryfikowania cierpienia. Na celebrowanie udręki. „Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia, musi sam sobie je zadawać”, powiedziałaby złośliwie Maria Janion. Czytaj dalej...

UCZTA
KAZANIE POD TYTUŁEM

UCZTA

(Wielki Czwartek, 13 kwietnia 2017 roku)

Każdego roku w tym dniu staramy się uświadamiać sobie na nowo znaczenie Eucharystii. Chcemy ponownie odkrywać jej bogactwo. Cieszyć się nim. Korzystać z niego. Dziś spójrzmy na nią przez pryzmat jednego z jej określeń- UCZTA! Uczta, a nie jakiś pospolity posiłek, czy nawet biesiada. Coś wyjątkowego! W czym tkwi ta jej niezwykłość, jakie są wyznaczniki owej niesamowitości?

Piliście kiedyś prawdziwą herbatę turecką, zaparzaną według kulturowej tradycji tego narodu? Na ten rytuał składa się kilka czynników. Potrzebne są dwa czajniczki, stawiane jeden na drugim, autentyczny produkt (dostępny np. u Atajana w Hali Targowej we Wrocławiu) i szklanki o charakterystycznym, tulipanowym kształcie. Najpierw nalewamy wody do dolnego czajniczka, a do górnego sypiemy herbatę i lekko ją nawilżamy. Cały ten zestaw umieszczamy na ogniu (bądź płycie grzewczej). Kiedy woda się zagotuje, część wrzątku (na wysokość 3 cm) wlewamy do górnego czajniczka. Dolny uzupełniamy wodą i całość gotujemy dalej. Jeszcze kilka minut i wszystko gotowe. Esencja, woda. I koniecznie dużo cukru! Uzyskaliśmy herbatę klarowną, krzepiącą, o głębokim smaku. Można się delektować! Wymaga to wszystko trochę zachodu, ale za to jaki efekt przynosi. Tak jest ze wszystkim w życiu- by poczuć smak rzeczywistości, musimy poświęcić jej trochę swego czasu i swej uwagi! Wiem, że to niełatwe w dobie zabiegania, hot- dogów i innych fast- foodów, ale coś za coś. Ośmielam się twierdzić, że podobnie jest w życiu duchowym- w pośpiechu nie da się doświadczyć niczego ważnego! W biegu nie da się „skosztować i zobaczyć, jak dobry jest Pan” (Ps.34). Uczta Eucharystyczna wymaga zarezerwowania czasu, zatrzymania się, rozgoszczenia. Wtedy przekonamy się, że „Pan przygotował dla nas ucztę z najpożywniejszego mięsa, z najwyborniejszych win” (Iz). Czytaj dalej...

Strona 2 z 23 < 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 122
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: marekcharko
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Administrator
14/02/2014 21:38
Wyjaśnienia dotyczące usuwania kont oraz komentarzy wysyłane są bezpośrednio na adres e-mail podany w rejestracji.

Korniig
17/01/2014 10:16
Pozdrowienia dla mieszkańców Krzelkowa smiley

tabaka
14/11/2012 19:35
kto żyw niech pomaga w głosowaniu na stronę naszego Michała !!! jest blisko 4 miejsca. Pozdrawiam

ranores
02/05/2012 12:04
Michał, Twój muzyczny występ na festynie w deskę- gratulation smiley

margolka1
24/04/2012 21:57
gratuluję - stronka superaśna

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 681,629 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl