„RODZINNOŚCI”
Dodane przez Administrator dnia Styczeń 01 2011 00:00:00

 

RODZINNOŚCI  (Nowy Rok 2012’)

#  Pytają  mnie ostatnio uczniowie, czy oglądam serial „rodzinka.pl”. Odpowiadam pytaniem- a warto? Jasne- mówią- klimaty takie normalne, dom przyjazny i twórczy. Niektórzy znajdują pewnie w tym filmie odzwierciedlenie swojej sytuacji- myślę- ale są i tacy, którzy mogą sobie o niej jedynie pomarzyć…

W tym roku Święto Rodziny z Nazaretu niemal zbiega się z Nowym Rokiem. Do wszelkich powinszowań można w związku z tym dołączyć życzenie- RODZINNOŚCI!

Co się za nim kryje?

Spójrzmy na nie przez pryzmat Świętej Rodziny:

1.   MARIA- Zatroskanie.

W jej postawie ogrom troski. O Elżbietę, gdy dociera do niej wieść, iż jest ona w ciąży. O nowożeńców w Kanie, którym lada chwila braknie na weselu alkoholu. O zdrowie psychiczne Syna, który tak dalece zaangażował  się w swoją działalność, iż zaniedbuje posiłki i sen.

2.   JÓZEF- Refleks.

Umie się szybko odnajdywać w gwałtownie zmieniających się sytuacjach. Postanawia ocalić Marię, choć nosi w sobie nie jego Dziecko- ma zamiar odesłać ją do krewnych. Idąc za natchnieniem, zmienia decyzję i bierze ją do siebie. W Betlejem w lot chwyta, że Dziecku grozi niebezpieczeństwo- postanawia ucieczkę za granicę. Na obczyźnie nie przebywa dłużej niż to konieczne- gdy Herod umiera, wraca z Rodziną do Nazaretu.

3.   JEZUS- Lojalna Niezależność.

Od dziecka przejawia ogromną samodzielność. Będąc z Rodzicami w Jerozolimie (ma 12 lat), odłącza się od nich i podejmuje dysputę z mędrcami, bo serce podpowiada mu, że mógłby im wiele opowiedzieć o Bogu. Dziwi się potem Marii i Józefowi, że go szukali- można by rzec, że jest niesforny… Ale potem pokornie się im podporządkowuje, bo przecież jest  Synem Dobrym, choć Niezależnym. Jako dorosły, wędrując i nauczając, nie reaguje na opiekuńczość Matki, która chce, by ograniczył intensywność swojego wysiłku- robi swoje tak, jak uważa. Kiedy jednak działalność ta zaprowadzi Go na krzyż, będzie pamiętał, by poprosić Jana, aby ten  zaopiekował się Marią po Jego śmierci- Syn Wolny, ale Lojalny, Kochający!

 

                                                                                                                                              wojteksiądz